Kutyáknál mire jó a chippeltetés?
A chip rizsszemnyi méretű, szövetbarát üvegből készült elektronikus állatazonosító eszköz, amelyet tűszúrással ültetnek be a kutya bőre alá, rendszerint a nyak bal oldalába. A beavatkozás gyors és nem jár nagyobb fájdalommal, mint egy közönséges oltás. A chipben nincs semmilyen mozgó eszköz, vagy elem, ami meghibásodhatna vagy lemerülhetne, csupán egy kis szénszál, amibe egy 15 jegyű számot kódoltak. Ezt az állat gazdájának adataival együtt rögzítik egy nyilvános adatbázisban.
A mikrochip nagymértékben megkönnyíti az állatok azonosítását. Egy ilyen azonosítóval rendelkező elveszett kutya a megtalálást követően rövid időn belül visszajuttatható a gazdájához. Az Európai Unióban a kutyák határátlépéséhez az állatútlevél mellett kötelező a mikrochip megléte is, vagy - 2011. július 3. napjáig - a tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás fogadható el. Számos uniós országban a mikrochipek segítségével vezetnek pontos nyilvántartást az országban élő kutyák számáról és a megjelölés feltétele az állatok biztosíthatóságának is.
Többek között a pontosan vezetett nyilvántartásnak is köszönhető, hogy Nyugat-Európában számos biztosítótársaság szakosodott a kedvtelésből tartott kutyák betegség- és balesetbiztosítására. Ezzel szemben itthon a biztosítással rendelkező kutyák száma elenyésző - pedig ez komolyan enyhítheti a fertőzések, balesetek vagy szervi megbetegedések kezelése után kiállított állatorvosi számlák terheit.
Mikrochipet csak állatorvos ültethet be a kutyák bőre alá. A beavatkozás ára rendelőnként változik, így érdemes alaposan körülnézni a díjakat illetően. A chipbeültetést általában 3000-6000 forint körüli összegért végzik el, ami persze sokkal olcsóbb, mint egy elveszett kutyát keresni, vagy a sérült, balesetes kutyát kezeltetni.
Arra jó, hogy az emberek szép lassan hozzászokjanak az elektronikus koncentrációs táborhoz, és amikor rájuk kerül a sor, eszükbe se jusson tiltakozni! A 2. VH idején a rabok bőrét látták el számsorral, a chip esetén a számsor a bőr alá kerül.
Amúgy teljesen értelmetlen: nincs egységes adatbázis és többnyire csak az orvosnál van leolvasó, míg bilétát minden általános iskola első osztályát végzett emberke tud, azaz egy elveszett/elkóborolt kutya megtalálási esélye sokkal nagyobb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!