Talált élelem megtagadása elektromos nyakörv segítségével?
Nem használok elektromos nyakörvet, nem is szeretnék, de ha a kutyám valahol ennivalót talál, akkor sem tudom elvenni tőle, ha pórázon van, nemhogy anélkül.
Ezen kívül nagyon engedelmes, de erről nem tudom leszoktatni.
Ismerőstől kérnék kölcsön elektromos nyakörvet, néhányszor gyakorolnánk vele az élelemmegtagadást.
Szerintetek ez állatkínzás lenne?
A legjobbat akarom neki, félek, hogy egyszer megmérgezik.
Remélem, hogy az idő elmúlásával a problémád is elmúlt, és már nem vesz fel "barátod" ételt - és semmit - ami nem Te adsz, vagy adtál neki!
Sajnálom, hogy a javaslatok - és tevőik - között egy - és senki - sem utalt a helyes és hiba nélküli megoldásra.
Ha még aktuális, akkor jelezzed!
Kedves „ÉhesPinki”!
A talált élelem felvételéről való - eredményes - leszoktatás eltér a kutya képzésénél alkalmazott módszerektől.
Itt nem a kutyán keresztül érjük el az eredményt, hanem az élelmen keresztül. A módszer lényege, hogy a kutyának és a gazdájának, vagy kutyavezetőnek semmilyen köze - szag vagy vizuális stb. - ne legyen az „eseményt” kiváltó helyzethez.
Szükségesek a következők:
• kezdetben ingerszegény környezet,
• rejtőzködő segéd,
• elektromos, - feltétlen tiltást eredményező, védekező ingerületet kiváltó - manuálisan vezérelhető „csali” kaja,
• több kutya, vezetőjükkel,
Természetesen a kutya↔gazdi - életfogytiglan tartó - kapcsolatnak feltétlenül jónak és problémamentesnek kell lennie! És nem a gazda, hanem a kutya szemszögéből!
1. A kutyákat vezetőik, zöld övezetben, a segéddel egyeztetett útvonalon láb mellett, sorban vezetik.
2. 15-20 perces menet után ahhoz a helyez érnek, ahol az előre elhelyezett „megtalálható” (hús)étel van. A kutyákat úgy vezetik a sorban a vezetőik szélirányban, hogy köztük 2-3 m-es távolság van.
3. A sor haladási iránya a „megtalálható” ételhez „véletlenszerűen vezetve” olyan, hogy a kutya már az hús szagát is előre felvegye! Majd vizuálisan is észlelje az úton heverő húst.
4. Ha a laza száron vezetett kutya a talált húsra rászagol, de a szájába nem veszi, akkor - laza száron - tovább vezetjük, és haladás közben rögtön megdicsérjük.
5. Amennyiben a vezetett kutya, a „talált húst” a szájába veszi, a távolabb levő rejtőzködő segéd, abban a pillanatban közepes erősségű elektromos tiltó impulzust ad a kutya szájában levő „talált hús”-ra, amitől a kutya normális* reakció esetén a talált ételt azonnal elereszti és továbbhalad. Semmilyen módon nem reagálja le az eseményt a kutya vezetője, hanem visszavezeti a kutyát a sor végére, és újra próbának teszi ki a kutyáját.
6. A rejtőzködő segéd, az ismételten - második - próbára vezetett kutyánál eggyel erősseb fokozatú elektromos tiltó impulzust beállítva, várja a vezetett kutya reakcióját. Amennyiben a 4. pont szerint reagált a vezetett kutya, akkor az ott írtak szerint jár el a kutyavezető. Amennyiben az 5. pont szerint reagált a vezetett kutya, akkor az ott leírtak szerint jár el, és a 6. pontnál folytatja, azzal az eltéréssel, hogy a rejtőzködő segéd megint eggyel erősseb tiltó elektromos impulzus állít be.
7. Az élelemmegtagadás próbáját követően a sor továbbhalad, és pár pereces menetet követően pihenőt tartanak, a kutyákkal - egyéni - játékkal, dicsérettel erősítik meg és vezetik le a sikeres élelemmegtagadási gyakorlatot.
* Előfordul, hogy a kutya az éppen eleresztett húsra azonnal, ismételten ráfog, ekkor a rejtőzködő segéd ismételten elektromos tiltó impulzust ad a talált húsra, hogy a kutya végleg eleressze, és tovább haladjon.
A vezetett kutyák sora, a próba alatt ne bomoljon fel, a soron következő kutya vezetője lassítson le, amíg az előtte levő próbája történik, a sikeres próba után levő kutyavezetők lelassítva vezetik kutyáikat, bevárva a mögöttük levő kutyavezetőket.
Fontos szabály: a kutya nincs meg - friss - víz nélkül! Tehát mindig legyen a kutya vezetőjénél víz, hogy gondoskodni tudjon a kutyája számára tiszta víz beviteléről. Ha a kutya pocsolyából, vagy más útközben talált vízből pótolja az elpárologtatott vizet, akkor ezzel gyengíti a talált élelemmegtagadásra fordított munka eredményességét.
A talált élelemmegtagadás próbáját időnként szükséges megismételni, hogy újfent megerősítsük és rögzítsük kutyánkban a feltétel nélküli élelemmegtagadást. A későbbi ismétléskor, már elhagyhatjuk az ingerszegény környezet biztosítását, kisebb csoportban, majd végül szólóban lehet/kell az élelemmegtagadási próbát megejteni. Ne felejtsük el, hogy egyetlen hiba - sikeres élelemfelvétel a kutya részéről - kudarcot eredményez!
Az itt leírt módszer kipróbált és eredményes. A csoportos képzés előnyeit érdemes figyelemben tartani. Ha nincs megfelelő számú kutya, vagy eszköz, illetve más feltétel, abban az esetben célszerű kutyaiskolában elkezdeni a képzést.
Kedves „ÉhesPinki”, további - esetleges - kérdés esetén kérem ne csak privátban, írjon! Ezen válaszomat az eredeti kérdéshez is felrakom.
CcAaSs
CcAaSs.
Amit leírtál az mind így van, de csak a kutya iskolában kivitelezhető, ha egyáltalán csinálnak ilyet ott. Viszont ha csak otthoni környezetben csinálja akkor az általad leírtak nem kivitelezhetőek. Akkor sajna marad az elektromos nyakörvvel való próba.
Annak idején én is a kutyasuliban tanítottam a kutyát a talált élelem megtagadására, de viszont a kutya azt betársítja, vagyis csak a kutyasuliban nem fog élelmet felvenni, máshol meg igen.
zsuzsabazsa észrevételére:
A kutyaiskola nem ingerszegény környezet a kutya számára! A fokozatosság itt is - és nem csak a kutya számára - meghatározó! Az "otthoni" környezetben sem lehet stressznek kitenni a kutyát, tehát a környezeten változtassunk, ha ott a kutya valóban találhat ételt, amit nem szabad felvennie. (Mert ugye a kutya nem állhat vigyázban egész életében!) Kizártnak tartom, hogy lenne olyan kutyaiskola, ahol az iskola vezetője nem biztosítaná az élelemmegtagadás - bármelyik változatának - képzését/oktatását. Azt azonban, hogy csoportban sikerülhet a képzés, csak a kutyavezetőkön múlik. Mint írtam is, kb 15-20 perces menetet követően "talál(hat)nak" a kutyák rá az élelemre. Ha van is akkora területű kutyaiskola, ahol ennyit lehet a kutyákat sorban - és nem kőrben - vezetni, akkor az elfogadható lenne, azonban az ingerszegény környezetnek feltétlen meg kell lennie. Vagyis előzőekből is következően ki lehet jelenteni, hogy eredményesen, a talált élelemmegtagadásra való képzést kutyaiskola területén nem, - csak semleges és ingerszegény környezetben - lehet megkezdeni, végezni.
Teljesen egyetértek azzal, hogy a kutya betársítja … ! Ezért nem szabad olyan módon hozzáállni és folytatni a kutya képzéséhez, ami eleve magában hordja a hiba, vagyis a végeredmény megkérdőjelezhetőségének lehetőségét. És ilyen az elektromos nyakörv használata, a talált élelemmegtagadásra való képzésnél. Ugyanis ekkor több feltételnek is - állandóan és hibamentesen - jelen kell lennie, ami már csak azért sem biztosítható, mert a kutya vezetője, illetve az elektromos nyakörvet vezérlő személy nem gép(!). És mi van akkor, ha éppen nem az elektromos nyakörv van a kutyán, amikor …?
Megjegyzem a magam részéről három nyakörvet rendszeresítettem a kutyának. Egyet normális vezetéshez, egy másikat futtatáshoz, egy harmadikat őrző-védő feladathoz/munkához, és használunk egy hámot úszáshoz. Bármelyik szerszámot vesszük kézbe, a kutya már tudja, - és örömmel le is reagálja - hogy mi következik!
Az elektromos nyakörv nem egy általános használati eszköz! Azt csak a képzés idejére lehet és szabad használni.
Még annyit a fokozatossághoz, nem várhatjuk el az általános iskola első osztályába beíratott gyermekünktől, - sem - hogy tudja pl. a négyzetre emelést. (Persze némely esetben még egy nyolcadikostól sem!) Az élelemmegtagadás tudása ráadásul nem általános alapkövetelmény egy kutyával szemben! Annak eredményes képzéséhez, a gazdának, kutyavezetőnek is hozzá kell tennie a saját tudását, amelynek ráadásul a személyiségéből, életmódjából kell táplálkoznia, következnie.
Az általam, tapasztalatok alapján írtak, nincsenek kőbe vésve, és ráadásul nem az egyetlen lehetséges mód az eredeti kérdés megoldására. Azonban lehet belőle meríteni, ha tényleges igény merül fel a kutya védelme érdekében! Ezért is tettem közzé.
CcAaSs
Látom nem vagy piskóta munkakutyázás terén.
Itt az oldalon ahogy olvasgatom nem minden iskolában csinálják az élelem megtagadást. Sajnos. Mi annak idején csináltuk a dobott, kínált és a talált élelem megtagadást.
Sajnos mi is csak a kutya iskola területén ill a közvetlen közelében. Azt, hogy a kutyáim rendesen megtanulták, idegen környezetben is meg kellett ismételni. Itt volt pl a kínált élelem amit a kutyasuliban csináltunk. Kitűnően ment, egy kétszeri woltos megrázás hatásos volt a kutya számára, legközelebb a segéd látványára is kitámadott a kutya. Idehaza viszont az első járókelőtől elfogadta a kaját. Persze a kutya beles is volt szerette a hasát. Ezek után kellett megkérnem különböző embereket, akik nem féltek a kutyától, ha a kutya épp csak rászagol a kézben tartott kajára nyugodtan verje pofán. Néhányszori pofán verés után garantáltan senkitől nem fogadott el soha élelmet.
Összekötötte a kutya az élelem kínálást a fájó ingerrel és ez hatott.
Én sem vagyok híve az elektromos nyakörvnek, de mivel elterjedt és ez irányban kérdezgetnek, muszáj azzal kapcsolatos infókat adni.
Viszont a kutyasuliban tanított áramütéses élelem megtagadásnál sokszor elfelejtik mondani, hogy egy év alatti és szívbeteg kutyáknál tilos alkalmazni.
zsuzsabazsa hozzászólására:
Teljesen korrekt amit írt. Szükségesnek tartom megjegyezni, hogy egy szívbeteg kutya állapotát a gazdájának kell ismertetnie, a képzést megelőző bejelentkezés alkalmával a kutyaiskola vezetőjével. A beteg kutyának nem csak a képzése, hanem a tartása is különös figyelmet igényel, és csakis eltérő terhelést, feladatokat szabad neki adni! Megjegyzem az ilyen kutyákat az engedelmességi felkészítésen túl nem volna szabad terhelni, képezni! Különösen tiltó, büntető módszereket alkalmazni velük szemben.
Azonban a megengedő, dicsérő alapú kutyaképzéshez, előbb a gazdának kell(ene) alkalmassá válnia! Ami persze megérné, hiszen sokkal eredményesebb és tartósabb tudást jelent a kutya számára, nem beszélve az ilyen képzés közben szorosabbá és tartalmasabbá erősödő kutya-gazdi kapcsolatról!
Az élelemmegtagadás minden fajtájára való felkészítésnek - általam ismert és alkalmazott - módja túlmutat a megszokott kutyaképzésen. És nem szükséges hozzá elektromos „találthús” alkalmazása sem. Viszont szükséges, rend (!), rendszeretet, következetesség, a kutyával szembeni tisztelet, és nem csak a gazda/gazdák részéről, hanem a kutya/kutyák életkörnyezetében élő személyek részéről is.
CcAaSs nak.
Egyet kell értenem veled azokban amiket leírtál, mert én is hasonló vagy netán ugyanúgy állok hozzá, mint te. Ami a lényeg ebben úgy gondolom és látom, hogy te sem csak az elméletben tudod, hanem a kivitelezést is meg tudod csinálni.
A szívbetegségre az idős kutyákra gondoltam gondoltam csak éppen nem írtam le, mert azoknál sűrűben előfordul a hajlott koruk miatt.
Remélem még többször találkozunk itt a gyakorin más kérdésekben is.
Üdv.:))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!