Olyan kisebb kutyafajta, ami a házon kívül és belül is tartható?
Most veszünk házat, és szeretnék egy benti pajtást.
Tehát benti kutyaként szeretném tartani, hogy velünk éldegéljen.
Viszont asszony kicsit nehézkesen egyezik ki ezzel, azt mondja, ha majd később jön a gyerek, akkor az ebnek kint kellene folytatnia a pályafutását, az udvaron.
Olyan kutyafajta kellene, amivel ezt meg lehet csinálni úgy, hogy a kinti élet ne nyírja ki szegényt, tehát ne fagyjon meg, bírja ki, ilyesmi.
Tehát például én egy törpe csivaván gondolkodtam, de az egy olyan kiskutya, ami a rövid szőre miatt nem igazán tartható kint.
Például egy palotapincsi lehet erre jó példa, ő kint és bent is jól elvan. Viszont pincsit nem feltétlenül szeretnék.
Tudnátok mondani olyan kisebb testalkatú kutyafajtákat, amik esetleg rövidebb szőrűek, tehát nem hajasbabák mint egy pincsi, és kint, és bent is jól érzi magát?
Hát egészen kistestű kutyát (pincsi, csivava méretű) nem nagyon fogsz tudni egész télre folyamatosan kint hagyni. Szőrvastagságtól függetlenül, még a munkakutyákat (pl. tacskó) is csak valami fűtött kutyaházas/garázsos megoldással. Plusz ezek a fajták tipikusan nagyon emberközpontúak, rosszul viselik, hogy egész napokat egyedül töltsenek kint, még ha az egy fűtött garázs is (nem, nem lesztek kint ősszel-télen egy csecsemő mellett órákat vele).
Az meg pláne rossz megoldás, hogy a kutya x évig benti kutya, aztán egyszercsak szevasz, mostantól kint laksz... :(
Ennél fontosabb szerintem, hogy mérettől függetlenül kevés olyan fajta van, amelyiknek a minőségi szellemi élethez nem feltétlenül szükséges a gazda állandó jelenléte, tipikusan az önálló munkavégzésre tenyésztett fajták ilyenek, pl. pásztorkutyák. Ez nem jelenti azt, hogy egy benti kutya mindig a fejeteken kell pörögjön, kell, hogy legyen egy kijelölt helye amúgy is, és egy szellemileg és fizikailag lefárasztott kutya a nap többi részében pihen, alszik, max. ha valami történés van, pl. főzés, takarítás, pakolás (és megengeded) odamegy érdeklődni. Kistestű kutyát sem kötelező úgy tartani lakáson belül, hogy felmehessen bútorokra, csak mondom, és lehetnek tabu helyiségek is, ez is csak nevelés kérdése.
Egyébként lakáskutyánk van, 25 kilós labi-bull keverék, a konyha és a háló tabu neki + nem jöhet fel a kanapéra, felnőttként, menhelyről került hozzánk, de szépen megtanulta ezt - 8 hónapos terhes vagyok, nem aggódom ilyenek miatt. Nálunk inkább majd az olyan szitukra kell gyúrni, hogy a kenyércsücsköt fél óráig rágcsáló gyerek kezéből SEM szabad kivenni a kaját. :D
Feleségednek egyébként ezzel van gondja? Mármint hogy a bútorok vagy pláne az ágy kutyaszőrös/koszos lenne? Mert egy csecsemő esetében nem oszt, nem szoroz, hogy mondjuk az előtér naponta 3x szőrös-saras lesz, azt fel lehet takarítani, a kutyát is. Kanapéra felengedés/nem engedés meg csak szoktatás kérdése, mint írtam. Mire a gyerek mászó-kúszó korba kerül az immunrendszere a kutya baktériumflóráját is megszokja, de még akkor is lehet egy játszószőnyeg stb., ami tabu a kutyának + kutyától függetlenül mindent fel fog enni a földről, és mindenhonnan máshonnan (kint az udvaron is), szóval a kutya itt sem oszt-szoroz. Vagy miért nem szeretné a feleséged a kutya és gyerek egy légtérbe tartózkodását?
Amúgy több tanulmány is arra az eredményre jutott, hogy a normális higiéniás körülmények között benti háziállatokkal egy légtérben nevelkedő gyerekek immunrendszere erősebb, kevesebb asztmás, allergiás megbetegedés jellemző rájuk.
Semmilyen kutyátok ne legyen így. Egyrészt kistestű nem lesz meg jól kertben. Másrészt az egyszer bent tartott kutyát nem teszünk ki, mert hatalmas trauma lesz neki, elsősorban nem a hideg, hanem a tőletek való elszigeteltség miatt. És nem, nem elég neki, hogy X órát kimész vele, mert ez vagy így lesz, vagy nem.
Ami pedig a legfontosabb, hogy ha a feleséged ennyire a kutya ellen van, akkor ez nem az egyetlen dolog lesz, amiben a kutya hátrányt szenved vele szemben. Mert eleve irracionális, hogy a gyerek miatt kint legyen a kutya, tehát ez az, hogy a feleségednek eleve ellenérzése van a kutyával szemben. Emiatt a kutyának nem lenne jó helye nálatok.
Ez tobb szempontbol is verzik, az egyik az, hogy kistestu es/vagy rovidszoru kutyat nem lehet kint tartani telen.
Masik meg az, hogy bent eldegel veletek x evig, aztan jon a gyerek es ki lesz taszitva a “csaladbol”. Ebbol van a baj, ezert lesz ellenseges a gyerekkel is, mert nyilvan foglalkozva se lesz vele annyit.
En azt mondom, hogy vagy legyen kinti kutyatok alapbol (olyan fajtaval, ami birja) vagy csak gyerek utan x evvel vallaljatok be, amikor mar a feleseged is kicsit lenyugszik es rajon arra,hogy eletben fog maradni a gyerek kutya mellett, mert egyebkent is a foldet nyalogatjak, homokot zabalnak, egy kis szor mar semmi ehhez kepest…:D
Amugy nekunk tacskok van bent, a kisfiam 10 honapos. Persze resen kell lenni, soha nincsenek kettesben, de mar most annyira jol “eljatszanak”, hogy azt orom nezni :D Pl dobja neki a labdat.
Nem bantam meg, hogy nalunk igy alakult, amugy anno nem terveztunk kutyat, csak a szomszedom meg akart szabadulni tole, mert ugatott es rombolt, es meg terhesen azonnal igent mondtam ra. Nalunk erdekes modon szepen viselkedik, mert neveljuk es foglalkozunk vele.
Nem értem, hogy mi a gond azzal, hogy gyerek mellett legyen bent a kutya.
Természetesen feltétel, hogy az eb tiszta legyen és jól nevelt, de ez tőletek függ (beleértve azt, hogy jó helyről származzon a kutyus, ne valami agyonszaporított, idegproblémás egyed legyen)
Egy jól nevelt kutya nem jelent veszélyt egy babára, és a kisgyerekeket akkor sem "illő" felügyelet nélkül hagyni, ha nincs mellette kutya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!