Shih tzu kutya nevelése?
Alap felszerelések terén nem kell túlzásokba esni. 2 db tányér (műanyag vagy fém, amit nehezen tud felborítani), egy fekhely (a vásárlásnál gondolj arra, mekkorára fog nőni a kutyád), egy póráz (a kihúzhatós flexit nem ajánlom, mert egy csomó problémát generálhat, hanem a könnyű, egyszerű, 1,5 méteres műanyag pórázt) nyakörv (ne vegyél drágát, úgyis kinövi...), jó minőségű, kistestű kölyköknek való száraz táp (a jó tápok sajnos 1000 Ft/kg körül mozognak, a gyengébbek hosszú távon nem érik meg, mert egy csomó ízületi- és bőrbetegsége lehet később tőlük a kutyusnak), egy kefe, ami a shih-tzu szőrtípusához passzol, hipoallergén kutyasampon, esetleg valami műcsont vagy hasonló. Drága játékokat felesleges tucatszám venni, egy régi zoknival ugyanúgy el tudnak szórakozni. Esetleg vehetsz valami tömör gumilabdát, amit nem tud szétrágni, sem lenyelni.
Ha kertes házban laksz, érdemes a kezdetektől rászoktatni, hogy kint pisiljen, ha nem, akkor vegyél kutyapelenkát, de amint megvannak a szükséges oltásai, kezdd rendszeresen lehordani, hogy ne szokja meg a lakásban pisilést. Eleinte sajnos ott és akkor fog pisilni, ahol és amikor eszébe jut, képtelenek visszatartani. Ha véletlenül jó helyre sikerül pisilnie (a pelenkára vagy legalább a közelébe), akkor nagyon dicsérd meg, de ne szidd meg, ha rossz helyre megy. Úgysem érti, utólag büntetni meg tök értelmetlen. Később már elég 1-2 óránként levinni, felnőtt korában meg simán át fogja vészelni azt az időt, amíg nem vagy otthon.
Azt szokták javasolni, hogy az első pár hetet-hónapot a kölyök feltétlen töltse a gazda közelében, akár az ágyában, hogy könnyebben átvészelje a testvéreitől és anyjától való elválasztást. Később nem kell, hogy az ágyadban aludjon, de így kevésbé sírnak a kicsik az első néhány éjszakán.
Meg fogja szokni az egyedüllétet, sőt meg is kell szoknia, mert a szomszédokkal gyűlik meg a bajotok, ha a kutya végigvonítja az időszakot, amíg nem vagytok otthon. Fontos, hogy elfogadja, hogy néha bizony egyedül kell maradnia.
Attól, hogy kistestű kutya és cuki, még ugyanúgy kell nevelni, mint egy német juhászt: következetesen. Tehát ha pl. tilos felmennie a kanapéra, akkor az mindig legyen tilos, nem csak ha olyan kedvedben vagy. Ha kiadsz egy parancsot, mindig követeld meg, hogy engedelmeskedjen, mert a "gyere" parancs pl. életmentő lehet. Már amint elhozod a tenyésztőtől, lehet tanítani a nevére, az "ül", "fekszik", "gyere", "ereszd" és "nem szabad" parancsokra, persze játékos formában, naponta csak 5-10 percet. Később bonyolultabb trükköket is tanulhat.
Szoktasd rá a fésülésre is, minden áldott nap szánj rá pár percet, hogy végigfésüld az egész testét, a fülét, a lábait és a farkát is, mert egy csomó kutya van, akiket a kozmetikázáshoz el kell altatni, mert hisztériát csapnak.
Jó helyről vedd, ne 20 000 Ft-os, törzskönyv nélküli szaporított kiskutyát, mert ugyan a rendes tenyészetből vett kutyák sokkal drágábbak, de egy csomó örökletes betegségre szűrtek a szüleik. Amit a szaporított kutyánál megspórolsz a vételáron, jó eséllyel ott hagyod később az állatorvosnál.
Érdemes egy megbízható állatorvost választani, és amint elhoztátok a kiskutyát, elvinni ellenőrzésre, meg hogy megkapja az esedékes oltásait, na meg a féreghajtót. Erről majd az állatorvos ad bővebb tájékoztatást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!