Ha egy kutya megharap valakit,14 napos megfigyelés alatt kell tartani a kutyát, hogy nem jönnek-e elő a veszettség tünetei (ennyi a lappangási idő). Ez a megfigyelés állatorvosi telepen vagy hol történik? A gazdánál is lehetséges?
én évekkel ezelőtt követtem nyomon egy ilyen folyamatot, akkor a gazdánál volt a kutya, és a saját állatorvosuk igazolta, hogy nem mutatott tüneteket. megjegyzem: a kutya be volt oltva, ezt igazolni is tudták, ennek ellenére kötelezően kellett a 14 napos megfigyelés. a harapott ember persze nem kapott védőoltást.
nem tudom mennyiben másabb az eset, ha a kutyának nincs igazoltan oltása, az tuti, hogy olyankor a harapott fél kénytelen végigcsinálni az oltássorozatot.
Ez igen helyzet függő. Az én kutyám is harapta már meg, a szomszédot és ő volt a hibás, amit ő el is ismert. Elment orvoshoz, vitte az oltási könyvet, ám az oltásnak nyoma sem volt. (pedig kapott oltást, csak a doki elfelejtette bepecsételni)
A szomszéd szabadkozott, hogy biztosan be volt oltva, nem elhanyagolt kutyus, akivel nincs foglalkozva és a doki ennyivel megelégedett, a következő kontrollon megint rákérdezett azért a néninél, ő elmondta, hogy szimpla félreértés történt és az orvos adott a szavára. Azóta sem volt semmilyen megfigyelés, sem értesítés, sem gyepmesteri, sem semmi. Nem veszett sem a kutyám, sem a néni.
Tudtommal ha igazolni tudja a gazda az oltás meglétét, akkor nem küldik megfigyelésre a kutyát.
Ha az oltást nem tudja igazolni, akkor van 14 napos megfigyelés, amit lehet otthon végezni, ha megfelelőek a körülmények. Ha nem, akkor költségtérítés ellenében a gyepmesteri telepen végzik!
Én így tudom, de lehet nem jól.
nemrég történt az ismeretségi körömben egy harapás. Ismerős kutya ismerős embert harapott. A kutya oltva volt. Az oltási be lett mutatva az orvosnak, aki ellátta a harapott sebet. jegyzőkönyvbe fel lett ez is véve. egy hét után kapott a kutya gazdája a nemtudommilyen hivataltól levelet, amelyben a harapás napjától két hétre elrendelte az eb lakhelyén a megfigyelést. Ez azt jelentette,kerítésen kívül csak szájkosárban mehetett ki a kutya.
Ennyi.
Ha van gazdája igen 14 napig megfigyelhető otthon is. Az illetékes állatorvos vagy gyepmester ellenőrzi, a lényeg annyi, hogy ha 14 nap után a kutya életben van és nincsenek tünetei akkor biztosan nem volt veszett a harapáskor, sőt ami fontos és emiatt is kell megfigyelni, biztos nem fertőzhetett mást sem meg ha netán mást is megharapott volna, 14 nap alatt senkit se harapott meg a megfigyelés alatt akkor ha később lesz is bármi baja veszettséget nem terjeszthetett. Ha valami miatt nem él már a kutya ( akár azért is mert elütötte egy autó, vagy más betegség miatt), akkor bizony veszettnek tekintik és kapja a harapott az oltásokat. Sőt van mikor egyébként is, orvos dönt, hányszor harapott és főleg hol. Ha fejhez közel akkor elkezdik az oltást, mert ugye a veszettség vírus az agy felé megy és ha fejhez közel történt hamarabb ér oda esetleg mint 14 nap. De ha kiderül, hogy nem volt veszett abbahagyják, mert nincs akkor értelme beadni az összeset.
Ha valami miatt veszettségre gyanús, akkor elaltatás jön, kivéve ha van gazdája és kéri, hogy ne, akkor 90 napos megfigyelés, és az már gyepmesternél ill. sintértelepen elzárva, és kezelni is tilos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!