Ha száraz táppal etetek akkor szükség van másfélét is adni a kutyának?
A helyes táplálás
Az kutya egészsége szempontjából „ideális" testtömeg kiegyenlített táplálással állítható be. A következő oldalon látható táblázatban a leggyakoribb fajták testtömegértékeit mutatjuk be. A kanoknál persze előfordulhat, hogy jóval súlyosabbak az itt megadott értékeknél.
A helyes táplálás első számú alapelve: a kutya nem arra való, hogy „hasznosítsa" az asztali maradékokat és a konyhai hulladékot. A szükséges táplálék mennyisége testtömegtől, életkortól és egészségi állapottól függ.
Felnőtt kutya esetén testkilogrammonként iOO 120 kilo-joule (kb. 75 kilokalória) energiaigénnyel számolunk. Fiatal állatok, vemhes nőslények és munkakutyák ennél jóval több energiát igényelnek. Hevesebb vérmérsékletű, kis testű, rövid szőrű és vékony bőrű állatok energiaigénye szintén magasabb. Szabad ég alatt, kennelben tartott kutyáknak több energiára van szükségük, mint a keveset mozgó, hosszú szőrű, elhájasodott, fűtött lakásban élő fajtársaiknak. A gyárilag készített tápok összetételét a csomagoláson is feltüntetik. Ezeket a tápokat tudományos ismeretek alapján, szakemberek állítják össze, ezért minden, a kutya számára életfontosságú tápanyag megtalálható bennük. Az ilyen tápokkal mindenekelőtt időt takarítunk meg, és utazáskor is kényelmesebb a dobozból etetni. A gyári tápok magas nedvességtartalmú, dobozos kutyaeledel vagy csökkentett víztartalmú, száraz tápok formájában kaphatóak.
Ez utóbbi nem adható nagyobb mennyiségben, mint a napi táplálékadag 1/4-e. Száraz tápok etetésekor a megnövekedett vízigényről sem szabad megfeledkeznünk. Készen kapható macskaeledeleket ne adjunk kutyánknak, mert a macskatápok tápanyag-koncentrációja túl magas a kutyáknak.
Amennyiben saját magunk készítjük el kutyánk táplálékát, aranyszabályként fogadjuk meg: mindig főzzük meg a húsféléket, mert a nyers hús az ember és a kutya számára is veszélyes fertőzések forrása lehet: vírusokat, baktériumokat, galandféreglárvákat tartalmazhat. Nyers sertéshússal terjed a kutyákra halálos - emberre nem veszélyes - Aujeszky-betegség vírusa. A nyers hús pl. marha(bendő)- vagy baromfihús szalmonellákkal lehet fertőzött. Fennáll a veszély, hogy egy egészséges, jó ellenálló képességű kutya -bár nem beteg-, de üríti a kórokozókat és anélkül, hogy észrevennénk, folyamatosan baktériumokkal szennyezi környezetét, környezetünket. Főzéssel nem csak a mikroszkopikus méretű kórokozókat, de a galandférgek hólyaglárváit is el tudjuk pusztítani.
A napi táplálékadag mintegy kétharmad részben húsból áll: törpe fajtáknál 100 grammnál kevesebb hús is elegendő, nagy testű fajtáknál ezzel szemben a 2 kg-ot is elérheti a napi húsadag. Ehhez a húsmennyiséghez adjunk, a napi táplálékadag 1/3-át kitevő mennyiségben, forrázott zabpelyhet, főtt rizst vagy egyéb szénhidrátokban és rostokban dús élelmiszert, melyek serkentőleg hatnak a bélmozgásokra. Vitaminforrásként sárgarépával, zöldsalátával és egyéb zöldségfélékkel egészítsük ki a fenti keveréket. Ne adjunk kutyának káposztaféléket, felfúvódást okoznak. Hasonlóan tartózkodjunk a hüvelyesek adásától is, egészben, szétrágás nélkül lenyelve ugyanis nagyon nehezen emészthetőek.
Ha otthon kizárólag csak kutyánknak főzünk, vagyis semmilyen maradékot nem keverünk kedvencünk táplálékába, akkor egy csipet sót is adjunk a keverékhez. Amennyiben ebéd, vacsora vagy egyéb maradékokat, tésztát, krumplit is kap a kutya, akkor nincs szükség só kiegészítésre, a túlfűszerezett táplálék károsíthatja az amúgy is érzékeny veséket. A falatonként adott kolbászfélék, sonkavég vagy asztali húsmaradékok ugyanezen okból károsak kedvencünk egészségére. Fehérjeforrásként etethetünk húst, fejhúst, szívet-fiatal kutyáknak ne túl sokat - májat és lépet - nyersen etetve hasmenést okozhatnak, és feketére színezik a bélsarat-, vesét, halat, ez utóbbit mindig főzzük meg; ne etessünk semmiféle füstölt halkészítményt. Ballasztanyagokban gazdagabb, ugyanakkor tápanyagokban szegényebb a tüdő, a tőgy, a bendő, a gége; ezeket ásványi anyagokkal és vitaminokkal ki kell egészíteni.
Ilyen húsrészeket túlsúlyos, elhízott állatoknak célszerű adni: a gyomrot megtöltve hatásosan csillapítják az éhségérzetet; fiatal és vemhes állatok táplálására ugyanakkor nem alkalmasak. Lóhús adásakor a főzőlevet ne adjuk a kutyának, mert hasmenést okozhat. Jól emészthető fehérjeforrás a túró is. Nyers tejet ne adjunk, mert hasmenést okozhat; adhatunk viszont heti egy-két alkalommal egy-egy tojást.
Egészséges kutyának nem jelent gondot a növényi vagy állati zsiradékok megemésztése.
Fiatal állatok számára életfontosságú a táplálék ásványi sókkal, vitaminokkal és nyomelemekkel történő kiegészítése. E célra kifejezetten kutyák számára gyártott táplálék kiegészítők kaphatóak.Ne adjunk kutyánknak embergyógyászatban használt kalciumkészítményeket, mert a kalcium és a foszfor egymáshoz viszonyított aránya nem felel meg a húsevő állatok élettani igényeinek.
Csontok adásával legyünk óvatosak, soha ne adjunk kutyánknak szilánkosan törő csöves csontokat - baromfi, vad -, és gerincdarabokat (karaj). Nyelőcsősérülésektől kezdve a súlyos vég-béleltömődésig számos problémát okozhatnak az ilyen csontok, sőt a haláleset sem ritka. Aligha van olyan állatorvos, aki ne találkozott volna még ilyen esetekkel. Fiatal és idős állatoknak, 6-8 éves kortól ezért egyáltalán nem adunk csontot. Játék és fogtisztogatás céljából jól beváltak a bőrből készült játékcsontok. Az etetések gyakoriságával kapcsolatban a következők érvényesek: 6 hónapos korig naponta háromszor, ezt követően 12-14 hónapos korig naponta kétszer, az ennél idősebb kutyákat pedig naponta egyszer etessük, mindig ugyanabban az időben. Ne szoktassuk rá kedvencünket a napközben adott finom falatokra, különben minden alkalommal, amikor látja, hogy a gazdi eszik, „alamizsnáért" fog könyörögni és az ünnepi asztalnál ülő vendégeinket sem hagyja békén.
Nagytestű, gyomorcsavarodásra hajlamos kutyáknak mindazonáltal ajánlatos naponta kétszer arányosan kevesebbet adni, mert az üres vagy túlságosan telt gyomor könnyebben megcsavarodik, ami nemritkán az állat elhullását okozza. Elhízott kutyáknál a hét egy napját kievezhetjük böjti nappá. Az elhízás, a kövérség megrövidíti a kutya életét, megterheli a szívet, a vérkeringést és a légzőszerveket, zavarokat okozhat a máj és a bőr működésében, gyengíti továbbá az általános ellenálló képességét és növeli a műtéti beavatkozások kockázatát. Ritka, hogy az elhízás hátterében valamilyen hormonális zavar áll - a pajzsmirigy vagy a vesekéreg állományának megbetegedése -, szinte minden esetben egyszerűen arról van szó, hogy a kutya túl sokat kap enni(!). A táplálkozási eredetű elhízás kezeléséhez szilárd eltökéltségre és kitartó következetességre van szükség a kutyatartó részéről. A fogyókúra első lépése, hogy megállapítjuk az adott fajtára vonatkozó ideális testtömeget. Ezt követően a táplálék energiatartalmát a szokásos 60%-ára csökkentjük, és a napi adagot felosztva, 3-4 alkalommal etetünk. Mindeközben ne feledkezzünk meg arról, hogy a kutya eleget mozogjon.
A fogyókúrás táp energiatartalma akkor megfelelő, ha a heti súlycsökkenés eléri a fél kilót; kis testű fajtáknál ez természetesen - arányosan - sokkal kevesebb. A normál testtömeg elérése hetekig, hónapokig is eltarthat. Fogyókúrás célra sovány húsfélék, tüdő, bendő, sovány túró és zöldségfélék ajánlhatóak. A kúra ideje alatt gondoskodni kell vitamin- és nyomelem kiegészítésről. Miután a kutya testtömege elérte a normál értéket, fokozatosan térjünk vissza a tényleges szükségletnek megfelelő mennyiség etetésére. A kutyaeledelek gyártói is segítségére vannak a fogyókúráztató gazdinak: szakboltokban fogyókúrás tápok is kaphatóak. A sokat mozgó, növekedésben levő, vemhes vagy szoptató állatok energiaigénye magasabb az átlagosnál, adjunk nekik több, élettani szempontból értékesebb húsfélét, növényi zsiradékot és ásványi sót!
Idősebb korban lelassul a szervezet anyagcseréje, és csökken az egyes szervek teljesítőképessége, kutyáknál 8-10 éves kortól figyelhető meg. Csökken az alapanyagcsere, kevesebbet mozog az állat, ami növeli az elhízás veszélyét, annak minden negatív következményével együtt, vagy éppen ellenkezőleg, az étvágytalanság és az emésztőszervek lecsökkent teljesítményének következményeként alultápláltság alakul ki. A tápláltsági állapot megítélésében egy jó mérleg segítségére mindig számíthatunk. Az idősebb állatok tápláléka legyen ízletes, könnyen emészthető; a napi adagot 2-3 alkalomra elosztva csökkenthetjük az emésztőrendszer megterhelését. Fehérjeforrásként kevés, de táplálkozásélettani szempontból értékes, magas fehérjetartalmú húsféléket vagy túrót adunk. Szénhidrátforrásként megfelel a főtt zabpehely, rizs stb. Főzéskor a tápanyagok egy része alkotóelemeire esik szét, ami javítja felszívódásukat.
Részesítsük előnyben a magas linol-savtartalmú zsiradékokat, a margarint vagy a növényi olajokat. Nyomelemekkel, vitaminokkal, szükség esetén enzimekkel is ki kell egészíteni kedvencünk táplálékát. Ez utóbbiakat természetesen állatorvos írja fel. Az etetőtálat, miután kedvencünk befejezte az evést, függetlenül attól, hogy üres-e vagy van benne, mindig vegyük el, tegyük el olyan helyre, ahol a kutya nem férhet hozzá. Teli vizes edény azonban mindig legyen előtte. A fokozott szomjúság betegségre figyelmeztető jel is lehet. Az elfogyasztott víz mennyisége a táplálék minőségétől, a testi munkától, a levegő nedvességtartalmától és környezet hőmérsékletétől függ. A naponta elfogyasztott folyadékmennyiség testtömegkilogrammonként 40-70 ml. Száraz tápok etetése, szoptatás, sportaktivitás, magas külső hőmérséklet és alacsony páratartalom esetén egészséges állatok is több vizet isznak a megszokottnál. Kölykök és idős állatok szintén több vizet isznak az átlagnál, a hasmenéses állatokról nem is beszélve. Csak akkor tudjuk eldönteni, szükség van-e állatorvosi beavatkozásra, ha a betegségekre utaló általános tüneteket mi magunk is idejében fel tudjuk ismerni.
A tojás beiktatása a kutya étrendjébe
Szabad nyersen vagy jobb főve tojást adni a kutyának?
Az aminosavak teljes körképét tartalmazó tojások kitűnő teljes értékű fehérje forrás a kutyák számára. A fehérjék szerepet vállalnak az izomépítésben, szövetek gyógyításában, és jótékony hatásuk van a szőrzetre. Ellenben nem mindegyik fehérje ugyanolyan értékes a kutya étrendjére nézve. A fehérjék biológiai értékét lebonthatóságuk és a szervezetben való felszívódásuk határozza meg.A tojás proteintartalma
Ami a kutyákat illeti, a legmagasabb proteintartalma és emészthetősége a tojásnak van. Tulajdonképpen a tojás adja a mércét a proteinek megítélésében. A tojás fehérjetartalma 100, míg a halé 92, a marhahúsé 78, a szójabab fehérjetartalma 67, a húsnak és csontnak, a búzával együtt 50, végül a kukorica fehérjetartalma 45. Sok kutyatulajdonos és kutyaszakértő úgy gondolja, hogy mérsékelt mennyiségű tojás nem árt a kutyákank. Kiállítási kutyák tulajdonosai nagy részének állítása szerint a tojással kiegészített étrend elősegíti a szőrzet ragyogását.A nyers tojás jó a kutyának?
A kérdés, hogy a kutyánknak nyers vagy főtt tojást adjunk, legtöbbször vitába torkollik. A kutyák a tojást főve, vagy korlátozott mennyiségben nyersen is fogyaszthatnak. Nyers tojás fogyasztásának legfőbb veszélye a biotin elégtelenség és a szalmonella. A kutyáknak jót tesz a főtt tojás. A főtt tojás fontos fehérjeforrás és nem tartalmaz annyi zsíradékot, mint a sülve készített tojásos ételek. A szakértők az avidin nevű enzimet tartalmazó tojásfehérje veszélyeire figyelmeztetnek. Az avidin megakadályozza a zsírok, cukrok, aminosavak és energia emésztését, és csökkenti biotin nevű B-vitamin felszivódását a szervezetben.
Kölyökkutyáknál a biotin elégtelenség bőrgyulladáshoz, szőrhulláshoz és akár növekedési rendellenességhez vezethet.
A másik veszélye a nyers tojás fogyasztásának a szalmonella, ami a kutyának komoly fertőzést okozhat, illetve alkalmanként halálos kimenetelű. A szalmonella veszélyeire az idős, nagyon fiatal, egészségtelen vagy antibiotikum kezelésen levő kutyák a legérzékenyebbek. Mindemellett a szalmonella zoonotikus, ami azt jelenti, hogy a fertőzött kutya székletén keresztül kutyáról emberre továbbítható, ezért az emberek és háziállatok védelmezése érdekében fontos a higiénia.A kutyák szalmonella-fertőzésének tünetei:
Láz
Levertség
Étvágytalanság
Hasi fájdalmak
Kiszáradás
Miért nem ajánlott a nyers tojás?
Biotin elégtelenésg és szalmonella fertőzés veszélye miatt, a kutyáknak nem ajánlott nyers tojás fogyasztása. A főtt tojás ugyanolyan előnyös fehérje forrás, de nem veszélyezteti a kutya egészségét. A Petplace.com állatorvosa, Dr. Jon Rappaport arra figyelmeztet, hogy azok a kutyák, akik az emberi ételekhez nincsenek hozzászokva vagy hajlamosak hasnyálmirigy-gyulladásra, tojás fogyasztásától emésztési zavarokat tapasztalhatnak. Kutyád sajátos igényeinek megfelelő étrendről kérd ki az állatorvos véleményét!
Hízlalni szeretnénk a kutyát. Eddig száraz tápot kevertük a konzervel.
Most tápot váltottunk, és a zacskóra 40 kg-os kutyánál 460g-ot ír elő. Ez elég egy ekkora kutyának?
eről beszéltem:
"A nyers csontos húst, főtt-párolt zöldségeket, friss gyümölcsöt, és a konyhai hulladékokat szereti. A kész kaját is szereti, de a tápok nem elégítik ki étrendjét, inkább csak kiegészítőként ajánlott. A friss csont elengedhetetlen táplálékából, ezek erősítik csontozatát, állkapcsát, és tisztítják fogait. Az etetés felnőtt kutyáknál elég 1 alkalommal, -nyáron lehet heti 1 nap böjtöt is tartatni vele, hogy kitisztuljon a szervezete-. Az ételének mennyisége függ attól, hogy mekkora, milyen sokat mozog... kb. 80 - 100 dkg-ot eszik naponta, de figyelni kell, hogy a bordáit mindig érezzük, de a mellkasa ne süppedjen be."
Mit egyen a kutyánk?
Készen kapható kutyaeledelek. Melyiket válasszuk? Száraz Kutya eledelek
Nevüket meghazudtolva mintegy 10 százalék vizet tartalmaznak. A különbözõ termékek tápanyag összetétele hasónló a többiével Visszont a nyersanyagaik eltérök,ezért nem egyformán izletesek,és az egyik könnyebben,a másik nehezebben emészthetö a kutyáknak.
A száraz eledel nagy elõnye,hogy olcsó.Ez nem mellékes szempont,fõleg ha a kutyus nagyméretû.Több hétre elegendõ mennyiséget vásárolhatunk és tarthatunk otthon belõle,ámbár túl sokáig tárolva megromlik vagy elvesziti vitamintartalmát.Sok salakképzõ anyaguk jó hatást tesz az emésztési zavarokban szenvedõ kutyákra. Megjegyzendõ,hogy nagyobb tömegû székletet nehezebb eltakaritani ( viszont kevésbé büdös),valamint hogy kezdetben sokan túladagolják a szárazeledelt.
Félszáraz eledelek
Viztartalmuk kb. 25%. Általában darabos vagy vagdalt hús benyomását keltik,ezért a kutyatulajdonosok többsége nagyobb bizalommal van irántuk,mint a száraz eledelek iránt. Normál adagban kaphatók,és hütés nélkül is jól tárolhatók.A félszáraz eledelek nem egyszer meglehetõsen drágák,de ha a kutya friss húshoz szokott,az szükség esetén jól pótolhatók velük. Némelyik válogatos kiskutya csak az ilyen eledelt szereti. Visszonylag nagy cukortartalmuk rendszerint nem okoz gondot, de cukorbeteg kutyáknak nem adhatók!!!
Konzerv eledelek
Alighanem ezt a fajta eledelt ismeri legjobban a kutyatartok többsége,azt azonban sokan nem tudják,hogy kétfajta konzerv kutya eledel létezik,s a felhasználási módjuk is különbözõ.
Az egyik tipus gabona félét is tartalmaz,és önmagában is teljes értékû táplálék,a másikban pedig csak hús van,amelyet kekszel kell köriteni.Mindig gyõzõdjünk meg arról, hogy kiengyensúlyozott étrendet nyújt-e a választott eledel. Csak hússal ettetni a kutyát nem olcsó,hiszen igy több táplálék kell a kutyának ahhoz hogy jóllakjon. Ráadásul ebben az esetben - a költségektõl függetlenül - táplálkozás élettani szempontból nem kiegyensúlyozott a kutya étrendje.
Mennyit egyen a kutya??
A kutyák táplálékszükségletét az energiaszükségletük határozza meg. Anyagcserélésük intenzitása ( a táplálék energiává alakitásának,azaz elégetésének sebbesége )még fajtán belül is változó. Az emberhez hasonlóan a kutya is elhizik,ha rendszeresen több táplálékot vesz magához a szükségesnél,úgyhogy vigyázzunk kutyánk vonalaira!!! Mindamellett az állat testsúlya alapján nagyjából megbecsülhetõ a napi ideális étrend menyisége. Az eledeleken általában rajta szokott lenni hogy milyen termetû kutyáknak mennyit szabad adni.
Németjuhi. Nagyon pörgős, egy percre se tud megállni. A bordáit és a csípőjét is ki lehet tapintani, tehát hízlalni szeretnénk.
Eddig Chapit kapott meg konzervet. De nem jó. :-(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!