Egy farkast meg lehet szelídíteni úgy, mint egy kutyát?
Már a kérdésben ott a válasz, ugyanakkor a kérdés is hibás. A kutya nem szelidítve van, hanem domesztikálva. A vadállatot domesztikálni nem tudom, csak szelíditeni. Ebbből következik, hogy azt lehet, ami a kérdésben szerepel :) De a kettő fogalom nagyon távol áll egymástól (néhány ezer év szelekció és genetika a különbség).
Annyit csinálsz csak, hogy saját magadta az ő világának a részévé teszed. Az ösztöneit ilyen formán lehet módosítani (ne féljen tőled, fogadja el a macskát, amivel együtt alszik), de ezt ne keverje senki azzal, hogy tényleg az ösztönt módosítottad - csupán idomult a környezetéhez. Ez pedig nagyon korlázotott, nincs benne igény ilyesmire.
A farkas nem akar neked megfelelni. Trükköket meg tud csinálni, de attól még nem lesz engedelmes állat belőle. A tanulás a vadállatok életét is mélyen átszövi, még jó, hogy megvan erre a képességük, nekik mindegy, hogy milyen kifizetődő viselkedést mutatnak élelemért - a vadászáshoz tanultakat, vagy a potyakajához vezetőt.
És összefüggéseket sem képesek úgy alkotni, mint a kutyák, mert a természetben egyszerűen ezekre a készségekre nincs szükségük (emberrel és emberi környezettel való kommunikációra gondolok).
lehetséges!!! filmekben, reklámfilmekben használnak kiképzett farkasokat és farkas hibrideket is...az egyik ilyen világhírű kiképző Martin Deeley a másik híresség Horkai Zoltán aki képes erre (akinek a telepéről származtak és oda is kerültek vissza az etológiai kisérletekben szereplő farkasok...csakhát az etológusok nem annyira felkészültek, körültekintőek, hogy képesek legyenek nevelni és képezni egy farkast...saját dolgukat nehezítve ráadásul pár naposan kiemelték a kölyköket az alomból-így az alap alombeli tanulási folyamatokban és szocializációban sem részesülhettek a kölykök...ha egy kutyát így választanak el a szüleitől, testvéreitől akkor hasonlóan makacs, önfejű, nem együttműködő és kifejezetten agresszívabb viselkedést lehet megfigyelni)
Biológiai és genetikai értelemben egy faj kutya és farkas egymással szaporodni képesek. Természetes, hogy az évezredeken keresztül tartó háziasítás során a kutya már ösztönösen elfogadja egyenrangú partnerként, vezetőként is az embert, sőt törekszik is erre a kapcsolatra. A farkas pedig nem számít az együttműködésre, nem figyel, nem tulajdonít olyan jelentőséget az embernek, hogy könnyen képezhető, figyelmesebb társá váljék.
23:03 - Nem egyszer fordult elő, hogy kényszerből néhány naposan kutyát ember nevelt fel. Ha kutyához van szoktatva, teljes értékű kutyává tud felnőni, nem lesz önálló és "elvadult".
A kutya már szinte genetikai alapon ragaszkodik az emberhez, jobban mint saját fajtársához.
Ez fizikai elváltozást is jelent nála.
Pl. a farkastól és sok más ragadozótól eltérően neki látszik a szemfehérje, ha oldalra néz. A vadállatok zömének azért nem, mert életmódjából adódóan nem célszerű, ha kivillan, vagy látszik hogy merre néz. A kutya azonban szemkontaktussal is kommunikál az ember felé, ezért látszik nála a szemgolyó állása.
Nézzétek meg a farkast:
és a kutyát:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!