Hivatalosan nem elősmert változat a hosszú szőrű. Ha kikeverték, vagy véletlenül születik, az nem igazán számít vizslának.
Ez meg, ami a képen van, szerintem részben szetter. Sajnos sutyiban szokták keverni, hogy vörösebb legyen a vizsla, annak meg ez az eredménye.
Mivel a magyar vizsla tenyésztésénél használtak ír szettert, így a hosszú szőrt hordozó gént hordozza a fajta. Így elvétve születhetnek hosszúszőrű, letörzskönyvezhető (természetesen ha a szülőknek van tk-ük) kölykök - ám azokat már nem lehet tenyésztésbe vonni.
Cikk:
Egy ismerősöm hosszú szőrű vizslája.
Az alomtesói normálisan rövid szőrűek: [link]
Ír szetterről nincs tudomásom.
Ázsiai eredetű kopók leszármazottja, amelyet egyes elképzelések szerint a magyarok hoztak be a Kárpát-medencébe. Ez kérdéses, mert a lovasnépeknél inkább az agarászat volt az igazi vadászat és a magyaroknak megvolt a saját agaruk (magyar agár). Ez a kopó féle kutya sárgásbarna foltos színezetű volt. Biztosan csak a XIV-XVI. században említik, tehát lehet hogy nyugatról származik, ott ugyanis divatban volt a kopászat, míg keleten inkább az agarászat.
A törökök idejében keveredett az általuk behozott kopókkal, majd a XVIII. század elején belekeverték a spanyol vizslát. Barna és foltos egyedei is voltak. A XIX. század elején belekeverték a német rövidszőrű vizslát és a pointert, így alakult ki a mai formája, amely kb. 80 éve néz ki úgy, mint a mai rövidszőrű magyar vizslák. Tehát gyakorlatilag viszonylag új fajtáról van szó.
Még annyi, hogy azt amiből kiakalult (még a spanyol vizsla előtt), pannon kopónak nevezték, kb. a XIII. századból vannak róla először említések. A pannon kopó a mai rövidszőrű és drótszőrű magyar vizsla és az erdélyi kopó őse. Persze azok mellett a kutyák mellett, amiket belevittek még.
Tehát kb. így nézhetett ki:
Honfoglalók kutyája <-> kelta kopó --> pannon kopó (sárga, barna, foltos)
pannon kopó <-> török hódoltság idején behozott keleti kopók
erdélyi kopó (rövid és hosszú lábú)
vizsla <-> spanyol vizsla --> barnás, néha foltos vizsla <-> német rövidszőrű vizsla - pointer --> rövidszőrű magyar vizsla (1928 óta egységes)
magyar vizsla <-> német drótszőrű vizsla --> drótszőrű magyar vizsla (1940)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!