Mit jelent egy fajtiszta kutyánál az hogy genetikai hiba?
A genetikai hiba minden kutyánál ugyanazt jelenti. Egy adott gén vagy génpár eltér a normálistól.
Ha a hiba a génpár csak egy tagján fordul elő, akkor beszélünk hordozó és örökítő egyedről. Ez szemmel nem látható, célzott genetikai vizsgálattal viszont (értem ez alatt az adott fajtára jellemző konkrét betegségek vizsgálatát) kiszűrhető! Ezek a genetikai szűrések szép számmal állnak a gazdik rendelkezésére már Magyarországon is pl. az Optigen Labor jóvoltából.
Ha a génpár mindkét tagja hibás akkor az egyed beteg, tehát a hiba konkrét betegséget, vagy elváltozást okoz. Ez sem látható mindig szemmel (pl. diszplázia enyhe formája vagy vérképző szervi betegségek) de célzott állatorvosi vizsgálattal is (ez már nem genetikai) diagnosztizálható (rtg, ultrahang,...) és sok esetben időben elkapva kezelhető, vagy tünetmentesíthető az állat.
A fajtatiszta kutyáknak mivel genetikailag homogének, tehát a génkészletük mondjuk úgy "azonos" sokkal gyakrabban fordulnak elő genetikai hibák, mint egy véletlenszerű párosításnál. Ugyanez a helyzet a zárt közösségen belül szaporodó állatokkal, ahol a párosított egyedek esetleg egészen közeli rokonságban vannak.
A fajtatiszta állatok jellemző betegségeinek szűrése ma már egy elterjedt dolog és reméljük egyre elterjedtebb is lesz. Érdemes tehát fajtatiszta kutyát olyan helyről venni ahol a szülők szűrve vannak az adott fajta jellemző betegségeire, ha ez anyagi vagy egyéb okból nem megoldható akkor a menhelyi keverék még mindig biztonságosabb mint egy olcsó szaporított kutya kétes egészségű szülőktől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!