Mi az az őrző-védő? Valódi kiképzés valós támadókkal szemben, vagy sport/játék?
Amit a kutyaiskolákban csinálnak, az többnyire játék/sport. A kutya zsákmányösztönére épülő, a bizonytalan kutyát is játékkal arra rávevő sport, hogy meghatározott módon viselkedjen, esetleg meghatározott, előre begyakorolt helyre harapjon.
A rendőrségi/katonai kutyák kiképzése teljesen máshogy épül fel, a kiválogatási metódus is más, illetve ott van.
A kutyaiskoláknál az is probléma, hogy őrző-védőre alkalmatlan fajtákra, egyedekre, rosszabb esetben olyan fajtákra is ráerőltetik, amelyeknél tilos az őrző-védő. De az iskolák részben ebből élnek, profitorientáltak.
A kutyaiskolákban kiképzett kutyák nagyrésze teljesen alkalmatlan igazi támadó ellen. Én sok kiképzett kutyát láttam, amelyik bemutatón tökéletes, éles vagy váratlan helyzetben kudarcot vall. Már olyan pitiáner dolog is zavarba hozza ezeket a kutyákat, amelyeknél pl. a segéd eldugja a háta mögé a kezeit. A kutya körbe-körbe rohangál, mert mindenáron karra akar fogni. De olyat is láttam, hogy a segéd ráüvöltött a kutyára, hogy ül, és leült.
Mindenki hülye csak te vagy helikopter drága #5 és 12?
Az összes válasz kb egy kaptafára van, de tőled még mást nem hallottunk, csak hogy senki nem látott még csak bemutatón örző védőt.
Kérlek fejtsd ki a te véleményed, hátha mi is helikopterek lehetünk!
11-es vagyok.
Csinálni csináltam, csak arra való kutyával (munkavonalas német juhász).
Azt nevetségesnek, sőt károsnak találom, amikor a tacskó, labrador, berni pásztor, agár, amstaff, stb. fajtákat is őrző-védőztetnek, és azt állítják az oktatók, hogy ez minden kutyának csak jó.
Azt még rosszabb volt látni, amikor komondort akartak karra fogatni, az oda is harapott, amikor az orra alá dugták, de aztán elengedte és a segéd kapott két harapást a combjába. Fogalma sem volt arról, hogy pásztorkutyát nem csibészeltetünk, és ha mégis van oly botor, akkor bundában teszi.
Olyat is tapasztaltam, amikor a bemutatókon brillírozó német juhász az egyik hétvégén kicsit nagyobb ütéseket kapott az oldalára csibészeltetés közben, aztán 3 hétig nem volt hajlandó fogni. Erre mondtam, hogy játék az egész, nincsenek szelektálva azok az egyedek, akik a komoly munkára alkalmasak. Sportnak jó, hogy a kutya levezesse az energiáit, de a 98%-uk alkalmatlan lenne szolgálati kutyának.
A hobbi őv valóban arra jó, hogy a kutya játsszon, levezesse az energiáit és a gazdi tanuljon némi kontrollt.
De munkavonalas őv fajtával azért nem játék. Ott a mai szemlélet szerint nem a zsákmányszerző ösztönre építenek első sorban, hanem a védőre. És az sem véletlen, hogy sok tenyésztőnél a legjobb kölykök mennek el sportra, mert velük lehet eredményeket elérni és velük lehet tovább tenyészteni. És a gyengébb egyedek mennek a szolgálati vonalra, ahol azért nem is kell olyan nagy képzés, meg ahol el is tűnnek a kutyák teljesen.
#11 Mi lesz, ha megtudod, hogy a sportban a kiképzés alatt gyakran a segédek eresztetnek is a kutyával? :D Mert sport...
Magyarországon nincsen törvény arra, hogy személyvédő kutyád lehessen. Vannak csapatok, akik ettől függetlenül kiképzik a kutyáikat mint "járőrkutya / patrol dog" (ismerek párat, nagyon jó segédek vannak ezekben a körökben is), de ez is "csak" hobbi.
Még a polgárőrkutyákat is csak szájkosárban lehet sétáltatni munka közben. Le sem kerülhet róluk.
Szolgálati (rendőr, katonai) kutyákat hagyjuk jelen esetben figyelmen kívül, mert az átlagembereknek nem lehet. Magyarországon szerintem nekik sincs nagy hagyományuk mondjuk.
A személyvédő kutyák nagyrésze komoly terhelésnél összeomlana. Az is, amelyik a bemutatókon megállja a helyét. Ezeket nevezzük sportkutyának. Játékra jó, talán enyhébb szituációkat meg tud oldani, de éles helyzetben összezavarodna, elfutna.
A gazdik nagyrésze sem tudná, hogy éles helyzetben mit csináljon.
Ezen kutyák emberkontrollt igényelnek. Az egész kiképzésük erről szól. Nem önállóan látják el a feladatot, hanem ember utasításra, a fogjtól az eresztig.
Nem elég, ha csak az egyikük jó. Ha jó a kutya, de a gazdi éles helyzetben sokkot kap, két dolog történik: a kutyája komoly sérüléseket okoz vagy a kutyának okoznak komoly sérüléseket.
Emiatt kellene betiltani a kutyaiskolák önkényes őrző-védő foglalkozásait, és engedélyhez kötni az oktatást. Továbbá az adott egyedet és a gazdát is tesztelni kellene az egész kiképzés előtt, hogy egyáltalán alkalmas rá vagy sem.
Sok hasznos válasz érkezett.
Akkor jól gondoltam.
Nem valódi kiképzés, csak sport, játék és az ilyen módon "képzett" kutyák éles helyzetben nem tudnák mi van. Mi van, ha ráordít a támadó, hogy engedje el vagy , hogy "jó kutya, marad, Ül!", kutya meg leül..
Illetve véleményem szerint ez a megfogod és nem ereszted dolog nem túl hasznos, ha pl a másik kezében ott van valamilyen fegyver, kés, bármi és árt vele a kutyának, miközben az továbbra sem ereszti a qva karját. Akkor inkább harap és ereszt, majd újra harap, de mindig figyeljen oda, hogy a támadó ne tudja elérni. Bár azt is hozzátenném, szerintem támadás esetében egy nagyobb termetű vicsorgó, morgó, nyáladzó, vakkogó kutya is bőőőven elegendő, hogy elijessze az illetőt.
A másik dolog meg az, hogy azért se gondolom jó dolognak ezt az "őrző-védő" tanulást, amit #18 is írt, hogy ha a kutya megtanulja, hogy csakis parancsra cselekedhet, akkor ha a gazdi lefagy, vagy ha a támadó hátulról érkezik és leüti, eszméletlen lesz, szóval nem minden esetben tud parancsot adni a gazdi, akkor mi van? Vagy ha meg annyira bele vannak tanítva a mozdulatok, amikre ugrania kell, akkor meg ártatlanok, ha rosszul mozdulnak, a kutya arra is beindul. Vagy ha minden klappol, de a végén úgy jössz ki az egészből, hogy parancsra uszítottad a kutyát a támadóra, de mondjuk nem tudod bizonyítani, hogy megtámadott.
Szóval szerintem bőven elegendő, ha a kutyába a parancsokat, az engedelmes gyakorlatok véssük, hogy ha bármi van, hallgasson ránk. Nem kéne szituációkat gyakorolni vele, mert nagyon sokféle szituáció van, bármi kis dolog összezavarhatja őket és máris ott a baj. Ha szófogadó és engedelmes, akkor nem lehet baj. Azon felül, mint mondtam, valószínúleg senki nem akar megtámadni egy embert, akinél egy amstaff vagy roti stb van. De ha netalántán mégis, akkor bízzuk a kutyára, hadd cselekedjen ösztönből. Az ilyen kutyák öszt9nösen meg tudnak majd védeni. És még akkor is le tudjuk majd szedni a kutyát a támadóról, mert engedelmes.
Amit írsz, az a pásztorkutyák harcmodora. Náluk ez ösztönös, erre lettek szelektálva évezredeken át. És nem csak az ember szelektálta, hanem a természet is.
Ha a farkason, medvén kitartotta a harapást, halott volt. Ezért lehet látni nyers pásztorkutyáknál ezt a harcmodort, hogy harap, ereszt, harap, ereszt, forgatja közben az ellenfelét. Ember ellen is ilyen. Ezért is mások a pásztorkutyás tesztek. Bukósisak is van a segéden, mert a kutya nem fogja kitartani a fogást, és a legérzékenyebb helyre is támad. Fejre is. Amelyik pásztorkutya beleragad a fogásba, az rossz kutya. Viszont feleslegbe nem harapnak. Ha a támadó megadja magát, a pásztorkutya nem bántja tovább, felette áll, nem engedi moccanni, de nem támad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!