Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A korcs kutyák tényleg jobban...

A korcs kutyák tényleg jobban ellenállnak a betegségeknek?

Figyelt kérdés
Nagyapámnak volt két korcsa, egyik sem volt beteg soha. Ismerősömnek valami törpe fajtiszta kutyája van és állandóan beteg. Egyébként ronda mint a bűn. Szóval gondolom korcsot inkább érdemes tartani. Megmondom öszintén, nem szeretnék olyan kutyát aminek szenvedés az élete. Érdekelne hogy mit gondoltok erről.
2023. dec. 26. 18:07
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
81%

Azzal szokták indokolni, hogy nagyobb a genetikai variabilitás. Ez addig igaz, amíg mind elvannak hordva a kölykök jó messzire vagy figyelnek arra, hogy az apa ne fedezze be a lányát, a testvérek egymást vagy a fiú az anyát. Volt néhány menhelyes évem és ott láttam csodákat... pl kb 5 évig szabadon szaporodhattak kisebb kutyák egy udvaron, kaja, víz volt, de semmi több, aki elkapott valamit, meghalt, aki túlélte meg sokasodott. Főleg a fiatalabbaknak olyan deformált feje volt :/

Azokkal a fajtatiszta kutyákkal van főként baj, akik szaporítótól vannak vagy a fajtájuk maga elcs*szett.

A munkára szelektált vonalak viszonylag egészségesek szoktak lenni.

2023. dec. 26. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
11. Szerinted egy németjuhász mennyire egészséges. Elég jó kiállású kutya. Esetleg egy vizsla? Mondjuk egy átlagos korcshoz/keverékhez képest.
2023. dec. 26. 19:40
 13/18 anonim ***** válasza:
53%

11-esnél van a pont.

Genetikai variabilitás. Ha a szomszéd törpetacskó az én pincsimmel közösül, lehet hogy a közös előd több száz, vagy ezer évvel ezelőtt volt.

Míg a tenyésztett kutyáknál bizonyos küllem és személyiségjegyek alapján párosítanak. Ha a Bichon Havanese fajtá Micike külleme különösen kiemelekedő, akkor mindenhova őt kérik fedezni, vagy minden tenyészet az ő kőlykeiből akar. Előbb utóbb Micike vérvonala ott lesz minden tenyészetben és nagyszülő, dédszülő vonalon újra egymásra találnak a rokon kutyák. Minél többször ismétlődik ez meg, annál nagyobb az esély, hogy beteg kölyök jön a világra, például ideggyengeséggel.

Nyilván a jó tenyésztő kerüli ezeket a helyzeteket, de nem kivédhető teljesen.

A nem jó tenyésztő, pláne a szaporító, a kan kutyát az anyjával vagy épp a szuka testvérével pároztatja, mert hát szépek. Így lesznek egyre betegesebbek a kiskutyák.


Ezért van az, hogy a fajtatiszta általában mindig betegesebb, vagy betegségekre hajlamos.

De ez nem azt jelenti, hogy egy fajtatiszta kutya csak idegbeteg, daganatos vagy épp epilepsziás lehet.


Nekem rengeteg kutyám volt már, de a keverék és a fajtatiszta között is volt daganatos, epilepsziás és ideggyenge is. De az, hogy a mopszom 12 évesen lett daganatos és 1 hónap alatt elvitte, nem fogható arra, hogy a fajta jellege miatt lenne. Az utcai mix kutyám például szívleállást kapott 3 évesen, összeesett, meghalt.

2023. dec. 26. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
72%
Mivel a fajtatiszta kutyák valójában beltenyészet eredményei, azért az anatómiai ill. szervi rendellenességek náluk gyakoribbak, de az immunológiai sajátosságok nagy általánosságban szintén romlottak.
2023. dec. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
58%

12 direkt azt írtam, hogy munkára szelektált vonalak. Amelyik nj-ra szerintem gondolsz, azt show-ra szelektálták, azon belül is az ügetését akarták minél látványosabbá tenni, munkaképesség szinte egyáltalán nem volt a szelekciós szempontok között... Hasonló van a vizslákkal is, ha azon megy a matek, hogy legyen egyöntetű barna az állomány (és kivesznek egyedeket, mert az x részen növő szőrük vége világosabb barna), jó vastag csontú, kvadratikus és jól legyen tűzve a farok, az nem munkára szelektálás.

A betegségek zöme olyan, hogy egy érintett kutya nem tud miatta dolgozni, így nem kap lehetőséget, hogy tovább örökítse a génjeit. Pont, mint a keverékeknél (csak általában az ő munkájuk kimerül az udvarban létezésben -akik már bemehetnek a házba, ott figyelni szoktak a gazdák, hogy ne legyen random alom-)

2023. dec. 27. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
70%

#11-es válaszoló nagyon jól megragadta a lényeget. Ha a keverék kutya beltenyészetből származik, akkor ugyanúgy halmozódhatnak náluk is a genetikai betegségek, idegrendszeri problémák, allergia, immungyengeség.

Már többször leírtam azt, hogy ne hasonlítsuk össze a 20-30-40 évvel ezelőtti kutyákat a maiakkal sem, mert azóta a kutyatartók és a kutyák létszáma megsokszorozódott, így sokkal nagyobb arányban pároztatnak/pározódnak már genetikailag gyenge egyedek és ez nem csak a tenyésztett kutyákra igaz, hanem a keverékekre ugyanúgy.

Azt is leírtam már többször, hogy a helyi menhely, akinek tápot szoktam vinni rendszeresen kér hipoallergén tápot, mert a hozzájuk bekerült kutyák között sok allergiás van, pedig azok nem tenyésztett törzskönyvesek.

A kutyák számának növekedésével nő a betegségek halmozódásának aránya és a környezeti hatások szintén hatással vannak a kutyák egészségére, legyen szó tenyésztett vagy keverék kutyákról. A 30 éve praktizáló állatorvosunk azt is elmondta, hogy sohasem látott ennyi daganatos kutyát, mint az utóbbi években és szerinte is hasonló okokra vezethető vissza ez a jelenség.

2023. dec. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
54%

Hülyeség hogy a keverék ellenállóbb.


Elég sok keveréket ismerek fele hipoallergen tápot eszik mert allergiás,érzékeny gyomru és stb.


Persze vannak vasgyomruak nem allergiások is.


De ezt már így nem lehet kijelenteni.

2023. dec. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
78%

A székesfehérvári menhely nemrég hozott el 72 kutyát egy putriból, ahol összevissza szaporodtak. Szerinted mennyire lehetnek beltenyésztettek? :D


Igen, keverék mindegyik, de attól még lehet rossz a genetikája. Némelyiken látszik is, hogy kicsit fura fejük van.

2023. dec. 27. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!