4 éves kan kutyát lehet ivartalanítani? Nem fogja nagyon megviselni (a lelkét)?
Üdv!
A döntés a Te kezedben van!
Sterilizálás: Egy élőlény szaporodásképtelenné tétele fizikia beavatkozással(műtét).
Előny:
Megszűnik a szaporodási képesség.
Megszűnik a párkeresésre való hajlandóság.
Az ezrelékes vagy tízezrelékes nagyságrendben esetlegesen bekövetkező ivarszervi megbetegedések kockázata tovább csökkenthető (Magyarul ritkán, vagy nagyon ritkán bekövetkező esetek).
Hátrány:
A beavatkozás után a másodlagos nemi jelleg megváltozik. Ezáltal a hím nemű egyed szuka neművé alakul hormonálisan. A fizikai jellemzők nem változnak, így az elsődleges nemi jelleg sem változik (kívülről hím marad).
Elhízás.
Viselkedés megváltozás, egyes viselkedésformációk enyhülnek, mások felerősödnek.
Nemkívánatos viselkedésformációk, és kényszertevékenységek megjelenése várható.
Összegzés:
Minden élőlény egy precízen behangolt rendszernek fogható fel, mely rendszer minden alkatrészének működése kölcsönösen függ a másikétól. (Tehát, ha működik, ne piszkáljuk, ráérünk, akkor matatni, ha meghibásodott).
Ha ebbe a rendszerbe erőszakosan és meggondolatlanul belenyúlunk, azt szánt szándékkal megbolygatjuk, onnantól nincs visszaút, vissza nem állítható állapot jön létre, melynek minden következménye a felelősségünket terheli.
Aki hajlandó ezeket a következményeket magára vállalni, az csinálja, aki nem és úgy teszi meg eme döntést, az magára vessen!
Remélem tudtam segíteni.
Üdv!
Kérdező!
Érdekes, 5 válaszolóból 4-en egyértelműen azt mondták, nem fogja megviselni, de te arra az 1-re hallgatsz, aki egy kétértelmű, belinkelt választ adott és nem saját tapasztalatairól beszél.
Mindegy, te tudod...
Amit kedves DOL írt, az áltudományos blabla. Egyetlen egy tudományos cikk nem támasztja alá amiket a hátrányokról ír.
Nézzük sorra:
"A beavatkozás után a másodlagos nemi jelleg megváltozik. Ezáltal a hím nemű egyed szuka neművé alakul hormonálisan. A fizikai jellemzők nem változnak, így az elsődleges nemi jelleg sem változik (kívülről hím marad)."
Mind tapasztalatból, mind tudományosan igazolt, h nem lesz szuka egy kanból sem, ugyanis ahhoz ösztrogén, női nemi hormonnak kéne termelődnie. A tesztoszteron - ugyanúgy ahogy az ösztrogén a szukáknál - viselkedés modifikáló hatású hormon. Ez annyit jelent h ha sok termelődik belőle - ami a kanoknál az év egész folyamán lehetséges, a szukáknál a tüzelésnél, abban az időszakban, amikor a szuka termékeny megemelkedik - növekszik az agresszió és a nemi vágy. Az ivartalanítással nem szűnik meg teljesen a termelődés, csupán lecsökken, mivel csak a fő tesztoszteron forrást szüntetik meg.
Ezen kívül, amit saját tapasztaltból tudok mondani, h a kutyám másodlagos nemi jellegei megvannak. A feje kifejezetten kanos, erőteljes. Nem mindenhol - könnyen le lehet tiltani -, de emelt lábbal jelöl. Impozáns megjelenése van.
"Elhízás."
Az elhízás abban az esetben következik be, ha a gazda nem figyel oda, hogy a kutya energia igényére és mozgatására. Az ivartalanítás után annyi történik, h az anyagcsere lelassul, így kevesebb táplálékra van szükségük. Ezt mi úgy oldottuk meg, h a műtét követően fél évig ugyanakkora mennyiségű light tápot kapott, majd fokozatosan tértünk vissza a régi tápjára.
Láthatóan "elhízott" ivartalanított kan kutyám: [link]
"Viselkedés megváltozás, egyes viselkedésformációk enyhülnek, mások felerősödnek."
Ahogyan a tesztoszteron megléte viselkedésmodifikáló, és azoknál a kanoknál akiknél túlteng, ott a tesztoszteron csökkenésével ezek a heves reakciók csökkennek. A kutya kiszámíthatóbbá válik. Nem lesznek hatalmas kilengések (heves agresszió, szökés, párzási vágyak), amit a gyakorta megnövekedett tesztoszteron szint eredményez.
"Nemkívánatos viselkedésformációk, és kényszertevékenységek megjelenése várható."
Kinek mi a nem kívánatos viselkedésforma. Számomra semmilyen olyan viselkedésforma nem alakult ki ivartalanítás után egyik kutyámnál sem, ami számomra nem kívánatos lett volna. Sőt...továbbmegyek....nem is nagyon tapasztaltam viselkedésforma változást - bár hozzáteszem, fiatalon lett mindkettő ivartalanítva (az egyik 10 hónapos volt, a másik - a szuka - 2. tüzelés után). Kényszertevékenység meg egyáltalán nem alakult ki, mivel azoknak a megléte a kutya habitusán és foglalkoztatásán múlik, vagyis mennyire van lefárasztva agyilag, fizikailag és mennyire pörgős a kutya.
Ezek után döntsd el, kedves kérdező, hogy mit teszel és kinek hiszel.
+ itt egy hasznos cikk, amit érdemes elolvasni a témában:
nem fogja megviselni! rengeteg ismerős kutyát tudok, akit ivartalanítottak, kit korábban, kit később. nem lett belőle lelki törés.
sebgyógyulási komplikáció akadt, de az benne van a műtétek kockázatában. a kutyád nyugodtabb lesz, és nem fogja elveszteni az eszét tüzelő szuka közelében.
de az ivartalanítás NEM egyenlő az agymosással! önmagában nem oldja meg a viselkedési problémákat sem, csak segít kezelni azokat. herék nélkül is a domináns kutya domináns marad, a harapós meg harapós, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!