Malinoisról tapasztalatok, vélemények?
Ilyen kutyát maximum akkor tudsz lakásban tartani, ha komoly sport céljaid vannak vele, amik miatt napi szinten 1-2 órát gyakorolsz a sétákon kívül.
Iszonyú okosak, de tombolnak bennük az ösztönök és az energiák, amiket holmi sétáltatással, futtatással lehetetlenség levezetni.
Hát nem vagyok benne biztos, hogy elég neki. Akiket én Malikat ismerek, azok egytől egyig munkamániások, és folyamatosan dolgoztatva vannak. Szerintem ilyen kutya csak a fanatikus kutyásoknak való, aki versenyszinten akarnak sportolni (IPO, agility) és biztos, hogy ezzel a hobbijukkal sosem hagynak fel.
Most van nálam ideiglenesben egy gazdikereső mali jellegű keverék, megmondom őszintén kifogott rajtam a mozgásigénye, pedig megyünk rendesen, plusz klikkerezünk mindennap. Iszonyatos agya van, de megkattan, ha nincs kihasználva. Egy hét alatt ül, fekszik, ma minimális gyakorlással összeraktuk a lelövés parancsot is, szinte fullosan. Ha kicsivel kevésbé van kifárasztva mind testileg, mind szellemileg, akkor vonyít, ugat, látványosan kínlódik, minden baja van. Pedig azért napi két órát alsó hangon mindennap megyünk, és ebben van legalább egy óra rohangálás más kutyákkal. Azokon a napokon érzi jól magát, mikor egész nap a kutyasuliban vagyunk, és kis pihenőkkel folyamatosan kutyázhat, tanulhat. Mázlija van, mert mostanában a szemináriumok miatt három ilyen nap is volt, de amúgy külön programot kell szerveznem neki, mert neki édeskevés, hogy esténként a parkban bohóckodunk másfél két órát. És ő csak egy kis keverék kutya, rossz múlttal, nem egy munkára tenyésztett Mali dolgozó ősökkel.
Nekem az a tapasztalatom, hogy a rossz idegrendszer az egy kifogás akkor, hogyha a gazdi által választott képzési (vagy épp nem képzési módszer) nem illik a kutya egyéniségéhez.
Sport kutyások szokták ezt a kifogást használni, mikor kifognak egy érzékenyebb kutyát, aki passzívvá válik a fojtónyakörves képzéstől, vagy ha mondjuk ÖV-n kap egy védőösztönös túlterhelést, és összeesik tőle a kutya.
Valójában nagyon-nagyon ritka az, hogy az idegrendszeren múlna a helytelen viselkedés, viszont teljesen más bánásmódot igényel egy érzékeny, félénk kutya, mint egy domináns agresszív.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!