Magzatvíz vagy pisi?
Nagyon egyszerű:vagy vársz,hogy mi fog történni,megindul-e az ellés,vagy dokit hívsz.
Kutya hogy viselkedik?Nem nyugtalan?
a magzatvíz átlátszó és általában nem a pisilő pozícióban folyik ki a kutyából. Ha azt látod hogy a kutya elleni fog ne engedd ki a lakásból (ki fog kéredzkedni mert azt hiszi kakilnia kell de inkább benn ürítsen mint kinn szüljön)
A kihordási idő kb. 63 nap. Normálisnak számít az első fedezés időpontjától számított 58. napon bekövetkező ellés. Toleráns határidő a 70. nap, de a 65-től már állatorvossal folyamatosan konzultálni célszerű.
Ellést megelőző napokban a hőmérséklet leesik kb. 37.2 - 37.5-re (végbélben mérve). Az ellés megindulásának biztos jele, ha a hőmérséklet tartósan (kb. 3-4 órán át) 37 fok alatt marad. Jellemző még az újságpapír tépése, fészekrakó ösztön. Az ellés megindulásakor a szuka elkezd intenzíven lihegni, remegni. Ez több órát tarthat, és vajúdási szaknak hívjuk. Normális esetben ez a szakasz 6-10 órát tart, s csak ezután indul meg a kitolási szakasz. Ezt igen könnyű felismerni arról, hogy a kutya úgy csinál, mintha kakilnia kellene. Ekkor türelmesen várjuk a kiskutya megjelenését. Minden kölyökhöz tartozik külön burok, köldökzsinór és méhlepény. A magzatvíz általában elfolyik. Ez tényleg vízszerű folyadék. Ezt követi a magzat világra jötte. A víz elfolyásától számított 1.5 - 2 órán belül meg kell jelennie a magzatnak, ha nem állatorvoshoz kell fordulni!
Az első kölyök megszületése előtt oxytocint adni tilos, ugyanis méhrepedést kaphat az anya és elpusztul!
Ne hagyjuk, hogy a méhlepényeket az anya megegye, mert hasmenést kap tőle! Számoljuk, hogy minden magzattal kijön-e a placenta, ha nem szólni kell az orvosnak az ellés végeztével, mert akkor ad majd injekciót, hogy kijöjjön, ugyanis a bentrekedt méhlepény gyulladást okoz, elpusztulhat az anya és a kicsinyek is.
Ha azonnal nem jön ki a kölyök után, nem kell megijedni, lehet, hogy csak a következő kölyök löki ki maga előtt
Ha a szuka folyamatosan tol, de 3-4 óra alatt sem jelenik meg a kölyök, feltétlenül állatorvoshoz kell vinni.
Ha a kiskutya faros, ne ijedjünk meg, fogjuk meg a kölyök egyik, de ha lehet, mindkét lábát és folyamatosan nagy erővel húzzuk ki, ha lehet tekerve, mint egy pezsgősdugót, tépjük le a fejéről a burkot, hogy levegőt kapjon! Köldökzsinórt a hasfaltól számított 1-1.5 cm-re vágjuk el.
A kiskutyát mindig szárazra törölve adjuk az anyának. Ő majd nyalni fogja, így tud egy darabig pisilni, kakilni, melyet az anya eltakarít.
Ellés levezetéséhez szükséges:
* 1 tekercs konyhapapír (Szilvia)
* 1 fertőtlenített olló - a köldökzsinór elvágásához
* tiszta, fertőtlenített rongyok, pamutpólók, lepedők, törülközők
* elletőláda,
Elletőládába rongyokat kell tenni az ellés alatt, mert könnyen felszívja a kifolyó magzatvizet. Az ellés végeztével kibéleljük egy nagy nylon szemeteszsákba húzott polifoam szivaccsal, mert az nagyon jó hőszigetelő. Fontos, hogy a polifoam pontosan akkora legyen, mint az ellető láda belseje, mert ha lötyög, akkor beszorulhat mellé a kiskutya!
A nylon azért kell, hogy ne szivárogjon a polifoamra nedvesség. A nylonon folyamatosan cserélni kell a lepedőt, törülközőt, hogy a kiskutyák tiszták és szárazak legyenek. A lepedő, törülköző méretét úgy kell megválasztani, hogy minden oldalon alá lehessen feszíteni a polifoamnak, mert ha nincs szorosan begyűrve, akkor a kiskutya belegabalyodhat és megfullad. Az anya kaparni fog az ellést követően, mert méhösszehúzódásai lesznek.
- 1 db 250 W-os infralámpa (FELTÉTLENÜL SZÜKSÉGES!!!), célja nem a kiskutyák melegítése, bár erre is használható a szem kinyílásáig. Elsődleges cél azonban az ellést követő 48 órában a magzatvizet nyelt kiskutya tüdőgyulladásának megakadályozása. Az infra az egyetlen, amely kiszárítja a vizet a tüdőből, ezért bármilyen hőmérséklet van, az első két napban folyamatosan mennie kell. Később csak akkor szükséges, ha az elletőládában mért hőmérséklet nem éri el a 24 fokot, 3 hetes koruktól viszont elég a 21 fok.
A kiskutyát minden esetben segítünk kivenni az anyából, amennyiben burokban van, azonnal feltépjük a szájnál, hogy levegőt tudjon venni, és nehogy megfulladjon.
Én mindig megrázom fejjel lefelé a kölyköket jó erősen, stabilan tartva a fejüket és a nyakukat, hogy az esetlegesen lenyelt magzatvíz távozzon az orron és a szájon át. Ezt szükség esetén többször ismétlem.
Ha valamiért meg kell császározni az anyát, akkor ne hagyjuk egyedül a kölykeivel az első 24 órában. Zárjuk tőlük el, csak 2-3 óránként engedjük szoptatni. Az altató hatására ugyanis hallucinálhat, és érzékenyen reagálhat a zajokra, ennek következménye lehet, ha megöli, megharapja a kölykeit. Látszólag kitisztul egy pár óra alatt, de ez csak a látszat, csak ha már stabilan törődik a kölykeivel, intenzíven szoptatja, nyalogatja őket, akkor hagyjuk magukra.
Nahát, második, nagyon tanulságos dolgokat írtál (igaz, nálam sosem lesznek kicsik). Meglepő, hogy milyen komplikált egy szülés.
Állatorvos vagy, vagy tenyésztő?
tenyésztő vagyok.
Egy kutya, ló, kecske stb ellése nem sokban tér el az emberi szüléstől. Fontos a higiénia, odafigyelni mindenre, sajnos a komplikációk is nagyon hasonlóak mint nálunk. Egy szülés mindig veszélyes üzem ha valaki nem ért hozzá simán kerülhet az anya és a kölyök életébe is..
Húú 2. nagyon szépen köszönöm ezt a bő választ. Természetesen én is nagyon sokat utána olvastam ezeknek a dolgoknak. Azt szeretném még tőled megkérdezni, hogy 57. napon 37,7 volt a hőmérséklete, 58. napon lement 37 fokra, ma az 59. napon pedig 36,5-re.
Mennyi időn belül kellene elkezdenie fialni? Az állatorvosunk azt mondta, hogy a hőmérséklet leesésétől számított kb 24 órán belül. Akkor már a tegnap délutáni 37 is annak számít vagy csak a mai 36,5 mert nekem azt mondta hogy 36 körülire esik le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!