Elmondaná valaki, hogy a klikkerezés alatt most mit is értünk?
klikkerképzés: Olyan kiképzési irányzat, amely csak pozitív megerősítést, a viselkedés kialvását és kisebb mértékben negatív büntetést alkalmaz, valamint kondicionált megerősítést használ a pozitív megerősítések pontos időzítéséhez.
Ne legyél már ennyire lusta olvasni! A klikker nem golyó.
keres rá a neten rengeteg hasznos infókat írnak róla.
Amúgy meg a lényeget már el mondták előttem egy pozitív megerősítésre alapuló kiképzési módszer. Sokkal hamarabb meg érti a kutya mit várunk el tőle ha ezt használjuk de az időzítés is fontos mikor klikkelsz. tömören röviden ennyi hosszabban meg keres rá ha érdekel a dolog.
Egy kis műanyag dobozt képzelj el, amiben egy fémlemez van, amit ha az ujjaddal megnyomsz, mint egy billentyűt, éles, kattanó hangot ad.
A lényeg dióhéjban az, hogy megtanítod a kutyának/más állatnak, hogy a klikkelő hang, ami kb. semmire nem hasonlít tehát összetéveszthetetlen, jó dolgot jelent. Ezt általában úgy szokták, hogy klikkelnek, és rögtön jutalmaznak. Klikk, jutalom, klikk, jutalom, míg a kutyába be nem épül, hogy ha klikket hall, akkor mindjárt jön a jutalom is. Ennek az az előnye, hogy pillanatszerű cselekvéseket sokkal pontosabban lehet vele jutalmazni, tehát ha pl. leül a kutya, akkor nem mondod, hogy "Okos kutya", nyúlsz a zsebedbe és adsz neki egy falatot, mert addigra már rég elfelejtette, hogy ő leült, és jó ideje a kezedet figyeli. Hanem amint leteszi a fenekét, ráklikkelsz, amit ő már eleve jutalomnak (a jutalom biztos ígéretének) fog fel. Rövid a memóriájuk, csak rövid időtávon belül tudnak összekapcsolni dolgokat, ezért jó a klikker.
Bonyolultabb viselkedések megtanítására is alkalmas, ha pl. a kutya cukin nyújtózkodik ébredés után, és te mindig ráklikkelsz, vagyis megjutalmazod ezt a viselkedést, előbb-utóbb spontán is fogja produkálni, mert rájön, hogy neked ez tetszik, és jutalom jár érte. Minél többször erősítesz rá egy viselkedésre, annál többször fogja magától végrehajtani.
Ez azért jó, mert a kutyát gondolkodásra kényszeríti, nem pedig mechanikusan tanul, mint a régi módszerek szerint. És nem büntet, csak jutalmaz, tehát a kutya nem fásul bele, direkt élvezi a tanulást. Jobban el is fárad benne, hiszen komoly agymunkát igényel a részéről, hogy kitalálja, mit szeretnél.
Nézd meg ezt a videót, ez egy magyar videó, és elég érthetően kijön belőle, hogy miért teljesen más a klikkeres tanulás a sima pozitív megerősítésesnél:
http://www.youtube.com/watch?v=1XrtwAc8vAM
Itt meg egy még komplexebb feladat megtanulását látod: http://www.youtube.com/watch?v=D6kPRyue6n4
Tehát a klikkerezés lényege, hogy a kutya magától jön rá arra, hogy mit szeretnél tőle, ezzel fejleszted a kreativitását is, meg az önállóságát is, sokkal jobban rögzülnek a feladatok, több lesz a sikerélmény, és játéknak fogja felfogni a munkát.
Egy Gyurma kutya az első videón :)
Bocsi az OFF-ért. Szóval a klikker egy megerősítési forma, dicséret a kutya számára. Bonyolult feladatokhoz és azok felépítéséhez ez a legideálisabb, egyszerűeket is lehet, de ott még nem annyira szükséges. Sokkal egyértelműbb dicséret a kutyának, mint a szóbeli. Azt szokták rá mondani, hogy a kutya és ember kommunikációja közti kompromisszum ez, egy mesterséges nyelv, ami áthidalja a kommunikációs szakadékot. Eredetileg egy teljesen közömbös hang a kutyának, a kondícionálással te töltöd meg. A klikkeres tanításnak 6 módja van: az elkapás, a modellezés, a megvezetés, a célkövetés, az utánzás és a formálás (ezt csak klikkerrel lehet csinálni, viszont a kutya itt gonolkodik a legtöbbet az eb, és általánosságban amit így tanul meg, az sokkal jobban rögzül nála.)
A klikkerrel növeled a kutyád kreativitását, önálló gondolkodását. Ha megfelelően használod, olyan lelkesedést érhetsz el a tanuláskor benne, amiről nem is álmodhattál.
Ez egy egyszerű műanyag doboz egy fém lappal, ami jellegzetes hangot ad ki. Mint már egyszer írtam, ez a kutyának mindaddig közömbös, amíg nem kondícionálod rá. Tanítás közben akkor kell klikkelni, mikor megcsinálja az elvárt feladatot, vagy legalább elindul a feladat végső formája felé. (Pl. azt akarod, hogy kimenjen egy bójához a kutya, akkor nem szólsz hozzá, csak ha elindul felé vagy épp csak ránéz, te klikkelsz és jutalmazod kajával, szóval is.)
Három fontos szabálya van, klikk után mindig legyen kaja; csak a klikkelés után kezdhetsz el nyúlni a jutifalat felé; tanítás közben soha sincs büntetés és végül, akkor fejezd be a tanítást, amíg még nagyon élvezi a kutya. Ne várd meg, míg ő hagy ott téged, vagy beragad egy feladatnál. Az utolsó klikk után extra jutalomfalat és nagy játék legyen, majd engedd el.
Ezt olvasd el, itt tényleg minden le van írva róla: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!