Mennyi idős korban kezdjem el tanítani a kutyámat?
Hát talán még fiatalabb korában is el lehet kezdeni a tanítást. Minél hamarabb annál jobb.
Az hogy hogyan szólsz rá az is fontos. Éreznie kell hogy valami rosszat tesz. Szóval más módon kell hívni és más módon megszidni. Szóval határozottan kell utasítani.
ha már ismerős az új környezet(a jelek szerint már igen:-) akkor azonnal érdemes tanítani, ahogyan azt az anyaállat is teszi...a kicsik agya mint egy szivacs 3-4 hónapos korukig nagyon sokmindent tanulnak-ha nem tanítjuk őket akkor is...csak az emberek világa eléggé ösztönidegen így itt nem lehet kiegyensúlyozott egy kutya(ömagától)
ha a kutyuska harap, nagyot harap, durván játszik akkor jelezd ezt neki egy éles sikoltó, szűkölő hanggal vagy valami morgással és azonnal dermedj le mint egy kőszobor és fordítsd el a fejed tőle, vagy hagyd egyszerűen faképnél, amikor lenyugodott akkor lépj újra kapcsolatba vele-így tanulja meg, hogy nem harapdálhat ész nélkül...
(normál esetben ezt 6-7 hetes korában alomtestvéreitől és anyjától megtanulja-gondolom ebben az időszakban lett elválasztva amikor is a folyamat közepén vannak-dominanciajátékok és harapáskontroll-erről szólna az alombeli szocializáció ezen szakasza)
ideális ilyenkor a határokat kijelölni számukra és elkezdeni fokozatosan a zajokhoz, az egyedülléthez is szoktatni akár alap parancsokat is taníthatsz már neki-egyszerre 5 percnél tovább ne terheld és mindig pozitív élménnyel kezdődjön és fejeződjön be a tréningidőszak!
(soha ne üstd meg a kutyádat, ne légy indulatos-ezáltal bizalmatlanná és akár agresszívvá is válhat, csak a türelmes nyugodt és következetes hozzáállás működik semmi más!)
Ha ez nem működik, akkor valamit rosszul csináltok, ugyanis egymástól is ígytanulnak, és egymásnak mindig, kivétel nélkül meg tudják tanítani.
Ha láttál már kutyákat birkózni, pontosan tudják, hogy melyikkel meddig mehetnek el. Az én kutyám tud harapós birkózosat játszani fájdalom nélkül a 60 kilós masztiffal is, meg az 5 kilós tibeti terrierrel is. Tehát ez a stratégia működik, DE!!!!
Nem egy két nap után kell várni a megoldást, meg nem úgy, hogy most nyüsszentettem lemerevedtem, és másodszorra is megharapott erősen ,tehát a módszer rossz.
Kitartóan és következetesen minden egyes alkalommal el kell játszani. Után újrakezditek a játékot, újra van egy erősebb harapés, megint nyüssz, megint merevedés. Napjában akár 150-szer is!!!
Ha néha hagyod, néha másképp reagálsz, néha meg simogatod ilyenkor, akkor összezavarod a kutyát. Minden alkalommal következetesen ugyanaz a reakció legyen. Ha arra, hogy sikítasz és megmerevedsz nem hagyja abba, akkor úgy, ahogy egy másik kutya is odadörrent a kicsiknek, te is odadörrenthetsz és felé mozdulhatsz egyet.
A fenekét ütögetni totál felesleges, számára az nem egy kommunikációs jel, és az esetek nagyrészében nem fáj, ráadásul nem is tudod jól időzíteni,mert mire odanyúlsz és odacspasz már totál máshogy, mást rágcsál, és fogalma se lesz, hogy most pontosan neked mivel van bajod. A kutyázásban általában, de itt különösen fontos a jó időzítés. Ha már 3 mp eltelt mióta a kelleténél erősebbet harapott, tök felesleges bármit csinálni.
És ami fontos még: ha viszont ügyesen, finoman játszik, akkor kell a dícséret. Akár gyors egymásuánban is. Rádfog, nyikkansz, lemerevedsz, abbahagyja, rögtön meg is dícséred, amiért abbahagyta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!