Mit kell tudni egy Dobermann kutya fülvágásáról?
Mindent tudni szeretnék.
Mennyi idpős a kutyus amikor ajánlott elvégezni.
hogy néz ki a műtét, mennyi ideig tart, megviseli-e a kutyust, mennyi ideig, és mivel kell kötözni a fülét utána, el lehet-e rontani a műtétet, és rossz lesz a kutya kinézete utána és mennyibe kerül a műtét, és maga a kötszer stb.
Mennyi idő az egész folyamat, mire a kutyus a műtéttől számítva álló fülekkel fog kinézni?
A fülvágás egyébként nem olyan fájdalmas és veszélyes, mint ahogy ezt sokan gondolják. A műtétet ugyanis altatással vagy helyi érzéstelenítéssel végzik. A műtét ideális időpontja: a hat-nyolc hetes kor, de természetesen idősebb kutyákon is levégezhető. A lehetőség szerint azonban három hónapos korig ajánlatos túlesni rajta.
Minél fiatalabb a kutya, annál gyorsabban gyógyul a seb, és annál biztosabb, hogy a vágott fül feláll. Ez pedig ugyancsak nem elhanyagolható szempont. Az idősebb korban végrehajtott műtét után hosszú ideig kötés alatt kell tartani a füleket, emiatt könnyen bepállanak, súlyos bőrgyulladás keletkezhet, ami újabb kezelésre szorul.
Magát a fülműtétet sablonokkal végzik. A különböző fajtájú kutyákhoz más-más formájú sablont használnak; ez adja meg a fül új alakják, egyben fogazott felületévtel, a sablonpofák egymásra szorításával a vérzést is meggátolja. Ügyelni kell, hogy vágás után alul a fültőben cimpa ne maradjon; a sablon levétele után tehát az esetleges visszamaradt cimpát ollóval még el kell távolítani.A csonkolt fül hosszúsága a sablon nagyságától függ, de ugyanezzel a sablonnal kéthónapos korban hosszabb fület lehet kialakítani, mint például hat hónapos korban. A fül hoszszának megszabásában fő szempont a szülők ismerete és a kölyök neme. A kanoknak nagyobb, a szukáknak kisebb fület kell csonkolni, mert általában a kanoknak nagyobb, a szukáknak kisebb fejük lesz kifejlett korban. Az elődök ismerete pedig azért fontos, mert a fej nagysága általában öröklődik.
A fülek a vágástól számított két hét múlva – rendszerint állnak. Előfordulhat azonban, hogy a porc gyenge, vagy a fülek túl hosszúra sikerültek és emiatt nincs tartásuk. Ilyenkor a kölyök csak hetek vagy hónapok múlva kezdi el hegyezni a füleit. A gazda ezekben a hetekben különböző fülrögzítési “technikákkal” siettetheti a fülek felállítását.
a legideálisabb a 8 hetes korban elvégzett műtét. Altatásban végzik, nagyjából 3/4 órát vesz igénybe. (nagyon fontos, hogy csak olyan orvos végezze, aki gyakorlott a dobermannokban) A műtétet követően rögtön egy keret kerül a kiskutya fejére, ez lehet műanyagból, ill. drótból késziteni. Funkciója, hogy a gyógyuló sebszél zsugorodását megakadályozza. A varratok szedése a 12. nap körül történik. Ekkor még mindig a keretet használjuk. Ha a vágás mentén már teljesen begyógyult, akkor térünk át a spulnis kötözésre. És ekkor kezdődik valójában a fül felállitása. Ez a kötözés javasolt heti cserével 6 hónapos korig , miután ekkor fejezi be a kiskutya a fogváltást. A fogváltás időszakában kalciumkiegészitőt szoktunk adni, mert a csontfogak elvonják a szervezetből a kalcium nagy részét, igy az a fül is bedőlhet, ami már esetleg áll.
A műtétet után a kiskutyát azonnal felébresztik, nincs fájdalomérzet, ezért fájdalomcsillapitót sem használunk. Nem kell a sebbel különösebben foglalkozni, nem kell betadinozni, sem hintőporozni. 2-3 nap után már varrosodik. A kutyus ugyanugy játszik, eszik, alszik. Ha kérsz képeket is töltök fel. Remélem tudtam segiteni.
Igen, ha tennél fel képeket, azt megköszönném.
Belinkelheted ide nyugodtan!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!