Golden Retriever (: Válaszolnátok pár kérdésemre?
Sziasztok!
Kaptam egy Golden Retriever kiskutyát. Hat hetesen választottuk ki, most hoztuk el, nyolc hetes a kutyus. Kaptunk hozzá törzskönyvet, és valamilyen oltási könyvet is, amiben az eddigi oltásai vannak.
Főleg Golden gazdik válaszát várom, tapasztalatokkal, de persze bárki írhat :)
A kérdéseim a következőek:
- Milyen táppal etessem? Ti milyet adtok a kutyáitoknak?
Addig leesett, hogy valamiféle Junior-ral, de melyik fajtával? A Tesco-s tápokról, sok rosszat hallottam, így azt inkább hanyagolnám. Ti mit ajánlanátok?
- Mennyi mozgásra van szüksége? Kertes házban élünk. Naponta sétáltassam? Vagy elég kétnaponta?
- Szőrápolás. Vettem neki kefét, amivel majd fésülgetem, de például mikor fürdessem, milyen samponnal?
- Ha tanítani szeretném, milyen módszerrel tanítsam? Miket taníthatok meg neki? Naponta mennyit foglalkozzak a tanításával, és mikor kezdhetem el? Ti mit taítottatok a kutyátoknak, és hogyan?
- Milyen jutalomfalatokkal dicsérhetem?
- Hogy szoktassam más kutyákhoz? Szeretném ha kedves lenne a töbi kutyával, és barátkozna.
- Mire kell még odafigyelnem? Ti mit javasoltok?
- Nyolc hetesen már el szabad hozni a kiskutyát igaz?
Tudom, hogy hossúra sikerült, de azért remélem válaszoltok. Ő az első saját kiskutyám, szeretném ha mindene meglenne :)
13/L
*többi
*hosszúra
táp: friskies junior
séta:már most kezdd el a sétához szoktatni,napi 5 perc
csak nyáron fürdesd kutyasamponnal.
már ma elkezdheted a tanítást:először:-ül,-pacsi-fekszik-marad napi 10 perc 1 hónap múlva már napi 30 perc
pedigree jutalomfalat
három hét múlva már vidd más kölyökkutyák közé(park)
figyelj rá,hogy ne legyen ugrálós és hogy ne und meg! ha lusta vagy etetni,gondold azt,hogy milenne,ha ez lenne veled.ne kösd meg és csak okkal büntesd!
Nálunk is 3 napja van egy kis golden. :)
Kaja témát alaposan körbejártam. Mivel hajlamosak izületi betegségekre, így a legjobb prémium kutyakajával etetni. A Purina Dog Chow az alap, ennél olcsóbbat ne is vegyél neki. A legjobb az Acana Puppy Large vagy Orijen Puppy large. Ezek mellé nem kell semmi kiegészítő vitamin. Pénztárca függő, de 15 % hústartalom mindenképp legyen benne. Még ami jó a Brit, Profine stb...
Szőrét én 2-3 naponta gondoltam fésülni, de majd kiderül, hogy milyen lesz. Fürdetni akkor, ha gond lenne vele.
Az enyém sokat alszik még, napi 5 alkalommal eszik, evés után játszik. Napi sétára szüksége van hiába van kert.
Amíg nem kapta meg a 12. heti oltást is ne vidd ki a kertből.
Én a junior tápból adok neki jutalomfalatot. Már most érti a nevét és ha hívom jön. Hihetetlen okos, nagyon aranyos!
2. vagyok.
Ha megnézed a friskies, a pedigree és mondjuk a Lidl-ben kapható olcsó kutyakaját, akkor meg fogsz lepődni, de azonos az összetétele. Jó a marketing, de nagyon nem jó az ár-érték aránya!
Pedigree juniort kap most ez enyém, mert ezt kapott eddig is. 250 gramm a napi adagja 4% hús van benne. Árban 300-350 ft. A jobb minőségből elég 180 gramm, tehát árban hasonló, de jobbat kap! Ne a csomagolást nézd, hanem a beltartalmat!
1-1,5 éves koráig érdemes minőségibb táppal etetni (a friskies, chappy, pedigree, darling stb. NEM ilyenek!!) - pl. Acana, de ha az túl drága akkoris vannak nagyon jó középkategóriás tápok, mint pl. Dog Chow, Josera, Brit, Profine.
Séta: jó lenne, ha mindennap vinnéd sétálni, miután megkapta minden oltását, addig a kertben játszatok, tanítsd, szoktasd a nyakörvhöz és pórázhoz, ott is sétálhatsz vele pórázon, h azzal már ne legyen gond.
A behívásra nagy fektess nagy hangsúlyt már az elején, és ami nagyon fontos, ne félj elengedni! Itt van néhány alapszabály:
- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni
- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni
- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának
- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.
- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred
- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!
- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel", majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret - vagy olyan parancsok amiket klikkerrel tanult. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.
- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"
Nagyjából ennyi. És tanulja meg, neki kell vigyáznia arra h te ne veszítsd el!
Én klikkerrel kezdeném tanítani. Olvass itt utána: [link]
És itt van sok-sok videó - pl. egy innen:
http://www.youtube.com/user/Majchyka#p/u/53/OpZVDLaGV4Q
Kutyákhoz mindenképp már a kezdetektől szoktasd, ne féltsd túl és ne kapd föl egy nagyobb kutyát meglátva. Mindig kérdezd meg a gazdát előtt h odaengedheted-e. Lesz olyan nagyobb kutya aki lemorogja a fejét, lesz aki játszik vele - mind a két ingerre szüksége van h megtanulja, h mi az amit megengedhet magának mit nem, hogy hogyan kell viselkednie más, idegen kutyákkal.
Sok sikert!
Igaz nem goldenem vande nekem is volt kiskutyám
-Prémiumtáp a legjobb : ez lehet acana junior, orijen junior ezek a legdrágábbak, ha nincs ennyi pénzetek akkor dog chow juniort ajánlom ne ilyen pedigrees táppal etesd :S
innen olcsóbban szerezhetőek be: [link]
-Mivel kis kutya könnyen elfárad de gyorsan ki is piheni magát. Amíg nincs meg az összes oltása ne vidd ki sétálni. Ha megkapta az összes oltását vidd sétálni. Nagy a mozgás igénye egy golden retrievernek.Ha lelkiismeretes gazdi akarsz lenni akkor minden nap viszed sétálni most le lehet pontozni de a sétát semmi sem helyettesíti a séta=(farkasoknál)vadászattal a séta szorosabbá teszi a kapcsolatotokat de ne engedd a sétánál hogy előtted menjen vagy párhuzamosan melletted vagy mögötted menjen.
-Fürdetni csak akkor ha koszos: pl:trágyában hempergett illetve évente egyszer-kétszer ajánlatos megfürdetni.Én olyan sampont használok ami megelőzi állítólag a bolhákat és ha van benne akkor kiírtja ezzel évente egyszer megfürdetem (persze van rajta bolha-kullancs elleni csepp)
Fésülni szerintem elég hetente egyszer de amikor vedlik minden nap, a fülénél meg ahol puhább a szőre ott naponta-két naponta fésüld át!
-Klikkerrel tanítsd szerintem ez pozitív megerősítés vagy a hagyományos jutifalat+dicséret kutyasulis. Ajánlatos elvinned kutyaoviba ha már meg van az összes oltása ott tanítanak téged meg a kutyát is. Már most kezd el tanítani persze ne a legnehezebb trükkökre de szabd már most meg a határokat korlátokat szabályokat!
Legyél te a falkavezére! Séta,játék,etetés,szeretet,pihenés ez legyen a napi rend ebben a sorrendben :D
ajánlom Cesar Millan könyvét :D
-Jutalom falat lehet: virsli sajt tápszem ezt neked kell kitapasztalnod de az a jutifalat a jó amelyiket könnyen megeszik nem kell rágniuk és kicsi.
-Ha napi rendszerességgel viszed sétálni + kutyák közé futni Nem nem ugyanaz a kettő! Séta(gyaloglás) utána kutyás parkba elviszed futni de a séta több legyen kb 1:3, 1:4 arányban :D
-Te legyél a falkavezér ,légy következetess
-8-12 hetesen az ideális de szerintem a 8 a legjobb :)
sok sikert remélem segítettem :D
-
Nekem nincs ilyen kutyám, labim viszont már volt -ők amolyan rokonlelkek.
Szóval a táp: ott mit kapott? Add te is azt neki, ha pedig valami másikat szeretnél, akkor fokozatosan szoktasd át. Élőszőr csak kevés új tápot és fokozatosan egyre többet, a megszokottból természetesen egyre kevesebbet, majd egyáltalán egy kicsit se.
A lényeg az, hogy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag legyen. De ha a tenyésztőtől kérsz tanácsot, ő biztosan jó tápot fog ajánlani.
Ha kétnaponta sétáltok -akkor is, de amúgy is-, naponta játszatok, tanítsd, foglalkozz vele lehetőleg olyan fél órát. Persze ha többet tudsz az csak jó.
Fürdetés csak is kutya samponnal, az embernek való az neki nem jó.
Tanítás: amint megszokja az új környezetet, titeket, akkor már bele is lehet vágni, de csak játékosan. Én időben kb. így csináltam: max. 10-15 perc tanulás, majd játék egy kis ismétlés és levezetésképpen játék. Ez persze nem fél órát tett ki, hanem többet. Amúgy látni fogod meddig van hozzá kedve, ha úgy látod lankad a figyelme, akkor játszatok! De az utolsó feladatot mindig csinálja meg, ebben légy következetes.
Én mindent dicsérettel, jutalmazással tanítottam. Ha rosszat csinált akkor se vertem meg, csak leszidtam.
Ülsz: jutalom falatkát enyhén felfelé húztam az orra előtt a fenekét pedig lenyomtam. Ha a két hátszó lába előtti részen nyomod meg, akkor szinte magától leül. Meg mikor spontán leült, akkor mondogattam neki, hogy jól van, ügyes vagy ÜLSZ. Ezt a parancsszót használtam utána a későbbiekben is, és csak ezt, soha sem mondtam mást a leültetéshez. Ebben is következetesnek kell lenni, mint minden másban.
Fekszik: spontán fekvéskor megismertettem vele az adott parancsszót. Utána leültettem, megdicsértem. Majd úgy irányítottam az orra elé tartott jutalomfalattal, hogy a parancsszó kíséretében lefeküdjön. Amint ez megvolt természetesen jutalom, dicséret.
Aztán jöhet még a: gyere ide, maradsz, szép sétálás, kapun nem megyünk ki, ha valamit a szájába vesz azt köpje ki stb. stb. trükkök megtanítása. Én amíg valamit nem tanult meg, újat nem tanítottam. Aztán a már tudott dolgokat ismételgettük.
A különféle egyszerűbb és bonyolultabb trükkökhöz ajánlom ezt a könyvet (itt letöltheted a 101 kutyatrükk című könyvet): *****
Kölyök korában, ha már megkapta a védettségéhez szükséges oltásokat viheted barátkozni kutyákkal, emberekkel, állatokkal... szocializálás, ez nagyon fontos dolog.
Igen, 8 hetesen már el szabad hozni, sokan már 6 hetesen hazaviszik, de ez nem jó. Sőt jó, ha tudtok valamit elhozni onnan, akár csak egy rongyot, aminek régi otthon, mami illata van. Ha pedig kocsival mentek érte legyen mellette a régi otthon illata mellett még valami új otthon illatú is. Ezt TV-ben láttam, hogy már akkor szokja az új illatot, az jó dolog.
* Automatikusan eltávolított tartalom.
Szia! Először is gratulálok a kiskutyához, biztosan nagyon jó gazdit talált meg benned, és nagyon jó kapcsolatotok lesz :) Hidd el, minden vele együtt töltött idő egy kincs lesz! Kölyökkorában lesznek problémák, mint minden kölyökkutyánál, de kerekedj felül ezeken :)
- Etetés
Mindenképpen prémium minőségű kutyatápot kapjon, főleg, mivel nagytestű kutya lesz belőle, így a csontjainak kell a foszfor, kálcium, és egyéb ásványi anyagok, vitaminok, azokat pedig csak jó minőségű tápban fogod megtalálni. Az Acana, Orijen tápokat tudnám ajánlani, nagyon jó beltartalommal rendelkeznek, minden meg van benne, ami kell egy kiskutyának. Ezek mellé külön nem kell vitaminra, csonterősítőre költened, ezekben a tápokban minden megvan, ráadásul a kutyusok szívesen is eszik őket, az én 9 hetes kutyusom is szinte élvezettel eszi :) Kicsit drágák, de ameddig kölyök, ezzel a minőséggel muszáj etetni, amikor nagyobb lesz, akkor válthattok pl. Dog Chow, Josera, Brit tápokra, azok is jó minőségűek, de majd azt akkor amikor már nincs fejlődésben. Én a magam részéről Orijen tápokkal etetek, a nagyobbik kutyám Orijen 6hal-at kap, a 9 hetes kutyusom pedig Orijen Puppy-t kap. A te kutyusodnak bőven megveheted a nagytestű kutyusoknak való tápokat, mert abban még több a foszfor, kálcium a csontjainak, az még jobban neki való.
- Sétáltatás
12. hetes korától vidd csak ki az utcára sétálni, akkor, amikor megkapta az oltását, és a dokibácsi is rábólintott a dologra. Egy fix hosszúságú póráz, és egy nyakörv kell neki, ezek elegendőek. Ne ess bele abba a hibába, hogy hámot veszel neki, mert ilyen kis korban azzal könnyebben húzza a pórázt, és aligha fogod belőle tudni kinevelni, maradjon csak a nyakörv. Igen, naponta kell vinned sétálni, főleg azért is, mert nagyon nagy a mozgásigénye, felnőttként napi 1-2 órát kell vinned sétálni, kicsiként szerintem egy fél-1 óra alatt is bőven kipurcan, annyira lefárad. Ha van lehetőséged, akkor engedd el, azt sokkal jobban élvezik, és gyakorolni is tudsz vele alapvető feladatokat.
- Szőrápolás
2-3 naponta fésülgesd neki a szőrét, még most nem vedlik, de majd olyan 4 hónapos kora körül le fogja vedleni a babaszőrét, akkor különösen fontos lesz a megfelelő szőrápolás. Fürdetni nem kell, ha csak nem fekszik bele valami büdös dologba, kakiba, pocsolyába.. csak extra esetben kell megfürdetni, különben nem igénylik. Az én 1,5 éves border collie-m életében még csak 2x volt megfürdetve, azt is csak egy éves kora után, addig nem is volt vele semmi baj, rendszeresen ápolva volt, így nem volt büdös. Ha pedig netalántán fürdetni kell, akkor a Héry, vagy Zanni márkájú samponokat tudom ajánlani, nagyon jók, kímélik a bőrét.
- Tanítás
Én a klikkerképzést javaslom, azt már most is elkezdheted neki tanítani. Ennek a kiképzésnek az a lényege, hogy minden erőszakmentesen történik, csak a jót jutalmazzuk meg, és nem büntetünk, csak max. később, de azt is csak komolyabb problémáknál. Ez azért fontos, mert egy ilyen kiskutyánál ha erőszakkal kezdenénk tanítani (pl. ültetésnél, hogy lenyomjuk a fenekét) az akár idegrendszeri problémákat, későbbi problémákat is okozhat, az erőszakmentes képzés pedig nem ad neki semmilyen kellemetlen élményt, csak élvezi, hogyha jót csinált, kap falatot. :) Már most elkezdheted tanítani őt az alap dolgokra, gyere ide, ül, fekszik, ezek a legfontosabbak. Ahogy nő, és egyre jobban tudja a feladatokat, kezdhetsz neki másokat is tanítani. Marad, lábhoz, stb. És aztán, hogy formában tarts az agyát, taníthatsz neki trükköket is pl. hempergés, pacsi, integetés, döglött kutya, kúszás, forgás, szlalom, stb. Ajánlom, hogy keressetek fel egy jó kutyaiskolát, lehetőleg tükör módszereset (Népszigeti, Őrmezői, Alfa kutyaiskola) és hordjátok el oda foglalkozásokra. Ameddig pici, addig kutyaoviba hordjátok, ha pedig nagyobb, engedelmességi foglalkozásokra is érdemes lenne hordani, mert igencsak a fejedre nőhet, ha nem neveled rendesen.
- Jutalomfalat
A legjobb, ha valami nedves jutalomfalattal tanítod, amit nem kell tanulás közben rágnia, ugyanis a rágás miatt kiesik a feladatból, és az nem jó. Használhatsz párizsit, virslit, kolbászt, csirkehusit, főtt májat, főtt zöldségeket, szinte akármit, csak kicsikre vágva, tuti szeretni fogja.
- Szocializáció
Ez nagyon fontos egy kiskutya életében, mondhatni a legfontosabb. Ha van lehetőséged nagyobb kutyatársaságba hordani, akkor mindenképpen tedd meg, ő még senkivel sem lesz agresszív, ilyenkor kell őt kutyusok közé hordani. Játszani fog, szaladgálni, ezt tuti fogja nagyon élvezni. Ha van lehetőség a közelben kutyaiskolára, akkor a kutyaoviba is el kéne hordanotok, ott is kutyusok közt van, pont ebben a kérdésben segít. Kutyák között van, játszhatnak, ha pedig valami gond támad, az oktatók rendezik a kutyusokat.
- Elhozás
Igen, a 8 hetes kor már ideális ahhoz, hogy el legyen választva, effelől ne legyen kétséged. Eddig minden jól alakul, csak tartsd be azokat a tanácsokat, amiket mi mondtunk, és fogadd meg őket! Remélem a szüleid is partnerek ebben, mert akkor egy gyönyörű, egészséges, okos, engedelmes kutyusod lesz, aki imádni fog téged!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!