Mennyire túltenyésztettek ezek a fajták?
1. Aussie
2. Golden Retriever
3. Bernáthegyi
4. Újfoundlandi
5. Ír Szetter
nincs olyan, hogy "túltenyésztett"... a tenyésztés maga a fajta nemesítését, JOBBÁ tételét jelenti.
az, hogy vannak szaporítók, akik mind küllemre, mind jellemre, mind egészségre való tekintet nélkül teleszórják a világot mindenféle kórsággal terhelt kutyákkal, abba véletlenül se keverjük bele a "tenyésztett" kifejezést.
a normális tenyésztők is tulzásba viszik már.
nézd meg a shar pei kutyát,nem a szaporitók miatt ilyenek,lehet közük hozzá de a tenyésztők járultak hozzá nagyba hogy ennyit tenyésztik őket
OFF
Az első definíciós gonddal küzd. A túltenyésztés egyértelmű analógja a túlspecializációnak. túlspecializáció ezért következik be, mert a fajok között verseny van, egyesek úgy próbálnak előnyt szerezni, hogy mennél jobben ráspecializálódnak az adott környezeti tényezők kihasználására. Ennek viszont következménye, hogy a környezet megváltozása esetén csökkent mértékben tudnak alkalmazkodni.
Ezek után értelemszerű mi a túltenyésztés. Az ember bizonyos tulajdonságokat kiválogat, és azokak mennél jobben megfelelő kutyát igyekszik csinálni. Viszont így a kutya speciális lesz, ennek megfelelően csak speciális körülmények között érzi jól magát, vagy esetleg életképes.
Szó nincs tehát arról, hoyg a tenyésztés jobbá tenné a kutyát, márcsak azért sem, mert a jó egy relatív fogalom!
ON
Az erdeti kérdésre visszatérve: szerintem ebből a goldi az, ami felkapottabb, ott van egy kicsit rosszabb genetikai állománya. A többinél egy átlagos szintet mondanék, bár ez csak vélemény, mert pl az auusie-t annyira nem ismerem. Általában amúgy azok a túltenyésztettek, amiknek sok genetikai betegsége van, tehát amelyik fajtánál alapból szűrni szoktak a tenyésztők, ott már gáz van.
Minden fajtánál szűrnek - mivel nincs olyan természetes szelekció, ami kiválogatná a hibás génállománnyal rendelkező egyedeket. Maga a tenyésztés mesterséges folyamat, ám biológiai, evolúciós alapja van - mivel ugyanilyen logika mentén alakultak ki a különböző fajok, specializálódott fajták a természetben.
Régen a parasztember csak azt a kutyát tartotta meg (és hagyta h továbbszaporodjon) amelyik képes volt végigdolgozni egy napot és aztán a következőt és a következőt. Akinek tökéletes orra volt a vad kiszimatolására, aki nem félt a víztől és akit nem kellett tanítgatni az elhozásra, hanem ösztönösen tudta.
A túltenyésztettség nem az öröklődő betegségekkel terhelt fajták szinonimája - mivel az öröklődő betegségek nem a fajtában vannak benne, hanem egyes egyedekben és rossz párosítások esetén a vonalakban. A túltenyésztett jelzőt olyan fajtára lehet ráhúzni maximum, akik életképtelenek: pl. bulldogok, akik még szaporodni ill. elleni sem tudnak egyedül, valamint a légzésük az életvitelüket gátolja. De lehetne még mondani a kiállításra tenyésztett csúzda hátú németjuhászt is, aki szerencsétlen már menni sem képes, nemhogy futni...
Az h egy kutya dp-ra hajlamosan, örökletes szembetegséggel -> későbbi vaksággal születik, vagy ideggyenge (fél a dörgéstől, erős zajoktól) ez mind-mind a rosszul megválasztott tenyészpár, vonal eredménye. De ez nem túltenyésztés, hanem szaporítás.
Egy jó tenyésztő odafigyel h a saját szukájához milyen kant választ. Megnézi mindkét szülő felmenőinek az örökletes betegségekben mutatott eredményeit és ezek alapján mérlegel. A probléma ott van, ha bizonyos tulajdonságok javítása érdekében ezeket figyelmen kívül hagyja. Pl. van egy kan vadászkutya, akinek világbajnok orra van, de a vonalában benne van pl. az OCD... és az a bizonyos tenyésztő az orrhasználat javítása miatt mégis ezt a kutyát használja, amikor tudja, h az szukájának a családjában is fordult már elő OCD, így a kölyköknél nagyobb az esély arra h előjön.
Amiket a kedves kérdező írt fajták, ott csak arra kell figyelni, h honnan, kitől veszi az ember. Szűrt szülőktől, olyan tenyésztőtől akivel elbeszélgetsz és mind a kérdéseidre tud válaszolni, mind a fajtáról tud beszélni, mesélni (és nem csak általánosságban), valamint ha munkakutya, akkor a fajtának megfelelő munkavizsgával is rendelkezzen - tehát én csak ilyen helyről vennék kiskutyát - mindegy milyen fajta.
Van mellettünk egy shar pei, 170.000 vették, kiállításra hordják, ő a harmadik kutyájuk. Olyan gyűrődt a pofája, hogy a botot nem tudja felvenni, nem tud harapni, mégis kiállításokat nyernek vele. Akkor ő milyen, ha nem túltenyésztett?
Amerika egyes részein nem lehet eladni már őket, mert senkinek nem kellenek, annyira túltenyésztettek.
"A túltenyésztés azt jelenti hogy gyengül a szelekció,lefordítva nem nézik a kutya vérvonalát hanem össze-vissza pároztatják.
Nem az lesz a fontos hogy a kutya genotipusát(külsőtulajdonságok) és fenotupusát(belső tulajdonásog) tökéletesítsék hanem az hogy minnél több kiskutya legyen hisz ugyis eladható.
Sajnos a túltenyésztett fajtáknál nem az a cél hogy a fajta jelleget örökítsék és végig vigyék....."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!