Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Káj mi a vélemény tapasztalat?...

Káj mi a vélemény tapasztalat? Egy pár kérdés.

Figyelt kérdés

1. Azt tudom hogy nagyon jó Őrző-védő kutya. De mennyire vált be a gyakorlatba?


2. Gyerekekhez való viszonya és a családhoz?


3. Idegenekkel szemben, hogyan viselkedik?


4.Más kutyákkal és házi állatokkal való viszonya?


5. Mennyire igényes fajta pl. a hőmérséklet, taartás, szereti az kutya ólat vagy jobban szeret csak egy fedett de nyitott helyen aludni, pihenni


6. Mozgásigénye?


7.Nevelése?


8. Átlagosan felnőtt korában mennyit eszik?



Tapasztalatok a fajtával mik?



A válaszokat köszönöm!


2011. nov. 8. 18:48
 1/5 A kérdező kommentje:

8. Átlagosan felnőtt korában mennyit eszik?


Volt már Kaukázusim. Ahoz viszonyítva mennyit?

2011. nov. 8. 18:50
 2/5 anonim ***** válasza:
nem vagyok nagy Káj ismerő de egyik ismerősömnek van, és pici 4 éves a gyereke, a kutya is fiatal (2-3éves) házőrzésre vették de egy igazi angyal annyira de annyira édes maci...a házat mondjuk nem őrzi :D Viszont a gyerekkel nyugodtan ott lehet hagyni.
2011. nov. 8. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

A válasz köszönöm!

Én ezt olvastam róla:


Személyisége, viselkedése

A KÁJ nagy erővel bíró munkakutya, mely ennek ellenére kiegyensúlyozott, és rendkívül nyugodt természetű. Bizalmatlan, tartózkodó, nem ismeri a félelmet, gazdájához nagyon ragaszkodik. Kiváló őrző-védő fajta. 8-10 éves kort él meg. Az közép-ázsiai viselkedése független, magabiztos, jól őrzi saját magát és területét. A saját területén lévő KÁJ erős örző-védő készségű és bizalmatlan. Az állandó küzdelem a vadállatokkal és az ellenfelekkel tökéletesítette harci készségét.


Az éberség és bátorság próbája hamar megkezdődik, hiszen az őrző, területvédő szolgálatban hagyományosan bizonyos munkamegosztás van a kutyacsalád tagjai között. Ha például farkas közeledik először a szállás körül játszadozó kölykök jeleznek, aztán az anyaszuka próbálja meg elijeszteni a betolakodót, végül jön a kan és ha kell megküzd a vadállattal.


Úgy tartják, hogy a Közép-Ázsiai nem csak úgy megáll - hanem az ellenség útjába áll, nem fut - hanem száguld, ő nem harap - hanem széttép.

Napjainkra sem vesztette el kiemelkedő tulajdonságait, ezért egyike az olyan elismert testőr kutyáknak, akikre azt szokás mondani, hogy tekintélyt parancsoló, hogy kemény, és következetes határozott kezű gazdának való.


A közép-ázsiai juhászkutyák kitartóak, fáradhatatlanul cirkálnak a rájuk bízott területen, a megjelenő idegennek először hangtalanul, majd tekintélyt parancsoló ugatással "mennek elébe". A nyájat, vagy a portát őrző kutyák ugyancsak a túl közel merészkedő látogatót támadják meg, de a falvak között az elhagyatott vidékeken kóborlók kiszámíthatatlanul támadhatnak, és a „küzdelem” kimenetele egyértelmű, ilyenkor az ember semmi jóra nem számíthat. Ezeket a kutyákat a helybéliek is nagy ívben elkerülik, bár nem mindig sikerrel, hiszen így is hétről-hétre sok kutyaharapásos eset történik. Fotózásuk sem egyszerű emiatt.

A fajtához és személyiségéhez illeszkedő tartással megbízható társ lesz.

Igénytelen, az éghajlati viszonyokhoz remekül alkalmazkodott, ami azt jelenti, hogy a zordabb időjárás sem jelent számára problémát, a szubtrópusi környezetben a mocsaras területeken, a hegyvidéki, vagy a sztyeppéken, a sivatagos tájakon egyaránt otthonosan érzi magát, a nagy hőingadozások sem viselik meg.

Mint minden juhászkutya, a KÁJ is a tőle elvárt feladatokra is alkalmas. Ezért helyigénye nagy, szabadban tartandó, a nyáj terelése és védelme épp oly ösztönössé vált számára, mint a gazda és javainak tisztelete és védelme. Néha ezer vagy még több állathoz 3-4 kutyát használtak. Sokan elpusztultak a vadállatokkal vívott harcban. Csak a legerősebb, legteherbíróbb példányok maradtak meg.

Épp ezen oknál fogva, önálló döntéseket képes hozni, és hoz is, ha a gazda ezt elmulasztja, vagy távol van. Kevés olyan fajta akad, a kutyák között, mely valóban rászolgált a farkas ölő jelzőre - de a Közép-Ázsiai ilyen.

A közép ázsiai juhászkutya ősi fajtának számít, de ezen a néven csak alig 70 éve ismerjük.

Eredeti élőhelyein, a helyi viszonyoknak illetve a kutyák feladatainak megfelelően különböző típusai alakultak ki a fajtának. A mai követelmények szerinti közép-ázsiai juhászkutya szempontjából a türkmén kutyákat tekintik a legjobbaknak, mivel itt található a legtisztább és legegységesebb állomány. Türkmenisztánban „alabaj”-nak nevezik a fajtát.


Ez mennyire igaz?

2011. nov. 8. 18:59
 4/5 anonim ***** válasza:
az hogy sokat vesztett a régi ösztönkészletéből.
2011. nov. 8. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Milyen KÁJ az, amelyik nem őrzi a területét? :-( :-(


1. nem őrző-védő, hanem területőrző pásztorkutya.

2. egygazdás, a családot falkának tekinti, de vigyázni kell vele, mert kiharcolhatja a rangsort, tehát családi kutyának nem ajánlom.

3. idegenekkel szemben bizalmatlan.

4. pásztorkutya, elvileg ösztönszerűen nem bántja a saját területéhez tartozó állatokat. Persze a szocializáció fontos. Más kutyákkal domináns, de semleges területen ha nincs dominancia vita, teljesen jól el kell tudnia lenni. Sajnos a Mo.-i KÁJ állományra ez nem nagyon igaz.

5. teljesen igénytelen fajta, -40/+40 fokban is elvan. Kutyaház nem feltétlenül kell, de azért nem is árt.

6. Mozgásigénye nagy. Nem hiperaktív, mint mondjuk a vizslák, de sokat kell vele sétálni.

7. következetes, néha kemény kéz kell.

8. nem eszik sokat, ez is pásztorkutya jelleg. Kb. mint egy németjuhász.

2011. nov. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!