Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik kutyákból keresztezték...

Melyik kutyákból keresztezték a fajtákat, hol lehet utánanézni?

Figyelt kérdés
Néztem ma a 101 nagykutyát és pl. ott mondták, hogy a shi-tzu-t a pekingi palotakutyából és a lhasa apso-ból tenyésztették ki... A rodéziai ridgeback őse meg a dán dog és még csomó más fajta... hol lehet utánanézni, hogy melyek az "alap" fajták, és melyek azok, amiket egymással való párosításukból "csináltak"? Tud valaki ilyen listát, hogy melyik fajta hogyan alakult ki (a szakkönyvek túl részletesek, engem csak kíváncsiságból érdekelne, hogy melyek az "alap" fajták, és melyek a "keverékek"...) ehhez képest azt hiszem, át kell gondolnom a véleményem a maltipoo-ról és hasonlókról. Mi a véleményetek?
2010. dec. 5. 13:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Értelmetlen az a kifejezés, hogy "alapfajták". Az alapfajta a mai farkas őse volt. Úgy párosodtak, ahogy nekik jól esett. Azután a környezeti hatások által és az ember segítségével szelektálódtak és egységesedtek. Ezt a folyamatot ma már tudatos tenyésztéssel néhány évtized alatt meg tudják ismételni az emberek és így lehet egy új fajtát kitenyészteni. Amúgy az egyes kutyafajtákkal foglalkozó írásokban az is benne szokott elnni, hogy feltehetően miből tenyésztették ki őket. A maltipoot meg végképp ne keverjük ide.
2010. dec. 5. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A legtöbb fajta nem fajták keresztezésével jött létre, hanem különböző tulajdonságokra irányuló szelekcióval. Ilyenek a használati kutyafajták pl vadászkutyák, pásztorkutyák.

Persze nem egy fajtát alakítottak ki egy másik fajta segítségével pl a drótszőrű magyar vizslát a rövidszőrű m.v.-ból és a drótsz. német vizslából tenyésztették ki. Ez mégsem olyan mint a maltipoo meg hasonlók mert itt nem csak arról van szó hogy két fajtatiszta kutyát pároztatnak, hanem hogy egy fajta bizonyos tulajdonságát (ez esetben pl a drótszőrt, erősebb testalkatot) tudatos tenyésztői elképzelések szerint átörökkítsenek egy másikba úgy hogy az stabil, tovább öröklődő tulajdonságként új fajtát hozzon létre és az utódok hosszútávon is homogén állományt képezzenek.


A fajták kialakulása a legtöbb esetben nem olyan egyszerű... Vegyük pl a saját terelő pásztorkutyáinkat a pulit, pumit és mudit. Ezek ma három önálló fajtát alkotnak, de alapvetően egy őstől származnak amit

nevezhetnénk mondjuk "őspulinak". A használat során azonban a különböző emberi izlések, elvárások és más fajták állományba keveredése során kialakult három eltérő típus, amit viszont a tenyésztés mai értelemben vett módján csak az 1920-30-as évektől választottak szét. De ez nem azt jelenti hogy ezek a fajták csak 80 éves múltra tekinthetnének vissza... És ez most nagyon tömör és hiányos megfogalmazás volt:)


Ha szigorúan veszük egy ős van: a farkas, melyből a Földön több helyen, több kutyatípus háziasodott, melyekből a különféle emberi elvárások különféle fajtákat hozztak létre, majd a modern kutyatenyésztés ezeket tovább alakította, egységesítette stb és persze felhasználta újabb fajták kialakításához. Vannak fajták, amelyek régebbiek, és vannak egészen újak is. A fajták kialakítása során esetleg felhasznált fajtákat a fajta történetének leírásából tudhatod meg, ahhoz pedig hogy ez hiteles legyen gyakran nem elég egy forrást elolvasni.

Hogy röviden össze van e ez foglalva valahol azt kétlem, a 101 nagykutya műsort viszont én személy szerint messze nem tartom hiteles forrásnak... nem kell mindent elhinni amit ott mondanak:)

2010. dec. 5. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
sok mai fajták közös őse a farkas háziasitoták ezért van mindekutyának falka védőőrző és vadász ösztöne sokak leirásában keresztezések sok generácios munka árán lettek amik vannak legtöbb ritka kutyábol kevés van mert fci hibásnak találta és nem ismerte el buldogok,beaglek sok kutya
2010. dec. 5. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
na de csak vannak fajták, amiket már mondjuk az 1500-as években fajtaként ismertek, és mások, akiket meg csak mondjuk az 1800-as, 1900-as években, nem? És akkor az a fajta nyilván ősibb, akivel már Mátyás király korában is vadásztak, mint az, akit csak a huszadik században ismertek el... szóval godnolom, nem kell teljesen visszamenni a farkasig, ha a mai fajták őseit akarjuk megtalálni, nem?
2010. dec. 5. 22:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!