Ellés után a legjobb utógondozást szeretném, a kutyámnak, mik a legjobb feltételek, eszközökre gondolok?
Mindenkinek, megköszönöm, ha segít :)
Nem állatorvosi ellenőrzésekre, vagy az állandó felügyeletre. Tanácsokat várok, napirendre ezen kívül? Csiviről van szó. És kérek, mindenkit ne ossza az észt, csupán tapasztalatokat várok, nem okoskodást?
Az ötödik hétig nincsen igazából különösebb tennivaló vele, ugyanúgy kell etetni és mozgatni, mint előtte. Az 5. hét után, amikor a doki megerősítette a vemhességet lehet emelni egy kicsit az ételadagján(kb 10%) és esetleg magasabb energiatartalmú tápra váltani, illetve ajánlatos több részre bontani a napi adagját. A 7. héttől vissza lehet egy kicsit fogni a mozgást, illetve még lehet emelni a kajaadagon.
Az elléshez közeledve, mondjuk az 50-55.naptól el kell kezdeni mérni naponta többször, ugyanabban az időben a hőjét, hogy nagyjából behatárolható legyen az ellés időpontja. Pár héttel az ellés előtt be kell szoktatni az elletőládába, vagy kosárba, amit kijelöltetek a kicsiknek, ezt mindenképpen nyugodt, meleg helyre helyezzétek. A többi kutyát mindenképpen ki kell tiltani abból a helyiségből, mert a jelenlétükkel zavarják az anyakutyát az ellés alatt, illetve a kölykök első pár hetében.
A láda fölé szereljetek egy infralámpát, de figyeljetek oda, hogy ne legyen túl közel a kölykökhöz, nehogy megégesse őket, nagyjából 25-28 fok körüli hőmérsékletre van szükségük az első pár hétben, ezt az infrával remekül be lehet állítani.
Az ellés közeledtével ne nagyon hagyjátok magára a szukát, ha hirtelen lecsökken a hőmérséklete 27 fok alá és egy ideig így is marad, illetve nem eszik a kutya, nem találja a helyét, liheg, kapar, akkor fel kell készülni az ellésre. Az állatorvos telefonszáma legyen kéznél, ha valami gond van azonnal tudjatok menni. A csivaváknál elég gyakran van szükség császármetszésre, mert a kicsi testükhöz képest nagyok a kiskutyák és a fejük is túl nagy. Legyen még nálatok olló, fertőtlenítő, cérna a köldökzsinór lekötéséhez és elvágásához, ha ezt az anyakutya nem tenné meg.
Amikor megszülettek a kicsik érdemes kihívni az állatorvost, hogy megnézze őket, illetve azt, hogy nem-e maradt bent valami a szukában. Ilyenkor szokott adni oxitocin injekciót a szukának, illetve kalciumot. Az első pár hétben nagyon figyelni kell az almot, naponta mérni a kiskutyák tömegét(ehhez szükség van egy digitális mérlegre), hogy mindegyik rendesen gyarapodik-e, illetve ellenőrizni kell, hogy ürítenek-e. Olykor előfordul, hogy a szukának nincs megfelelő teje vagy nem hajlandó gondozni a kicsiket, így az etetés a gazdikra hárul. Az első pár hétben nincs más dolgotok, mint tisztán tartani a helyüket.
Egyelőre ennyi jutott eszembe, rengeteg cikket találsz ezekről a dolgokról a neten, bármi kérdésed van még, írj nyugodtan.
Ha a szukának van teje és nem túl magas az alomszám, akkor egyáltalán nincsen szükség melléetetésre az első 3 héten, ezzel több kárt okozhatsz, mint hasznot(pl a kiskutya tüdejébe jut a folyadék, stb). 3-4 hetes kortól el lehet kezdeni a kölyöktáp adagolását, először kevesebbet, majd a 6-7. héten már napi 4-5 alkalommal. Először mindenképp nagyon puhára fel kell áztatni kölyöktápot tápszerben és villával összenyomkodni vagy összeturmixolni, ekkor még legyen benne kicsivel több tápszer, mint amennyit a táp felszív. Lehet nekik adni később főtt csirkehúst zöldséggel, illetve sok tenyésztő ismerősöm ad tápszert nyers tojássárgájával és egy kis mézzel összekeverve.
Arra nincs szabvány, hogy mennyit kell nőniük, általában az első hét végére meg kell kétszerezniük a születési súlyukat, de ez sem mindig van így. Ha elégedettek, nem sírnak sokat, látszólag jóltápláltak, akkor nincsen ok az aggodalomra.
A többi kutyával akkor érdemes összeismertetni a kölyköket, ha már mászkálnak, vagyis olyan 3-4 hetes koruk körül, ekkor már az anyukájuk sem félti annyira őket. Viszont soha ne hagyjátok a kicsiket felügyelet nélkül a nagyobbakkal, nehogy odakapjon valamelyik vagy más módon kárt tegyen bennük.
Ha a szuka hajlandó elmozdulni a kölykök mellől, akkor le lehet vinni rövid sétára nyugodtan, csak utána alaposan le kell mosni a hasát és a lábát. Az első pár hétben lehet nem fog szívesen elmozdulni tőlük, így a pelenka is lehet megoldás, ha szívesen rámegy, de ha frusztrálja, akkor a séta sem árt. Az első pár hetükben a kölykök az anyatejjel különböző betegségekkel szemben védettek lesznek és ti is ugyanúgy bevihettek bármit a lakásba a cipőtalpatokon.
Tápok közül jó a Royal és a Belcando is, válassz kifejezetten kölykök számára készült, vagy magas energiatartalmú tápot. Az sem baj, ha főzöl a kutyának, csak akkor figyelni kell, hogy jó legyen a tápanyagok aránya. Én az enyémnek Bosch Reproduction tápot adok, ez kifejezetten vemhes és szoptató szukáknak készült, illetve emellett még kap nyers húst zöldséggel, tojást, túrót, ilyesmiket.
A tápszer a kölyköknél az elválasztás során is fontos, szóval ilyet majd szerezz be, én ebből is a Bosch tápszerét ajánlom, ezt meg tudod venni bárhol, nem az állatorvos írja ki. A kecsketej is jó állítólag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!