Mivel tudom segíteni a németjuhász kutyáját segíteni? És mennyit Ellák kb? És meddig tart az ellés?
Esetleg pokróc öt vagy vìzet
,tejet mit adjak neki? Nem először szül de nem az enyém volt eddig... És hány darab kölyke lehet
Olvasd el amit írsz, utána küld el, mert ilyen kellemetlen helyzetbe hozhatod magad és nem mellékesen azt hiszik paraszt vagy.
Viszont amit az első hozzászóló írt az így van...
Gyorsan kerestem neked egy kis infót, :)
A vemhesség:
A vemhesség általában 2 hónapig tart. A vemhesség első jele a fogamzás után körülbelül 4 héttel a csecsbimbók enyhe megduzzadása, erősebb rózsaszínű árnyalatúvá válása. . Az embrió beágyazódásáig, illetve kutyánál kb. a 25-30. napig képesek a magzatok szinte nyomtalanul felszívódni, ezért van a korai vemhesség diagnosztikának óriási jelentősége (24. naptól) hiszen így elkülöníthetőek a meddőségi problémák a korai embrióelhalástól, és ennek a későbbiekben terápiás jelentősége lehet. A vemhesség 5.-6. hetében már kilehet tapintani kiskutyákat és ekkor már meglehet mondani, hogy hány magzat van a méhben. Gyakran felmerülő igény, hogy a pontos születendő alomszámot állapítsuk meg. Ez nem könnyű feladat, több éves gyakorlat és kiváló készülék birtokában is csak plusz-mínusz 1 magzat pontossággal lehet behatárolni a magzatszámot a kutya hosszú méhszarvai miatt. Az a tény viszont nagy biztonsággal megállapítható, hogy esetleg csak 1-2 magzat van, aminek nagy jelentősége lehet, hiszen ezek túl nagyra nőhetnek és abszolút nagy méretük miatt nehézellést okozhatnak. Egy magzat esetében pedig számolni kell azzal, hogy időben nem váltja ki az ellést megindító "magzati" szignált és túlhordás alakul ki (65. napon túli vemhesség), amely gyakran a magzat méhen belüli elpusztulásához vezet.
Az anyaállatot célszerű még vemhesség előtt beoltani mert a betegségek ellen termelt antitestek öröklődnek a megszülető kölykökre. A méhben lévő kölykök (hasonlóan az emberhez) érzelmi fejlődése már megkezdődik a méhben az anyaállat érzelmeihez képest.
A vemhes szuka ellátása, gondozása 30-60 napos vemhességi periódusban...
A vemhesség félidejében ajánlatos a féregtelenítés és ennek megismétlése a várható ellés előtt 1 héttel. A kutya bélférgei közül elsősorban az orsóférgek azok, melyek veszélyt jelentenek az újszülöttek számára, hiszen lárváik még a méhben un. intrauterin vándorlás révén illetve szoptatáskor a tejen keresztül is eljuthatnak a kölykök szervezetébe. A korai fertőződés súlyos görcsös tünetek közötti elhullást is eredményezhet az alomban, de mindig fejlődésben való visszamaradás, emésztési zavarok az újszülöttek bél parazitózisainak következményei. Egyes bélférgek az emberre is veszélyesek lehetnek, tehát saját és környezetünk érdeke is kedvenceink rendszeres féregtelenítése! Az újszülöttek megfelelő immunitásához, vitalitásához szükséges, hogy az anyai szervezet kellő mennyiségű anyai eredetű ellenanyagot (antitestet) adjon át a magzatnak, illetve a tejjel az újszülöttnek. Az ellés utáni első 24 órában a termelődő tej (föccstej) különösen gazdag ezekben az ellenanyagokban és a kölyök bélnyálkahártyája az élet első kb. 24-36 órájában képes ezeket változatlan állapotban a vérkeringésbe átengedni. Az, hogy az anyai szervezet milyen gazdag ezekben az ellenanyagokban, az többek között függ az állat védőoltásaitól. Ezért ajánlatos azt a vemhes szukát, amelyik fél évnél régebben részesült védőoltásban félidős vemhességnél ismét beoltatni. Figyelem!! Veszettség oltást nem szabad vemhes állatnak adatni, mert vetélést okoz, és csak úgynevezett elölt vírust tartalmazó vakcinát szabad használni egyéb védőoltás esetén is! Legfontosabb a Parvovirusos bélgyulladás elleni oltás beadatása, mert ez okozhatja a legnagyobb arányú megbetegedést és elhullást a kölykökben. Az anya azonban nemcsak a védőoltások révén kialakult ellenanyagait adja át a magzatoknak ill. újszülötteknek, hanem mindazokat, amelyek a közvetlen környezetében élő kórokozók ellen termelődtek. Ezért nem szabad a vemhes állatot a várható elléshez két héten belül új helyre, kennelbe szállítani, mert akkor már nem lesz ideje az új környezethez "áthangolódni" és a kölykök védtelenek lesznek.
vemhes szuka táplálása
A vemhesség utolsó harmadában a kiskölykök rohamos növekedésnek indulnak. Ezért a kutyánk már nem éri be napi egyszeri étkezéssel két okból sem. Először is sok energiát elvon a kölykök fejlődése, másodszor pedig a hasüregben egyre nagyobb helyet foglal el a méh a kölykök miatt, ezért egyszerre kevesebbet is tud enni. Ezért naponta többször adjunk neki, a legjobb, ha magas energiatartalmú és fehérje tartalmu kutyatápot adagolunk neki.A táplálék növelése fokozatosan történjen, praktikusan 10%/hét ütemben, úgy, hogy az ellés idejére elérje a normál adag másfélszeresét.
A szuka kalcium kiegészítéséről számos téves hiedelem kering még a tenyésztők körében. Valójában a vemhes állat külön kalciumpótlást nem igényel a vemhessége alatt, ha kiegyensúlyozott, teljes értékű táppal etetik.
A vemhes szukánkat engedjük mozogni és sétáltassuk egészen a vemhesség végéig, csak arra ügyeljünk, hogy túl megerőltető gyakorlatokat és nagy „erőltetett menetelést" ne végeztessünk vele.
Ellés elötti tehendők és amire szükségünk lesz:
Először is egy kényelmes, nyugodt, és 22-25 C-fokos, könnyen tisztán tartható helyet kel biztosítani a kutyánknak. Csak az legyen vele, aki akiben a kutya feltétlenül megbízik. A „közönségtől" nyugtalan és mérges lesz. Szükség van tiszta törölközőkre a kiskutyák metörölgetéséhez, szemcseppentő és fültisztító pálcikára, ha a légutak szabaddá tételére lenne majd szükség, fonal a köldök lekötéséhez, Betadine oldat a köldök fertőtlenítéséhez.:
Legalább egy héttel a várható ellés előtt zárja a kutyát oda, ahol meg kívánja elletni. Ez lehetőséget ad neki a környezet megszokására. A kiválasztott hely lehetőleg csendes és nyugodt, valamint könnyen takarítható legyen.
Készítsen ellető ládát, amelyik elég nagy ahhoz, hogy a szuka keresztben is elférjen. Vágjon rá olyan magas bejáratot, hogy a szuka lógó tejmirigyeit ne súrolja és bélelje ki több réteg kartonpapírral vagy újságpapírral, aminek felső rétegét az ellés után könnyen eltávolíthatja.
Nagytestű fajták esetében a láda belső oldalára nyomásgátlót is érdemes felszerelni. A kölyköknek alakítson ki egy helyet, amit infralámpával vagy fűtőlappal melegen tud tartani. Ez az ellető láda egyik sarka legyen vagy úgy illesszen egy dobozt a ládához, hogy a szuka találjon hűvösebb helyet magának, ahonnan szemmel tarthatja a kicsinyeit. Vigyázzon arra, hogy a melegítő lámpa ne égethesse meg a kölykökkel foglalkozó anyát, a fűtőlap pedig ne égesse meg a kicsiket. Az előbbit ráccsal, az utóbbit több réteg törülközővel kell elszigetelni.
Gond esetére írja fel az állatorvos és az ügyelet telefonszámát, akiket, ha teheti, az ellés előtt hívjon fel, hogy megbeszélhessék a teendőket, ha segítségre van szüksége.
ellés elött
Az utolsó 10-12 napban, ha a szuka fekszik, esetenként látszik a magzatok mozgása. Ilyenkor a hasfal szinte hullámzik. Ha a szuka testhőmérsékletét is figyelemmel kíséred, szintén megállapíthatod az ellés időpontját. Az ellést megelőzően a kutya testhőmérséklete lecsökken és közvetlenül az ellés előtt 1 nappal még 1 Co-kal csökken, ami 37 Co körüli hőmérsékletet jelent a végbélben mérve. A kutyák normál testhőmérséklete 38 és 39 Co közé tehető.
1 héttel a várható ellés előtt feltétlenül vidd el állatorvoshoz a kutyád, aki megvizsgálja a hüvely és a méh állapotát, szükség esetén el is látja a kutyát, valamint hasznos tanácsokkal lát el.
A vajudás előtt 24 órával a kutya már szinte semmit nem eszik és egyre több időt tölt a kiválasztott helyen. Az ellés előtt sokuk nyugtalanná, harapóssá és ingerlékenyebbé válhat.
A tolófájások beindulásával általában a magzatvíz is elfolyik. Inntől tudthatjuk, hogy megkezdődött az ellés.
maga az ellés
Megkezdődnek a kisseb méhösszehúzódások és az első kölyök a szülőcsatornába jut, a magzatburok megreped és a magzatvíz kifolyik. Ezt követően kb. 2 óra múlva az első kölyök megszületik. A kiskutyák általában fejjel előre jönnek a világra, de van amelyik farral felé csusszan ki. A szuka általában fekve szül de vannak szukák melyek állva ellenek. A kiskutyák mind egy-egy méhlepényben jönnek a világra amelyet az anyaállat lenyalogat róluk amit utána meg is eszik. Nyelvének maszírozásával veszi rá a kölyköket az első levegő vételre.Ha a szukának az első ellése, nem mindig tudja mit kell csinálnia így segíthetsz neki azzal, hogy kiszabadítod az újszülöttet a burokból, elszakítod a köldökzsinórt és szárazra törlöd. Fontos az is, hogy a kölyök szájából eltávolítsd az esetleges nyálkát. Az első kölyök megszületése után 30 percen belül újra megindul az ellés.
Ha sok a kölyök az első 4-5 után egy kisebb szünet következik, és utána folytatódik az ellés.
ellés után
Amikor minden kölyök világra jött, a szuka megnyugszik, és szoptatni kezdi őket. Az ellés befejeztével meg kell mutatnod a kutyád állatorvosnak. Ilyenkor megvizsgálja, hogy nem maradt-e magzat benne és ellátja.
Az ellés után kb. 1 hétig barnás-zöldes váladék ürül a kutyából, ami teljesen normális. Normális a hasmenés is pár napig, amit a méhlepény elfogyasztása okoz.
Ha a kiskutyáknak farkaskörmük van, az állatorvos két napos korukban eltávolítja azokat, ha kéred. Ez a beavatkozás nem viseli meg nagyon a kis állatokat, azonban ha elmulasztjuk, később komoly gondokat okozhat, tehát érdemes túl lenni rajta.
Problémák az ellés során
Habár a legtöbb kutya segítség nélkül is könnyen megellik, szükség lehet állatorvosi segítségre. Erre minden esetben gondolni kell, ha
a kutya olyan fajtába tartozik, amely a kölykök nagy feje miatt nem tudnak maguktól megelleni
a kezdeti erőlködés után nem jelenik meg az első kölyök 1-2 órán belül
kölyök akad el a szülőútban
2 óránál hosszabb szünet lép fel két kölyök megszületése között.
az anya hirtelen elesetté, bágyadttá válik vagy 10 percen át tiszta vér folyik a hüvelyből
az anya nem fogadja el a magzatait az ellés után.
Ha be kell nyúlni a szülőútba, akkor előbb alaposan mosson kezet és Betadine oldattal gondosan fertőtlenítse azt. Az elakadt magzatot a szuka erőlködésével egyidőben, finom csavaró mozdulattal igyekezzen kiszabadítani. Leggyakrabban halott magzatról van szó, mert ezek nem segítik aktív mozgással a szülőútba való beilleszkedésüket. Sokszor kiszáradtak vagy víztől puffadtak hatalmasra. Erre a látványra fel kell készülnie vagy szakember segítségét kell kérnie.
Ha szükséges, az állatorvos konzervatív úton vagy műtéttel (császármetszéssel) oldja meg a nehézellést. Ez a vizsgálati lelet alapján minden esetben egyedileg dönti el.
A túl korai ellés
Esetenként az 59. nap előtt indul meg az ellés és a kölykök éretlenül születnek. Ilyenkor az újszülöttek kicsik, soványak, kopaszok vagy gyengén szőrözöttek. Megmaradhatnak, de ez nagyon sok erőfeszítést igényel, mert könnyen kihűlnek, megfulladnak és sokszor képtelenek szopni, ezért csak gyomorszondával lehet táplálni őket.
Az újszülöttek
Az ellés és az első szoptatás után érdemes kicserélni az almot. Ha a születéskor megmérte a kölykök súlyát, akkor később is folyamatosan nyomon kísérheti a fejlődésüket. Érdemes az első napon egyesével ellenőrizni, hogy nem áll-e fenn valamely születési rendellenesség, mint a végbél hiánya vagy hasadt szájpadlás.
A szoptatás alatt az anyák tápanyagigénye drámaian emelkedik, az eredetinek akár 3-6-szorosára is nőhet. Ha nagy almot szoptatnak, a kölykök kiegészítő etetését 3 hetes korban el kell kezdeni. A szuka hüvelyéből a 4. hétig tiszta és csökkenő mennyiségű váladék ürülhet. A tejmirigyeket is ellenőrizni kell. Ha a tej véres vagy sárgászöld genny fejhető ki az emlőkből, akkor szóljon az állatorvosának.
Kezdetben az a normális, ha két szoptatás között a kölykök sokat alszanak. Ha nem így van, hanem sokat sírnak, az probléma jele. A születéskor a kölykök 32 Co körüli külső hőmérsékletet igényelnek, ami aztán lassan, fokozatosan csökkenthető. Ha összefekszenek, akkor fáznak, ha szerte-szét, akkor pedig melegük van. Az anyának ez a hőmérséklet túl magas, ezért ő a kicsinyek helyétől távol is tudjon pihenni.
Az első hetek
Az első 2 hétben az anya tisztán tudja tartani az ellető ládát, de az almot ilyenkor is cserélni kell. A 3. héttől elkezdenek a kicsinyek maguk üríteni, ami gyakoribb alomcserét tesz szükségessé. 4 hetes korban a kölykök már annyira aktívak, hogy nagyobb mozgástérre van szükségük.
A szoptatás legalább 4-5 hétig tartson. 3 hetes korban el lehet kezdeni a kölykök kiegészítő etetését. Kezdetben egy lapos tálcára tegyen tejet vagy méginkább kutyának gyártott tejpótlót közéjük és igyekezzen erre felhívni a figyelmüket. Ha elkezdik fogyasztani, akkor egyre több kölyöktápot keverjen bele. Ha túl nagy az alom vagy eklampsziára hajlamos az anya (lásd alul), akkor az első naptól kezdve kiegészítheti a kölykök táplálását tejpótlóval. 5 hetes korra jó, ha már eszik a konzerv vagy megnedvesített száraz kölyöktápot.
A kölykök szocializációjára 5-6 hetes koruktól nagy hangsúlyt kell fektetni, 7,5-8 hetes korukban pedig költözhetnek is az új családjukhoz.
A tejláz (eklampszia)
Tejláz akkor lép fel, ha az anya kalcium tartaléka a kritikus érték alá csökken az erős tejtermelés következtében. Ez általában a választás előtt, a kicsinyek 3-5 hetes korában következik be, amikor a legnagyobb a tápanyagigényük. Olykor azonban az ellés előtt vagy a szoptatás elején is kialakulhat, különösen törpe fajtákban és ha nagy az alom. Ilyenkor az anya izomgörcsöket mutat, a lábai merevek, a mozgása görcsös és erősen zihál. Ez fél-egy órán belül akár elhulláshoz is vezethet, ezért azonnal forduljon állatorvoshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!