1/Mitől alakul ki az epilepszia? 2/Hogy lehet megelőzni? 3/És ha már történt epilepsziás roham egy kutyánál, akkor mi a legésszerűbb teendő?
Általában genetikai, öröklött betegség, de hallottam már olyat, hogy a rossz tartási körülmény, nem megfelelő táplálás, bántalmazás miatt alakult ki, de véletlenszerűen is előjöhet bármely kutyánál. Teljesen megelőzni nem tudod, jó helyről, szűrt szülőktől kell venni a kiskutyát, jó táppal kell etetni, hogy a minimálisra csökkentsd a kockázatot.
Azonnal állatorvoshoz kell fordulni már az első roham után és meg kell kezdeni a kutya gyógyszerezését.
Az, hogy örökletes lenne nem bizonyított, de epilepsziás kutyát nem szerencsés tenyésztésbe vonni. Több oka lehet annak, ha rohamot kap a kutya. Lehet, hogy évekig semmi, aztán egyszer csak kap egy rohamot és utána soha többet. De előfordul az is, hogy romlik az állapota. Ekkor lehet elkezdeni a gyógyszerezést, ami igen bonyolult, mert a kutya 24 órás felügyeletet igényel, mire beállítják a gyógyszert, mert nem mindegy, hogy milyen gyógyszerrel és milyen adagokkal kezelik a kutyát. Azt kell eltalálni, hogy mitől szűnnek meg a rohamok, de ehhez ugye folyamatosan szemmel kell tartani a kutyát, mert egy napközbeni, vagy éjszakai rohamnak nincs nyoma.
Maga a roham is másként jelentkezik. Valamelyik kutya tipikus epilepsziás rohamot produkálja, fekszik a földön, kimered, felakad a szeme, nyálzik és remegő görcsöt kap. Más kutyáknál csak megmerevedik a láb, a kutya nem tud normálisan mozogni, és folyik a nyál a szájából.
Fel kell jegyezni, hogy mikor és milyen tüneteket produkál, még a gyógyszeres kezelés előtt. Meg kell beszélni a család tagjaival, hogy ilyenkor ne nyúljanak a kutyához, nem kell lefogni. Arra figyeljenek, hogy ilyenkor nehogy leessen pl. a teraszról, vagy másképp kárt tegyen magában.
Nem szabad a szájához nyúlni, mert a görcs folyamán szájzárat kaphat, sérülést okozhat.
Figyelni kell a többi kutyára is, (ha van), mert rájuk is veszélyes lehet a beteg kutya, illetve ők is veszélyesek lehetnek, mert kiszámíthatatlanul reagálhatnak a rohamra.
Jegyzeteljétek a rohamok időpontját és minőségét, mindenképp konzultálj állatorvossal. Ennél többet nem tudsz tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!