Kölyökkutyát felnőtt kutyákkal összehasonlítani?
Te versenyezni mentél, vagy valamit tanulni közösen a kutyáddal?
Ha korrekt módon az oktatók jelzik, mik azok a dolgok, amiket még javítani kell, az csak a hasznodra válik.
Csoportos képzéseken sosem egyforma a kutyák munkája.
Persze, szuper érzés, ha mindig azt hallaná az ember, ti vagytok a legjobbak.
De ez egy tanfolyam, ahol a cél, minél több ismerete beszerezni.
Ez egy tanfolyam, nem egyeni kepzes. Valahogy jelezni kell, ha valami nem megy, ezert fizettel,nem?
Ha nem, akkor minek mentetek? Tanulni a hibakbol (is) lehet.
Amugy meg nyilvan oriasi kulonbsegek lehetnek a kutyak kozott, nem csak az eletkor miatt. Te epp most pont egy ilyen csoportot fogtal ki, de nagyon valtozo az osszetetel es a kutyak viselkedese.
Nem kimondottan kölyök tanfolyamra mentél. A 6 hónap csak a minimum életkort jelezte. Így akár 5-6 éves kutyával is jelentkezhettek rá.
Azzal, hogy jelzi az oktató, mit javítsál, az nem összehasonlítás szerintem.
Szerintem ketté kell választani a dolgot.
1. Az egy tök jó dolog, hogy minden alkalommal több olyan dolgot is mond, amiben kifejezetten ti ketten a kutyáddal tudtok fejlődni. Ha így nézed te profitálsz a legtöbbet a tanfolyamból, mert te kapod a legtöbb infót, a legtöbb segítséget és egy tanfolyamon x idő áll rendelkezésre x kutyára és ha ebből ti kapjátok a legtöbb figyelmet, az nektek jelent előnyt.
Voltam olyan tanfolyamon, ahol az én kutyám a másik véglet volt, kezdő csoportban "újrakezdő" hiába egyeztettem előtte az oktatóval, hogy miket tud a kutyám és mondta, hogy megfelelő lesz, semmilyen új információt, tanácsot nem kaptam, mondanom sem kell, kidobott pénznek éreztem az egészet.
Szóval az a része igaz annak, amit az 1-es írt, hogy egy tanfolyam az nem verseny, nem annak a leghasznosabb, aki a legügyesebb, sőt épp az ellenkezője és ehhez így is kell hozzáállni, mert akkor tudsz igazán sokat tanulni.
Nyilván nem észszerűtlen elvárásokat kell támasztani egy kölyökkutyával szemben, de szerintem az nagyon motiváló tud lenni, ha látod, hogy mi a cél, hová tudtok még fejlődni és ebben segítséget is kapsz, erre jók a csoportos képzések. Én például pont ezért nagyon szeretem a klubrendszeres képzéseket, ahol együtt gyakorol az is, aki teljesen kezdő egy adott sportban és az, aki már évek óta sokkal magasabb szinten versenyzik, tök jó iránymutatás és látod azt is, hogy a haladó gazdi esetleg mit rontott el, mit kell javítania és te már ezeket a hibákat így nem fogod elkövetni.
2. Ha viszont mindez olyan stílusban van tálalva, ami neked kellemetlen, kényelmetlen, esetleg megalázó, akkor azt nem kell tolerálnod, teljesen függetlenül attól, hogy te vagy túl érzékeny, vagy az oktató valóban bunkó, mert egy olyan oktatóval, aki téged nem tud tanítani, csak megalázni sosem fogtok tudni jól együttműködni, fejlődni, hiába ért hozzá, hiába tudja a tuti receptet.
Az persze tőled függ, hogy a személyes részét mennyire tudod kizárni, mennyire tudsz kizárólag a fejlődésetekre koncentrálni és úgy felfogni, hogy felnőtt kutyák mellett is tudsz eredményt elérni a kutyáddal, de neked kell tudnod hol van ennek a határa, ha neked ez túl sok, akkor ezt el kell engedni lelkiismeretfurdalás nélkül és otthagyni az egész tanfolyamot, mert csak egy olyan frusztráltságot fogsz belevinni a tréningekbe, ami se neked, se a kutyának nem jó. Előfordul az ilyesmi, szerintem aki komolyabban foglalkozik a kutyájával legalább egyszer belefut egy olyan helyzetbe, ahol rájön, hogy valami totál feleslegesre dobott ki egy csomó pénzt, az a lényeg, hogy ha tényleg feleslegesnek érzed, akkor időt már ne pocsékolj rá, nyugodtan szállj ki egy neked kényelmetlen helyzetből.
Mellesleg jó oktatót is piszok nehéz találni, nemcsak azért, mert lassan a 8 millió kutyakiképző országa vagyunk és mindenki kikiáltja magát kiképzőnek, aki fel tudott készíteni egy border colllie-t egy agility versenyre, hanem mert egy jó oktatónak is passzolnia kell elsősorban a kutyádhoz, ismernie kell azokat a módszereket, amik kifejezetten a te kutyádnál működnek és másodsorban hozzád is, ahhoz, hogy tényleg eredményesek legyetek.
Én sem jövök ki a nagyon végletes oktatókkal, volt a tiédnek az ellentéte, nem baj ha ferdén ül, nem baj, ha lassan jön, ezer juti meg óriási dicséret, hát ezzel sem lehet fejlődni, ha mindig minden csodaszuper. De szintén volt olyan is, aki vállalhatatlan stílusban ecsetelte, hogy ha nem leszek falkavezér és nem zárom ki bizonyos helységekből a kutyát otthon, akkor sosem lesz elég gyors a pályán. Őt is otthagytuk, mert az én igényeim nem egyeztek az ő elképzeléseivel sem. Szóval mindezzel csak azt akarom mondani, hogy nagyon fontos, hogy neked is kell passzolnod az oktatóval, fontos, hogy megfogadd a tanácsait, de ha azok neked nem segítenek bármilyen okból, akkor felesleges vele hosszútávra tervezni, mert úgysem lesz eredményes.
Mellékesen pedig még annyit, hogy ez a helyzet különösen nem tűnik korrektnek, ha nem volt tisztázva, hogy milyen előképzettséget igényel a tanfolyam, mert ennek a meghatározása az oktató feladata és az a minimum, hogy tudja, hogy milyen korú, milyen előképzettségű kutyák jelentkeznek hozzá és ennek tükrében képes esetleg módosítani is a tanfolyam menetén, vagy jelezni azoknak, akik nem illeszthetőek a csoportba, hogy inkább más foglalkozást válasszanak, vagy ha ezt nem teszi meg, akkor legalább úgy alakítani a képzést, hogy mindenki egyformán tudjon haladni. Mondom, szerintem nagyon jól tudnak működni a heterogén csoportok is, ha erre felkészül az oktató, de ha van egy adott cél, amit viszonylag rövid időn belül minden kutyával el akar érni, akkor lényegesen könnyebb homogén csoporttal dolgozni. Egyébként olyan oktatók is vannak, akik nem szeretnek kölykökkel foglalkozni, egyszerűen nem tudnak mit kezdeni ezzel a kölykös-játékos-szétszórt viselkedéssel, de akkor ezt is neki kell tudnia.
Én azt tanácsolom, hogy ezeket a dolgokat nyugodtan beszéld meg vele akár négyszemközt, hogy te nem erre számítottál, ha tudtad volna, hogy felnőtt kutyákat vár, akkor természetesen nem jelentkezel, kérdezz rá, hogy ő úgy látja-e, hogy tudtok közösen haladni a csoporttal, vagy hátráltatjátok őt, azt nem várhatja el, hogy pár hét alatt egy kész, felnőtt kutyád legyen, ha ennek ellenére is tudja biztosítani számotokra is az építő jellegű tanulás lehetőségét, akkor megköszönöd, ha nem, akkor ott hagyod. És ha beszélsz vele, akkor mindig gondolj arra, hogy nem te teszel neki szívességet, hogy részt veszel a képzésén, te fizettél egy szolgáltatásért, amit ő vállalt, hogy biztosít neked.
Figyelj, pont ez a lényeg, hogy nem muszáj végigjárnod! Attól még, hogy kifizetted faképnél hagyhatod őket. Persze sok pénzt buksz, vannak fogalmaim arról, hogy mennyi most egy tanfolyam, de ha maradsz akkor pénzt ÉS időt is buksz rajta, ráadásul a végére lehet lesz egy tök frusztrált kutyád, aki nem akar veled tréningezni.
Én a helyedben otthagynám, ahogy írtam is, hagytam már ott én is ugyanígy, előre fizetett tanfolyamot, ami nekünk nem működött. Egyszerűen nem éri meg, hogy rossz tréningekre pazarolj időt, ahelyett, hogy akár egyedül, akár másik suliban képezd a kutyád, de persze ezt neked kell tudnod, hogy neked mi éri meg, mi nem, de ha tűzveszélyes egy sütő, akkor nem kapcsolom be csak azért, mert fizettem érte.
Ha korrekt az oktató belátja, hogy ő hibázott, hogy titeket is bevett a csoportba, nem mérte fel az igényeket, nem határozta meg az előfeltételeket, így az ő feladata lenne a költségeitek megtérítése, egy bizonyos összeg visszafizetése és ebben még benne sincs, hogy nektek x órányi rossz tréningeket is benne van. De erre persze nagyon minimális az esély, főleg úgy, hogy tényleg minden második kiképző vagyonokért tesz tönkre kutyákat a módszereivel, aztán máshol szakszerűbb sulikban még több vagyonért rehabilitálják majd a kutyát...
Ez egy alaptanfolyam a leírás alapján, amelyre mindenféle életkorú kutyával lehet menni 6 hónapos kor felett. Valószínűleg jobb lett volna, ha tudtok ez előtt kutyaoviba menni, és akkor nem a nulláról kellene kezdeni, de most már mindenképpen érdemes végigjárni, és ne úgy gondolkodj, hogy felnőtt kutyákkal hasonlít össze, mert lehet egy felnőtt kutya pl. egy menhelyről befogadott kutya is nulla tudással, mint egy kölyök, de egynéhány kellemetlen berögzült viselkedéssel. lehet, hogy a ti csoportotokban nem így volt, nálunk volt pl. egy nagyon ügyes kis menhelyi befogadott, de volt hároméves agresszió problémás is.
Egyébként a legtöbb dologban a haladás sebességét az befolyásolja legjobban, hogy mennyit gyakoroltok otthon magatok illetve hogy mennyire sikerül motiválni a kutyát. Ezt persze biztos más is elmondta, de erre is mondok egy példát: volt egy csoporttársunk egy kis keverék kutyussal, akit egyszerűen nem tudott a gazdasszonya motiválni a jutalomfalatjával. Érdekes módon a mi kutyánk jutalomfalatjára sokkal jobban működött. Szóval a haladásotok attól fog függeni, hogy mennyire vagy képes megérteni és ráhangolódni a kutyusra, és mennyire fordítasz plusz időt a gyakorlásra, már amit önállóan is lehet. Aztán lehet, hogy kezdeti döcögés után egyszercsak megtáltosodik. :)
Függetlenül a kutyás képzéstől, én most általánosságban a képzésekről írok, bármilyenről. Hagytam már ott többszázezres szakmai képzést is, mert bunkó volt az iskolavezető oktató, és nem haladtunk a tananyaggal, nem a csoporton múlt. Végigjártam az eredeti időtartamot, és utána még valameddig, de nem tudtam már összeegyeztetni a munkámmal egy idő után, és bosszantott, hogy már rég vizsgáznunk kellett volna, akkor hagytam ott. Nem érzem teljesen kidobott pénznek, hiszen volt, aminek hasznát vettem, és más oktatók is voltak, de a sulivezető a tanárait is elüldözte, szóval már mikor otthagytam, csak ez a barom maradt. Természetesen egy fillért nem láttam viszont, de semennyire nem voltam motivált már. Mivel nem cég fizette, nem kötelező képzés volt, szabadon abba tudtam hagyni. Rosszabbul jártak a csoportban azok, akiket a munkahelyük iskolázott be.
Ha úgy érzed, nem tudsz megfelelően hasznos dolgokat meríteni a képzésből, és még ki is pécéznek, inkább hagyd ott, és keress másik kutyasulit. Nézz utána a módszereiknek, olvass visszajelzéseket. Ahova én jártam alapfokú képzésre a már felnőtt, viszont előéletes mentett kutyámmal (vele sem volt egyszerű, mert ő meg mínuszból indult), ott például van egy kölyökfoglalkozás, ami ingyenes. Mi abból a kutyám életkora miatt már kiestünk, ő már felnőttként került hozzám. Nekünk nagyon vegyes volt amúgy a csoport, életkorban és élethelyzet terén is, volt több örökbefogadott, volt tenyésztőtől vásárolt kölyök, volt olyan, aki már megjárt másik kutyaiskolát, amivel nem mentek semmire. A végén mindenkit saját magához mérten értékeltek, hogy az első alkalomhoz képest a vizsgáig mennyit fejlődtünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!