Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a különbség a Pitbull, és...

Mi a különbség a Pitbull, és az Amerikai staffordshire kutya közt?

Figyelt kérdés

#pitbull #amerikaistaffordshire
2013. jan. 21. 15:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
19%
semmi
2013. jan. 21. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%
két teljesen külön fajta, az egyiket elismerik itthon ( kiállításokon ) a másikat nem. A pit egy száraz szikár kutya nagyon sokan használják pl. súlyhúzásra még a staffi egy kicsit zömökebb típusú kutya. Nézz utána a neten sok infót találsz!
2013. jan. 21. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
58%

Küllemben rengeteg különbség van köztük, jellemben is van, bár kevesebb. A piteket tovább használták kutyaviadalokra (ma is ezt a fajtát használják), ennél fogva szívósabbak, erőteljesebbek, energikusabbak, összességében jobbak sportokra, mint az amstaffok. Keményebb kutyák is valamivel.

Mivel náluk a küllemi szelektálás nem jelent meg még igazán, ezért vékonyabbak, nyúlánkabbak, nem olyan zömökök, mint a staffik.

Természetesen nem ölnek le alapból minden mozgó lényt, nem fognak lemészárolni kutyákat, csak ha erre képezik őket. Tévhit, hogy nem lehet őket szocializálni.

2013. jan. 21. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
20%

"Természetesen nem ölnek le alapból minden mozgó lényt, nem fognak lemészárolni kutyákat, csak ha erre képezik őket."


Ez volt itt a "minden kutya olyan, amilyenre nevelik" c. gyik-PC válasz, de ez nem igaz. Legalábbis ezt azok, akiknak pit bullja van - itt igazi amerikai pit bull terrierre gondolok, nem expresszes szaporítványra - nem osztják. Ugyanis a kutya genetikáját semmilyen nevelés nem írja felül, a nevelést pont a genetika által meghatározott mértékben lehet folytatni. Ahogy a telepi putris beltenyésztett cigánygyerekből se csinál bármilyen következetes nevelés MTA tag professzort, mert a génjei nem teszik lehetővé. Természetesen ez egy kisarkított példa volt.


Szóval vannak olyan pitek, amelyeket nevelhetünk bárhogy, minden kutyát ellenségnek fognak tekinteni, vannak olyanok, amelyek csak a rájuk morgó kutyákat és vannak olyanok is, amelyek még azt is elviselik ha a másik kutya megharapja őket, dacára hogy ukyanazt a nevelést kapták. A mészárlásról meg annyit még hogy bármilyen nevelés hatására nagy valószínűséggel be fog következni, ha egy pitet egy másik kutyával felügyelet nélkül hagynak.


"Tévhit, hogy nem lehet őket szocializálni."


Másik kedvenc GYIK -es fordulat. Mire szocializálni? Emberre, kutyára, macskára, kóra, galambra, másik kutyára? Lehetni valamilyen szinten persze lehet, de mint írtam korábban, a genetika felülírhatatlan.

2013. jan. 21. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
91%

annyi ilyen kérdés volt már, tényleg nem találtál köztük egyet sem, amelyik megfelelt volna az elvárásaidnak...?


az Amerikai Pit Bull Terrier (így kell írni!) és az Amerikai Staffordshire Terrier két külön fajta. A Mo-n egyeduralkodó FCI kinológiai egyesület csak a staffordot ismeri el fajtaként, de az USA-ban a '30-as években történt különválásuk óta külön-külön is elfogadják a két fajtát (jelesül az ADBA az AKC és az UKC szervezetek).

küllemileg a legfőbb különbség, hogy a staffordot a kinézetére szelektálták, tehát küllemileg a fajta homogén, míg a pit megmaradt munkakutyának, így mind a mérete mind a súlya tág határok között mozog, a színéről és formájáról nem is beszélve... a hasznosítási iránytól függően más-más vonalak és ezzel együtt más-más küllemi típusok alakultak ki. a súlyhúzó kutyák vaskos, erős, jól izmolt állatok, a game (eredeti harci) pitek sokkal vékonyabbak, agárszerűek, a bully típusúak (ma már külön emlegetik az american bullyt, ez most van kialakulóban) pedig hatalmas nagyok.

természetüket tekintve is ez a fő különbség: az egyik showkutya, a másik munkaeb. staffordok közül kevés olyan vonal van, ahonnan jól dolgozó kutyát lehet venni, míg a piteknél jóval könnyebb az ember dolga, főleg, ha a megfelelő párosításból választ.


muszáj megemlíteni, mert nálunk sajnos bekavar az emberek fejében: az expresszen, piacon, meg itt-ott-amott vásárolt "staffik" meg "pitbúlok" egyik kategóriába sem sorolhatók! ezek szinte kivétel nélkül vegyes keverékek, némelyik még staffordot vagy pitet sem tartalmaz a családfáján, hanem boxer, dogo meg hasonló fajták keresztezésével hozták létre. az ilyen kutyák kapcsán kár is kérdezgetni, hogy akkor "az enyém most pit vagy staff?" mert nemes egyszerűséggel keverékek.

2013. jan. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
20%
nem sokban térnek el, sem jellegben, sem küllemben, ha nem akarjuk "Ádámtól és Évától" kezdeni akkor itt a lényeg: Az Am.staffot, a dizájnra míg a piet munka kutyának tenyésztették. Sokan úgy tartják, hogy a pit szikárabb, pedig a pitbull változatos fajta és ez nem míndíg így igaz /de a game pitek valóban/.
2013. jan. 21. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
55%

#4-es válaszoló!

Azért, mert te nem tudnál megfelelően nevelni egy pitet és nem tudnád megfelelően szocializálni más kutyákhoz, még nem kellene általkánosítani. Imádom ezt a fajtát, több kennelt kerestem fel mind itt Európában, mind Amerikában. Találtam olyan kenneleket, ahol még a szülőket harcoltatták. Jól ismerek egy olyat srácot, akinek a pit kanja még igazi harci kutya leszármazott. Tökéletesen lehet őket nevelni! Nincs a DNS-ükben kódolva az, hogy leöljék a fajtársaikat, de ezt persze te is tudnád, ha egy kicsit is ismernéd a biológiát, ha egy kicsit is ismernéd a fajtát és az igényeit! A piteknek kisebb az ingertűrő küszöbük, hamarabb robbannak (megfelelő neveléssel, amit ezek szerint nem ismersz, ez kiküszöbölhető, a kutyát mindig kézben lehet tartani), hatalmas a fájdalomtűrésük, szívósak és nincs bennük félelem. Ezek a tulajdonságok kódolva vannak bennük, de az nem, hogy a fajtársaikat öljék meg. Ilyen eget verő marhaságokat nem is kellene írni! Ne felejtsd el, kutya, vagyis falka állat, ez pár száz év tenyésztés alatt nem fog elmúlni! A legtöbb pit, amit ismerek az azonos nemű, idegen kutyákkal közömbös, az ellenkező neműekkel viszont kifejezetten játékos és nyílt. Már egy kevés hozzáértéssel el lehet kerülni bármiféle agressziót náluk. Csak sajnos ugye kevés embernek van elég tapasztalata és tudása egy pit neveléséhez. Való igaz, ha nem megfelelően foglalkoznak velük, nem megfelelően nevelik, bizony képes megölni egy másik kutyát, ahogy akármelyik más fajta egyede.

2013. jan. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
50%

Te, ha ekkora fajtaértő májer vagy akkor magyarázd már el nekem hogy mit jelent az hogy "gameness". Utána beszélhetünk a többi dologról.


Nem kétlem hogy imádod a fajtát és ismersz sok pitnek vélt kutyát, de nyilvánvalóan nem találkoztál még a fajta reprezentáns egyedeivel. A fent említett fogalomnak nézz utána - bizonyára ennyi ismerőssel a világ minden tájáról nem lesz nehéz - és akkor rájössz hogy hülyeséget beszélsz.


Pár kennelt azért felsorolhatnál hogy hol jártál és az "igazi harci kutya leszármazott" vérvonaláról is írhatnál keveset, de elég lenne egy pit bull pedigré oldalakról betett link is, nem kell egy Tolsztoj-regényt írnod.


Mert olyan már volt itt sokszor hogy "harci kutyáktól származó pitem van és megneveltem, de úúúgy", és amikor rákérdezünk az őseire, a vonalára, akkor olyan mély kuss lesz de olyan hogy a beleejtett kő is megáll kétszer pihenni, mire leér az aljára.


Ha meg itt reprezentáns pit bull kennelekkel akarsz dicsekedni, akkor ne azzal gyere hogy Amerika meg Európa, hanem mondjuk Mexikó, Peru, Equador, Szerbia, Oroszország, Kína.


Rendben?

2013. jan. 21. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 kira kenzo ***** válasza:
48%

Teljesen eggyetértek a 7-es válaszolóval.


A kérdésre a válasz: [link]

2013. jan. 21. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
70%

"Nincs a DNS-ükben kódolva az, hogy leöljék a fajtársaikat, de ezt persze te is tudnád, ha egy kicsit is ismernéd a biológiát, ha egy kicsit is ismernéd a fajtát és az igényeit!"


Tegyük már tisztába a fogalmakat.


Az állatok viselkedését kutató tudomány az az etológia.


A biológia az egész más. De ha már biológia, akkor vizsgáljuk meg a dolgot örökléstani szempontból. Szóval a pit bull tenyésztésénél szempont volt az hogy a harc során kitartó legyen és inkább pusztuljon el mint feladja. Ez a tulajdonság öröklődött. Hogy rögzüljön a fajtában, ahhoz nagyon szoros rokontenyésztést és nagyon szigorú szelekciót alkalmaztak. A szelekciós szempont a harc során tanúsított viselkedés volt.


Tehát ahhoz hogy egy kutya itt hatékony legyen, teljesen el kellett benne nyomni a falkaösztönöket. Nem volt szabad mutatni a feladás jelét és nem volt szabad kegyelmeznie.


Mivel a falkaösztön és a faj és a falkatárs kímélése a harcok során a többi fajtában genetikusan van jelen, ezért a pit tenyésztési programja során ezeket a tulajdonságokat el kellett nyomni és az ellentétes tulajdonságokat kellett a felszínre hozni és rögzíteni.

2013. jan. 21. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!