Mini golden retriever?
Van olyan kutyafajta, ha igen melyik az, amelyik olyan jellemű(jámbor, családszerető), mint a golden retriever, csak kis termetű, lakásba való, nem nagy mozgásigényű?
Szóval nem ilyen tacskó meg yorki, amik ugatósak és hiperaktívak, hanem ilyen kis kedves, szelíd, barátságos, bújós kutyust keresek. Olyasmi terápiás jelleműt, mint a vakvezető goldenek.
Van egy mozgásszervi betegségem, ami miatt nem tudnék eleget sétálni, főleg nem futni a goldennel, szóval olyan kéne, amelyiknek elég napi 4-5x néhány háztömbnyi séta, meg az, ha én kiülök a padra, dobálom neki a pingpong labdát, szaladgál a friss levegőn vagy rossz időben a lakásban játszunk, labdát gurítok.
De mindenképpen kutya jellemű kutya kell, nem ilyen macskaszerű jellemű meg nagyon ugatós, kötekedős örökmozgó. Szelíd, barátságos fajtát szeretnék.
Menhelyről középkorú, középtermetű kutyus, aki a gazdi halála vagy költözése miatt került be, tehát ismerik az előéletét, temperamentumát.
Tenyésztőtől csak kölyköt tudsz venni, akivel nagyon ajánlott kutyaoviba, suliba járni, tanítani kell, mozogni vele, míg szobatiszta nem lesz akár 8-10x levinni, szóval nem biztos, hogy neked való.
Volt már egyébként kutyád, vagy első lenne?
Menhelyről volt kutyám, ugyanolyan golden jellemű, szelíd, nyugodt volt, de öreg korára is aktív maradt, közepes méretű volt, ezért nem szeretnék nagyobb méretű kutyust, mert azért van egy bizonyos séta igényük, míg ha ugyanilyen nyugis jellem egy kistestűben van, azt könnyebb lemozgatni.
Köszi a választ.
Meg tudom amúgy nevelni, nem fog kelleni kutyasuli, városban másik kutyákkal tud ismerkedni, játszani.
Van lift, szóval ha 10x10 percre le kell vinnem első 3 hónapban, az is menni fog, csak a napi 3 órás séták, amik egy közepes vagy nagyobb termetű kutyusnak kellenek, az gondot okozna, egy kicsit padon ülve lemozgatok vagy a lakásban, meg többször rövidebb sétát teszünk, meg kutyatársaság is lenne, meg van két cicám.
Segítőkutyában még nem gondolkodtál? Nem tudom, milyen a mozgásszervi betegséged, de vannak ilyen irányok is, és őket úgy is szokták kiképezni. Egyébként pont a retrieverek kedveltek ilyen munkára. Tudok ugyan vak futót, aki fut a vakvezető kutyájával, de a legtöbb nem, és mégsincs probléma a kutyákkal.
Amúgy a kistestűek között több az aktívabb kutya, úgyhogy nem biztos, hogy testméret szerint kellene keresgélni.
Köszönöm a válaszokat.
Olyan a betegségem, hogy évente egy hónapig kezelésre, gyógytornára kell járnom, a kezelés utáni fél évben jobb, akkor tudnék 2-3 órát sétálni vele, futni akkor sem, de pl biciklizni szabad, viszont a második félévben egyre elviselhetetlenebb a fájdalom, a végén már csak háztömbkerülős sétákra tudok menni, ülve, fekve, mindenhogy csak szenvedek és az egésznek a vége, 5-10-15 év múlva protézis lesz, mindkét térdbe, amivel nem tudom mit mozoghatok majd.
Szóval ilyen nagyobb termetű, komolyabban foglalkozós kutyát semmiképpen nem szeretnék, oké, hogy vakvezető meg terápiás goldenek és német juhászok is vannak, akik ilyenekre specializálódnak és elviselik az ilyen gazdájukat, de nem szeretném, hogy miattam szenvedjen ő is. Ezért olyat szeretnék, amit vészhelyzet esetén a lakásban játékkal, labda gurítgatással, trükktanítással le tudok fárasztani és elég neki rossz esetben az 1-2 háztömbnyi séta. Persze, amikor a jobbik felében vagyok, többet lennék vele kint, de ha éppen gáz van, akkor se szenvedjen, mint egy nagytestű kutya, akit panelban nem tudok megfuttatni kicsit sem és levinni sétálni is csak 10 percekre tudom.
Vagy egy vakvezető jellemű, azaz nyugodt golden vagy németjuhász nem szenvedne, ha az év majdnem felében csak napi 4x10 percet tudna sétálni, plusz mondjuk padon ücsörögve dobálnám neki a labdát? Az ilyen komolyabban foglalkozós kutyáknak szerintem szükségük van a napi egy nagy vagy két egyórás sétára, heti-kétheti többórás túrázásra, más hasonló méretű kutyákkal való rohangálásra, esetleg kutyasuliban valami képzésre.
De mondjátok meg Ti, ha nem értetek egyet.
Nem a kutya méretén múlik, inkább a jellemén, mennyire tud ehhez alkalmazkodni. A retrieverek pont azért kedvelt segítőkutyák, mert jól tudnak alkalmazkodni, de hasonlóan jó alkalmazkodó, és segítőkutyaként alkalmazott fajta az uszkár, pedig ők is aktívak, uszkárból amúgy van többféle méret, és nem kell giccsesre nyírni. Például kistestű terriert semmiképpen sem ajánlanék, jóval nehezebben fárasztható mondjuk egy foxi, mint egy goldi, pedig a foxi kisebb, de borzasztóan aktív. A nyomott orrúak közt vannak a leglustábbak, de nekik meg az egészségükkel lehetnek olyan gondok, amiket nem kellene bevállalnod. Ismerek ugyan egy srácot, aki biceg, és van egy angol bulldogja, aki csak cammog, de van neked szerintem elegendő egyéb gondod, mint hogy egy ilyen kutyával foglalkozz.
Én segítőkutyás fajták vonalán indulnék el a helyedben, és nem kell, hogy képzett segítőkutya legyen, de jellemben legyen olyan, aki akár meg is tanulhatja, és akár melletted is ki lehet képezni a saját kutyádat, felkeresnék egy ilyen egyesületet, akik ilyennel foglalkoznak. A segítőkutya ugye nem abban merül ki, hogy csak fizikai segítség, hanem sok más dologban is. Ők jobban nyúzhatók, türelmesebbek, könnyebben tolerálják, ha a gazdi nem tud mozogni éppen velük, és akkor oda fekszenek mellé.
Tudom, hogy a legtöbb kicsi fajta sokkal aktívabb, mint egy golden, ezért kérdeztem olyan fajtát, ami kicsi, de jellemben golden.
Képencsapott fajtát nem szeretnék, se terriert, pl yorkit se.
Bichonok körül nézelődtem, máltai vagy havanese.
De lehet, hogy maradok a retrievereknél vagy egy nyugodt németjuhásznál, de akkor úgy keresek, hogy már felnőtt egyedet, aki gazdától kerülne hozzám, aki ismeri és tudja, milyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!