A kutya mamár semmiben nem hasonlít a farkashoz? Ha összeengedünk egy kutyát, -farkast, balhé lenne?
Úgy mint amikor a macsak azért csóválja a farkát mert iddeges, a kutya meg azért mert örül, és nem értik egymás jelzéseit...
Na ha egy farkast meg kutyát összenegedünk ott nem lenne egy ősi barátság?
Biológiailag megegyeznek, de a kutya kommunikációja jóval fejlettebb. A kutya rendelkezik azzal a képességel, hogy meg tud tanulni más fajokkal is kommunikálni és békésen együtt élni. Valahol mélyen ez benne van és volt a farkasban is, hiszen így vált ki belőlük a kutya, de a kutya ezt az évezredek alatt tovább fejlesztette. Mivel a kutyáknál a kommunikáció nagy százalékban tanult dolog, ezért két eltérően nevelt kutya sem biztos, hogy azonnal megérti egymás minden jelzését, tehát a kutya-farkas találkozás se lenne zökkenőmentes, de főként az egyedek vérmérsékletén múlna a dolog kimenetele. Idegen kutyák között is megfigyelhető, amikor egy iskolázott (mondjuk ugyan olyan módszer szerint tanított) kutya idegenként bekerül egy falkába, akkor általában gond nélkül, szinte azonnal be tud illeszkedni. Ezzel szemben ha ugyan ebbe a falkába betesszük Marika néni Fifikéjét aki max. pórázról és két méter távolságból látott eddig kutyákat, akkor már nem ilyen zökkenőmentes a dolog akkor sem, ha Fifike amúgy egy kedves, jóindulatú és egyáltalán nem agressziv kutya. Akkor már vannak olyan félreértett vagy egyáltalán nem értett kommunikációs jelzések, amik összezördülésekhez vezethetnek.
Természetesen az alap jelek, morgás, fog mutogatás, stb azok eléggé egyetemesek.
Ez így nem teljesen igaz, hogy a kutya kommunikációja fejlettebb. A farkasok egymás között sokkal árnyaltabban, részlet gazdagabban kommunikálnak, mint a kutyák. Megfigyelhető, hogy ha egy kutyát és egy farkast össze engedünk, az eb nagyon hamar kifárad attól a hihetetlen intenzív kommunikációtól, mely a háziasított állatoknál már nincs meg, hisz nem volt rá szüksége. (Ennek egy jó példája az is, hogy ha egy farkast egy kutyával együtt neveltek, együtt éltek, a kutyán már néhány hónap, egy év múlva már jelentkeztek ennek a hatásai, megőszült, lelassult, stb.) Az igaz, hogy a kutya szinte bármely állattal képes kommunikálni. Ez a farkasoknál is meg van részben még most is, ha valaki otthon nevel farkast, akkor az képes szocializálódni a macskához, birkához, tehénhez, stb. (Igaz, a 2 utolsót előbb-utóbb mindenképp le fogja vadászni :)).
Kérdező, a farkas és a kutya egy fajt alkotnak biológiailag. A farkas tökéletesen képes beilleszkedni egy kutya falkába, és egy kutya is a farkas falkába. Sőt, Németországban évekkel ezelőtt voltak tesztek, hogy egészen sok féle fajtájú és jellegű kutyákat emberektől tökéletesen elzárva, elszigetelve tartottak, élő zsákmánnyal táplálták őket, vagyis vadászniuk kellett. Voltak társasági kutyát, terrierek, egyéb vadász kutyák, juhász, pásztor kutyák változatosan. Pár hét alatt kialakult egy tökéletes hierarchikus rendszer, mint a legtöbb farkas félénél, ugyan olyan erős belső rendszerrel és szabályokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!