Keverék és fajtiszta kutyák?
kell csinálnom 1 kutatómunkát biológiára és az anyaggyűjtésnél tartok a keverék és fajtiszta kutyák megbetegedésre hajlamossága a téma , az immunrendszerük , az örökletes betegségek , erre szeretném ha vki tudna ajánlani 1 könyvet vagy esetleg 1 biosztanár is irhatna privátot :D
köszi előre is a segítséget
szia!
Volt törzskönyves kutyám, amelyik 8 évet élt (beagle), végig beteges volt, a rokonom keveréke ( nagyobb tacsi méretű) pedig 22-t... Tényleg, össze sem lehet hasonlítani az egészségüket.
Mivel egy téri terrier szülei nagy eséllyel semmilyen betegségre nincsenek szűrve, a kölykök bármilyen betegséget hordozhatnak.
Egy jó tenyészetből, egészséges szülőktől származó kutyát meg tudsz vizsgálni, hogy milyen körülmények között milyen lesz az egészségi állapota.
Egy szaporítótelepről szűretlen vagy bizonytalan eredetű kutyáktól, vagy egy utcán talált, ismeretlen szülőktől származó kutyánál ez teljesen lutri.
A tanulmánynak pont ennyi értelme is van.
De ha példát akarsz: Barátnőm a piacon vett egy ki tudja miből összerakott kis keveréket. Most 7 éves, többször műtötték a gerincét, tegnap voltam nála, most épp a bal mellső lábára sántít. 3 féle gyógyszert szed különféle betegségekre, most úgy néz ki a szemével kell majd orvoshoz vinni, mert egész nap könnyezik.
Az én kutyáim oltásra és ivartalanításra szoktak orvoshoz járni. Meg ha a szűrővizsgálatokat végzik el. Első kutyám 15 és fél évesen még játszott a kertben a kölykökkel.
szerintem az lehet a baj, hogy sokan úgy gondolják, hogy na nekiállok kutyát szaporitani és megvesznek egy fiú-lány testvérpárt egy tenyésztőtől, bár tözskönyvezve, befektetés-szerűen és agyon szaporitják.
A kiskutyák pedig vérfertőzöttek lesznek, ami az állatoknál nem annyira domináns dolog, de mégis érezhető a hatása.
És egyszerűen nincs rá mód, hogy ezeket a balf.szokat kiszúrje az ember. A népszerű fajtáknál szerintem könnyű ilyenekbe botlani. A különlegesebb, kevésbé népszerű fajták pedig sokkal megbizhatobbak.
Nem a fajta válogatja, hanem a tenyésztő.
Sajnos ha bejön az országba egy különleges fajta, jó eséllyel azonnal nekiáll valaki szaporítani.
Tudnék példákat sorolni.
A dolgozatnak meg, amivel megbízták a gyerekeket, pont nulla értelme van. Az állatorvos esetleg évekig gyűjthetné hozzá az adatokat, még akkor is csak a helyi sajátosságokat tudná felmérni, de nem egy általános képet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!