Hogyan lehet őket összeszoktatni?
"Együttélés az ellenséggel - Macska a családban
De vajon miért alakult ez így? Miért utálják ennyire a kutyák a macskákat és viszont? Minden gyermek tudja, hogy kutya és macska között örök idők óta fennáll e harc, de vajon miért? Ahhoz, hogy e kérdést megválaszolhassuk, elég csak kicsit megfigyelnünk a két állat kommunikációját. Vegyük például a farok állását. Míg a kutya a legtöbb esetben barátságból csóválja a farkát, addig a macska evvel feszültségét, félelmét fejezi ki. Viszont míg a kutya esetében a felfelé álló farok feszült figyelmet jelez, addig a macska boldogságát, bizalmát fejezi ki. Ezek után nem nehéz megértenünk, honnan ered a harag a két állat között… egyszerűen nem értik meg, mit kommunikál a másik. Azok az állatok, akik kölyökkoruktól kezdve együtt vannak, idővel megértik, megtanulják egymás „nyelvét”, azonban az olyan kutya számára, aki sosem látott még macskát, ezek a jelzések komoly fenyegetéseknek tűnnek. Emellett persze az sem hanyagolható el, hogy a kutya szemében a menekülő macska már nem más, mint zsákmány, így egy erősebb vadászösztönű kutyánál teljesen természetes, hogy megindul a hajsza.
Összeszoktatás
A legtöbb kutya esetében van esély a békés együttélésre, azonban sajnos bizonyos vadászkutyáknál számolnunk kell avval, hogy sok munkára és kitartásra lesz szükségünk, és még így sem garantált a siker.
Hasonlóan a kisbaba-kutya összeszoktatáshoz, első időkben itt sem szabad őket összeengedni. Hagyjuk, hogy a kutya megszokja a ház körül a macska szagát, elfogadja, hogy ő is a falka tagja. Vegyünk egy olyan rongyot, pokrócot, amelyen a cica sokat tartózkodik, és ezen etessük a kutyát, így pozitív élmény (az etetés) fog összekapcsolódni a macska illatával. Amikor a kutya megszokja az új szagokat (1-2 hét), akkor kezdhetjük el a tényleges összeismertetést. Tegyük a macskát egy szállítóboxba, a kutyát pedig vegyük pórázra. Itt is 2 emberre lesz szükség, a gazdi fogja a macska boxát, míg a kutyát egy másik ember vezeti. Lassan, óvatosan engedjük, hogy a kutya megszaglássza, megnézze a boxot, azonban az első negatív jelre a gazdi azonnal üvöltsön rá, és a kutyát vigyük ki a szobából. Nagyon fontos, hogy soha ne a macskával meneküljünk ki, ezzel ugyanis csak erősítenénk a kutya zsákmányszerző ösztönét. Napról napra ismételjük meg a gyakorlatot, egészen addig, míg a kutya teljesen közömbös nem lesz. Következő lépésként a macskát csavarjuk egy pokrócba (így nem tud majd karmolni), és így engedjük a kutyát a macska felé. Nagyon figyeljünk, hogy az első negatív jelnél cselekedni tudjunk, ám a dicséretről se feledkezzünk meg! Ha a kutyánk jól viselkedik, jutalomfalattal, simogatással erősítsük meg. Utolsó lépésként engedjük a macskát szabadon, míg a kutyára tegyünk hosszúvezetőt (ha úgy látjuk, szükség esetén szájkosarat is), és hagyjuk, hagy ismerkedjenek össze.
Van, hogy az összeszoktatás pillanatok alatt sikerüly, és van olyan is, amikor nagyon hosszú és időigényes folyamat, de mindenképpen érdemes belevágni. Itt se felejtsük el, ha a kutyánk elfogad minket vezetőnek, az már fél siker!"
Google kereső: Hogyan legyek falkavezér?
Kérdés milyen a kutyus. Nálunk az segített hogy a macskát kicsuktuk a kutyával egy a teraszra egy órára. azóta puszipajtások (jó tudom hogy kegyetlenségnek hangzik, de akkor is) viszont a másik macska makacs, azon semmilyen összeszoktatás nem segített. (inkább még attól féltünk hogy a macska bántja a kutyát)
Hozzáteszem, hogy a kutya szelíd mint a bárány, így nem volt gondunk :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!