Mit jelent a dominancia váltás?
Ennyit találtam:
"Igen tanuságosnak bizonyult az analogiák felderítése szempontjából a kutya-ember közötti együttműködés vizsgálata munkakutyákon. Vakvezető kutyák gazdájukkal való közlekedését vizsgálva kiderült, hogy a vakvezetés tulajdonképpen egy nagyon bonyolult, mindkét fél aktív részvételét igénylő kooperatív tevékenység. E kooperáció lényeges eleme a döntési dominancia folyamatos váltogatása, melynek során hol a kutya kezdeményezi az akció következő elemét, hol pedig a gazdára hárul annak eldöntése, hogy mi következzék. Bár az egyes vizsgált párosok között nagy különbségek vannak abban a tekintetben, hogy a döntések hány százalékában dönt a kutya ill. a gazda, a valamennyiükre jellemző dominancia váltások arra utalnak, hogy kutya és ember az állatvilágban egyedülálló módon képes tevékenységének összehangolására (Naderi és mts., 2001). Az eredmények gyakorlott vak-vakvezető kutya párosok megfigyeléséből származnak és videofelvételek értékelésén alapszanak
A bemutatott és más hasonló kisérletek alapján megfogalmazható a második analógia: a csoporttagokkal kapcsolatos agresszió jelentős csökkenése és a dominanciaváltás képessége.
Igen, én is így tudom, ahogy a vakvezetőkről leírták korábban.
Ezt a hétköznapokban pl. ott lehet megfigyelni, hogyha van egy jól kézben tartott kutyád, akiben maximálisan megbízol, akkor már nem erősködsz azon, hogy minden döntést te hozz meg, hanem bizonyos döntéseket már átruházol a kutyára.
Pl. Csányi prof-nál a kutya dönthet a séta idejéről és irányáról is.
De ugye ezeket a döntéseket csak akkor tudod meghagyni a kutyának, ha meg van az a tekintély, amivel bármikor vissza is tudod venni egy szóval a döntési jogot.
De szerintem az ÖV-nél is van ilyen, hiszen sokszor nem te irányítod a kutyát, hanem hagyod, hogy maga dolgozzon, csak ugye a cél az, hogy bármikor egy szóval írhasd felül ha rossz döntést hozott. Ha elfogadja, hogy leállítottad, akkor utána újra visszaadhatod neki a döntési jogot.
Ez a képessége csak a kutyának van meg, és emiatt nem lehet teljesen ráhúzni a falkavezér analógiát a kutya nevelésre. De ezt kezdő gazdiknak el ne mondd! :)
Közben beugrott, hogy honnan ered ez a képesség és visszakerestem a kérdést, hogy elmondhassam :) Mondjuk látom le lettem pontozva, ezt sosem értem miért...
Tehát ugye az van, hogyha egy falkasfalkából akár csak egy tagot is kilőnek, megbetegszik, meghal, akkor a falka rendje felborul teljesen. Ugye új tagnak bekerülni esélytelen, vagy legalábbis nagyon nehéz, tehát a farkas nagyon konzervatív ilyen szempontból, és minden falkabeli változás gyengíti a falkát, felfordulást okoz.
Ehhez képest ugye a kutyának van egy falkája otthon, egy a futtatón, ahova néha csatlakoznak új kutyák, az enyémnek van egy a szüleimnél, egy a barátnőmnél akihez járunk, van egy a kutyasuliban meg még egy csomó, amikor más futtatón vagyunk, más környezetben találkozunk kutyákkal, stb.
És a kutyának ez nem gond, még az sem, hogy van amelyik falkában ő a domináns, míg egy másikban más a domináns, stb.
Tehát emiatt van meg ez a dominanciaváltó képessége a kutyának, amiért aztán képes lesz kezelni azt is, hogy néha ő dönt, néha meg te.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!