Miért mondjátok azt, hogy tuti veszteségesen jön ki valaki, ha kölyköket szeretne eladni?
Nekünk is volt kutyánk (egy angol bulldog), TK-s, tenyészszemlés szuka volt. Annak a tenyésztőnek az egyik kanjával pároztattuk, akitől vettük a miénket(egy aranykoszorús mestertenyésztőről van szó). A szukát természetesen vittük kontrollra vemhesség alatt, császárral születtek. Amikor nagyobbak lettek a kölykök, megkapták az oltásokat, féreghajtót, törzskönyvezve lettek. Igaz, nem a legdrágább tápot kapták, de nem is Tesco-s színvonalút. 7 kölyök született, mégis nyereségesen jöttünk ki a dologból és nem 10 ezer Ft-okkal, hanem százerekkel.
Ja és közülük nem egy már többszörös győztes kiállításokon.
Mert tudod amit ti csináltatok az egy kicsit más mint amit a tenyésztő. Nekted csak egy kutyátok volt. A tenyésztőnek általában több van. Akikkel ugye igy több a gond, többet esznek, több ellátás, felszerelés stb kell nekik. Ti csak egyszer ellettétek gondolom, egy tenyésztő viszont rendszeresebben hoz le almot, tehát neki az egy életmód. Ez mindenképpen többet visz. Több kutya mellett a hibalehetőség is nagyobb (hogy rossz kölyök születnek vagy beteg lesz az egyik tenyészállat stb)
Arról már nem is beszélve hogy tudod nem minden fajta olyan népszerü mint a buldog.
Ti valahol a tenyésztő és a szaporító között vagytok, merthogy ahhoz vittétek vissza, akitől a kutya van, ez olyan, mint ha ő hívott volna vissza titeket fajtanemesítés miatt, és végülis volt egy megbízható referenciátok, a tenyésztő.
Viszont nem csak ti léteztek, hanem 2 másik kategória, egyik a hivatásos tenyésztő, aki azért több dologra odafigyel, mint ti, lehet, hogy sokkal messzebbről szerzi be a megfelelő párt, lehet, hogy 2-3 párral foglalkozik, ez több kiadás, és a másik vége a szaporító, akit baromira nem érdekel, milyen körülményekkel, csak pározzon a kutya, az is mindegy, ha keverék kölykök lesznek...
Most én kutyák terén nem ismerem a dolgokat, nimfákkal foglalkozom, de nem kereskedésből szerzem be az esetleges párt, utánajárok alaposan országos szinten, hol van megfelelő pár, tenyésztőtől, az egyik madaram olyan, amelyik változat hazánkban nagyon ritka, 1 embert találtam, aki ilyenekkel foglalkozik és volt megfelelő madara. Hosszú távon ha összejön, másik faj is jön melléjük, ahhoz viszont lehet, hogy már külföldre kell menni, és valószínűleg nem úszom meg ilyen "olcsón", hanem rá kell szánnom 1-2 havi fizetést, ezért is várok vele még.
...miért is nem lehet tenyésztésből megélni?
Szuka vételár: 100.000,- Ft-tól 2000 Euroig (500.000,- Ft.)De maradjunk csak a 100 ezres kategóriánál.
Szuka felnevelése 2 és fél éves koráig:
- Oltások, féreghajtás, kullancsriasztó, vitaminok 50.000,- Ft.
- Táp (kutya méretétől függő, vegyünk egy közepes termetű, 20 kg súlyú kutyát) 150.000,- Ft. (Ugye, hogy nem is a kutya vételára a sok?)
- Szűrővizsgálatok: 35.000,-
- Kiállítások, tenyészszemle: Na ez egy feneketlen pénznyelő, attól függ, hány kiállításra vittük el a kutyát, hányszor mentünk külföldre vele stb. Átlagosan kiállításonként 10-15 ezer forintot számolhatunk, ha csak itthon megyünk, de külföldre ennek sokszorosa az útiköltség miatt. Vegyünk mondjuk 15 kiállítást és tételezzük fel, hogy nem egy kutyát viszünk, így az útiköltség kevesebb. Így sem jön ki a buli 300.000,- Ft alatt.
- Fedeztetés előtti állatorvosi vizsgálatok: 20.000,-
- Fedeztetési díj: (általában 1 kölyök ára, pl. mint amennyiért a szukát vettük) 100.000,- Ft. - Külföldi fedezés vagy spermabehozatal esetén az utazási-szállítási költség: 100-300 ezer Ft, de lehet ennek többszöröse pl. egy tengerentúli kan esetén. Vegyünk egy kedvező esetet: 100.000,- Ft. Születik mondjuk 6 kölyök komplikációmentesen, tehát nem kell külön orvosra költeni.
- Szülés utáni orvosi vizsgálat: 5.000,- Ft.
- Kölykök oltásai, féreghajtása: (kölykönként 3 oltás, féreghajtás) 30.000,- Ft.
- Kölyöktáp: 40.000,- Ft.
- Törzskönyv, chip, állatorvosi vizsgálatok: (kölykönként 8000 Ft) 48.000,- Ft.
Ez összeadva: 878.000,- Ft.
Egy kutyát a tenyésztő megtart, 5-öt elad (500.000,- Ft bevétel), akkor a végeredmény 378.000,- Ft ráfizetés volt. És persze maradt két szép kutyánk.
Persze, nem egy almot tervezünk, bár egy normális tenyésztő 3-nál többször nem hoz le almot ugyanattól a szukától.
A kutya a hátralévő életében:
- megeszik még 12 év alatt: 720.000,- Ft értékű tápot
- állatorvos, oltások, féreghajtás, vitaminok, kullancsirtó: 150.000,- Ft.
- fedeztetési díj és a kiskutyákkal kapcsolatos kiadások - ha nem számoljuk az inflációt - később sem változnak.
Ezek együtt: 343.000,- Ft, amennyiben ismét 6-os alommal számolunk.
Természetesen ha a szukát érdemesnek tartotta a tenyésztő újra fedeztetni, megint csak megtart kiskutyát, marad 5 eladott kutya.
Tehát a fennmaradó 12 év és még két alomra ráköltünk 1.213.000,- Ft-ot. És eladunk 10 kiskutyát 1.000.000,- Ft-ért.
Így a későbbiekben már "csak" 213.000,- Ft-ot fizettünk rá.
Nem beszélek itt azokról az esetekről, ha a szukától nem kívánunk 3 almot lehozni (mert pl. telített a létszám és nem tudunk új kiskutyát bevállalni), vagy ha komplikációk merülnek fel a vemhességnél, szülésnél, többször kell utazni külföldre, mert első alkalommal nem sikerült a fedeztetés. Esetleg a kutya sok kiállításra jár külföldre is, vagy a fedezésért sokkal többet kérnek, mint itt számoltunk. És persze nem minden fajtánál van 6 kiskutya, egy kisebb testűnél nem ritkaság, hogy csak 1-2 kiskutya születik vagy marad életben. És természetesen nem adtuk hozzá a kutya tartási költségeihez a méltó búcsút. Nem mindenkinek van lehetősége a kertjében eltemetni elhunyt kutyáját.
Most elkezdhetnék papolni, hogy mi a különbség a tenyésztés és az egyszeri alom között, de a 00:18-as hozzászóló már mindent leírt.
Annyit tennék hozzá, hogy remélem a szűréseket csak véletlenül hagytad ki a részletezésből. A buldogoknál erre különösen kell figyelni, mert - ha jól tudom - a kölykök feje sokszor túl nagy és császározni kell a szukát. (Persze lehet, hogy hülyeséget, mondok, hisz sose volt buldogom)
Diszpláziára (váll, könyök és csípőízületi), patellára, PRA-ra és még ki tudja h a bulldogoknál milyen örökletes betegségekre kell szűretni a kutyákat mind megvolt?? És az ortopédiai bizottság mind el is bírálta? És ez nem került 40-50-be? Akkor ezek nem voltak meg. Innentől meg nem beszélhetünk tenyésztésről...
Az h ránéz az orvos a vemhes szukára és csinál ultrahangot az nem jelenti az örökletes betegségek kiszűrését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!