Yorkisok! Hogy tanítottátok meg a kutyátokat, hogy amikor egyedül van otthon ne szedje szét a házat és, hogy nyugton maradjon?
Én nem vagyok yorkis, de minden kutyánál így kell csinálni véleményem szerint. Először is fáraszd le! Mielőtt elmész otthonról vidd el sétálni, hogy ki mozogja magát. Emellett legyen valami játéka, amivel elvan otthon. Mondjuk egy gumicsont vagy KONG, vagy valami, ami leköti.
Sokan szoktak olyat, hogy elkerítenek egy kisebb részt a lakásban, ahol a kutyus szokott aludni és oda becsukják a kutyát. Nem hatalmas és nem is apró helyre kell gondolni, mondjuk 2-3 négyzetméterre.
Ha mindent jól csináltál, elfáradt és le is tudja kötni magát, akkor nem fog rongálni, lehet hogy végig aludni fog.
Első tipp - étellel kitömött játékok
Napjainkban a kisállatkereskedésekben sok olyan játékszert lehet kapni, amelyek kifejezetten erre a célra készültek. Az egyik legnépszerűbb játékszer a Kong, egy tartós, kemény gumi játék, különböző formában és méretben. A töltelékkel kitömött Kong játék tökéletes módja annak, hogy a kutyakölyök a saját játékaira összpontosítson, az emberek dolgait pedig megkíméli az éles, pusztító csecsemőfogaktól. Le lehet fagyasztani, nem lehet neki ellenállni és mivel a kutyusnak nagy szüksége van az orális ingerlésekre, ez tökéletes megoldást jelent számára. Nagyon fontos lekötni a figyelmüket, mert ilyenkor a kölykök nagyon rövid ideig képesek összpontosítani valamire. A Kong játékok megnyugtatják az örökké aktív, kíváncsiskodó kiskutyákat.
Második tipp - Rágnivaló csontok
Többnél több ízletes csontot adhatsz a kutyádnak. Nálunk inkább a természetes anyagokból gyártott csontok vagy a helyi élelmiszerboltban kapható kemény csülök, porc vagy bordacsontok vannak előnyben részesítve. Akár az állatkereskedésben, akár az élelmiszerboltban vásároltad a csontokat, mindenképpen felügyeld a kutyust a fuldoklás elkerülése végett, hiszen megtörténhet, hogy le válik róla egy kisebb darab. Ügyelj arra, hogy a csont nagyobb legyen, mint a kutya feje. Ez a tevékenység órákon át lefoglalhatja a kutyust és amikor mindenkinek dolga van, legalább ő sincs útban.
Negyedik tipp -Fogság
A legnagyobb hiba, amit az emberek elkövetnek, amikor kölyökkutyátű nevelnek, hogy nem állítanak határokat. A kiskutyának nem kellene körbeszaladgálnia a házat, inkább tudnia kellene, hol a helye. Ez nem csupán arra jó, hogy korlátozni lehessen a rágási lehetőségeit, hanem megtanítja a kisállatot a szobatisztaságra, valamint a szabályok betartására. Ha éppen egy játékszert rág, azt egy ládában, egy x-penben, a fekvőhelyén vagy egy olyan helyen kellene tennie, ahol szemmel tartható és felügyelhető. A kutya nevelés nagyon fontos része, hogy az tudja, mikor tanul és mikor pihenhet. Amikor nem tudsz vigyázni a kiskutyára, a ketrec nagyszerű módja annak, hogy elősegítse a nevelését és kiküszöbölje a helytelen rágást. Ha nem unatkozik, miközben be van zárva, akkor nem fog ugatni és nyöszörögni.
Megjegyzés: Az x-pen egy több méretben kapható fém-vagy műanyag ketrec. A gyermek kapuk szintén kiválóak a házban való mozgás korlátozására.
Ötödik tipp - Készíts egy játékdobozt!
A játékszeres doboz sok örömöt jelenthet a kiskutya számára az elkövetkező években, mert nagyon fogja várni, hogy egy kis időt tölthessen gazdijával. A játékdoboznak az a lényege, hogy különböző típusú játékokat kell, egy fedéllel ellátott dobozba helyezni vagy egy olyan helyre, ahol nem férhet hozzá a kiskutya. Ez különleges alkalmakra ad lehetőséget és a játszási idő miatti izgalomra. Az én kutyáim hat évesek és még mindig nagyon várják az interaktív játszási alkalmakat; ha csupán annyit mondok, hogy- játék idő- az máris örömöt vált ki belőlük, farkukat csóválják és ugrálnak.
Az a cél, hogy naponta legalább 15 percet kell eltölteni a játékdobozzal való játszással. Hagyd, hogy a kiskutya legyen kreatív, dobáld a játékokat és a kutya vigye vissza, használd ezt az időt nevelésre és a játszásra való képzésre. Legyen egy kulcs szó, ami jelezze ezt a különleges alkalmat, például, játék! Az enyém játék-idő! Szükséged lesz egy második parancsszóra is, arra az időre, amikor véget ér a játék, mint például, vége! Egy, két kivétellel, szedd össze a játékokat és tedd el őket másnapig. Azzal az egy-két kimaradt játékkal eljátszanak egyedül. Naponta váltogasd a játékokat, mindig legyen egy-két új, hogy ne unja el magát.
Nem vagyok Yorki gazdi, a probléma fajtától független.
Ezt úgy hívják, hogy szeparációs stressz. Adhatsz te neki akárhány csontot szét fogja bontani a lakást, amíg nem tanulsz meg a kutya nyelvén.
Ugyanis ilyenkor az a helyzet, hogy a yorkid érzi magát falkavezérnek (bizony benne is tombolnak a farkasösztönök), te pedig nála alacsonyabb rendű falkatag vagy. Amikor otthagyod ott egyedül, akkor az neki kb. olyan, mintha elmenne a kisbabája, és baromira ideges és aggódik, hogy mivan veled, stb. mert hát neki kéne rád vigyáznia.
A kutyád tévhitben él, szabadítsd meg a tehertől.
Fennel Kutyapszichológia című kkönyvét ajánlom.
Szia!én ezt irtam a multkor vkinek, ez neked is használható:
Kedves kérdező!
nos igen, a fejetekre nőtt ez igaz. bár a válaszoló stílusa, tanács nélkül pöttyet kifogásolható...
Sztem kezd kamaszodni, és rájött h mit tehet mit nem. feszefgeti ahatárokat. És ami a legfontosabb amiért elkezdett össze-vissza üríteni, az az nem vagytok falkavezérek. ez nem sértés. sokan elkövetik a hibát hogy nem veszik ezeket a kis kutyákat kutyaszámba. az ő nevelésükben is azon van a hangsúly mint mondjuk egy rotijéban. azért irom a rotit hogy értsd a lényeget.azért mert ő pici attól még csak kutyául ért, mint a többi is.
Az első hogy guglizd be hogy: "HOGYAN LEGYEK FALKAVEZÉR".és fogadd meg ezeket a tanácsokat. pl: az ajtón mindig, minden esetben te mész be elősször, javasolt tekintély kivívására a gesztus evés: etetési időben odaállsz elé leülteted. kezedbe veszed a tálját. a tetére raksz folpakkot v alufóliát, arra magadnak kis virslidarabot v csokit v amit akarsz. és h jól lássa "eszel" a tányérjából. ebből látja h hűűűha a falkavezér eszik először (mint a farkasoknál!!). ezt minden étkezése előtt legalább egy hétig csináld utána alkalmanként emlékezetül.
a következő nagyon fontos: ha hazaérsz akkor azonnal sose örülj a kutyának. a farkasoknál ha megérkezik az alfa állat mindenki körülrajongja, majd az alfa is üdvözli őket. de az alfa állat nem rohan oda h üdvözölje a"beosztottjait"!! teendő: hazaérsz melóból. kinyitod az ajtót.kutya gondolom üdvözöl. te elfordulsz, nincs szemkontakt, 3-4 percig teszel-veszel. levetkőzöl, iszol egy pohár vizet szóval vmit. akkor jár a simi ha leült v már nem olyan izgatott. mindig a nyugodt viselkedést jutalmazd. ha elmész otthonról csak sétálj ki az ajtón, nincs szemkontakt, ne köszönj el (az alfa nem kér engedélyt h elvonuljon).sok-sok séta. az erősíti a kapcsolatoto köztetek, hisz együtt vándoroltok mind 1 falka. mindig tartsd magad melett v mögött a séta közben.az alfa megy elöl.
nahh "röviden" ez jutot eszembe, ezek az alapok. 2 héten belül, ha következtsen betartod, a kutyinak fel fog tűnni h itt vmi nagyon megváltozott....légy következetes!!
és guglizz: hogyan legyek falkavezér!!!
rem tudok segíteni.
(plusz ha kan akkor még az is tetézheti h elkezd jelölni, tudod pisivel tulajdonának nyilvánítani fákat, fűcsomókat, kanapékat)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!