A származási lap és a törzskönyv ugyanaz?
A kutya nem robot, élőlény. A leggondosabb tenyésztőnél is sajnos előjöhet probléma. Amit meg tud tenni, hogy a szülőket fizikailag kivizsgáltatja, és megcsináltatja az elérhető genetikai szűréseket. De sajnos nincs mindenre szűrés, és nem minden betegség örökése ilyen egyszerű. Plusz ugye ott a diszplázia, az epilepszia, amit külső hatások és tartási hiba is okozhat.
Szóval a kockázat mindig ott van, de jóval kisebb, mintha egy szapi még ezeket se tenné meg. És egy jó tenyésztő akármi derül is ki, vagy ha tőle teljesen független dolog is történik (pl baleset) akkor is melletted áll, segít, tanácsokat ad, ha nem tudod tovább vállalni a kutya tartását akkor pedig visszaveszi magához és megtartja/új gazdit keres neki.
A törzskönyv egy dolog, a tenyésztők között is rengeteg van akit sajnos csak a pénz hajt, a fajtát nem ismeri megfelelően, nincs igazi célja, csak "eltenyésztget" ... Sok sikert a kereséshez, remélem megtalálod a megfelelő embert és persze az új kiskutyádat!
Bármennyire is figyelnek a két szülőre, A felmenőikből kapott gének nagyon változatosak. Egy párosításkor nem lehet tudni, milyen gének öröklődnek az adott kölyökben.
Emberben is ugyanattól a szülőktől egészséges gyerek mellett sajnos születhet bármilyen betegséggel terhelt is.
Nagyon nezd meg a tenyesztoket. Sok fajta tonkre van teve meg tenyesztoknel is!
Szűresek fajtabetegsegre mindenkeppen legyenek! Probalj keresni gazdikat veluk beszelni akiknek a kinezett kennelbol van kutyajuk stb.
Ne tarts ettől, a hozzáértő tenyésztő, a 7 generációig visszavezethető származás, az eü. szűrések és a szakértelem miatt így tudsz a legnagyobb eséllyel egészséges kutyát vásárolni. De ahogy a többiek is írták, a kutya élőlény, a biológiában soha nincs 100%, ebben az esetben egy biztosíték az, hogy a tenyésztő garanciát vállal.
Ezt sem úgy kell elképzelni, mint egy háztartási gépnél, hogy cseréli vagy visszafizeti az árát, sok tenyésztő vállalja például a kezelési költség megtérítését, ha genetikai eredetű betegségről van szó és gyógyíthatatlan betegség nagyon ritkán fordul elő ennyire ellenőrzött kutyáknál.
Nekem is elsődleges szempont volt a kutya egészsége, elsősorban ezért vettem törzskönyves kutyát, nem kiállítási/verseny céllal, hanem, hogy biztosan minden rendben legyen. Ami kezdetben nekem nehézség volt, hogy ugye mindenki azt mondja, hogy felelős, hozzáértő tenyésztőt válassz, de laikusként ezt szerintem nagyon nehéz megítélni, hiába ismered a fajtát, nem mozog az ember olyan körökben, hogy ezt elsőre meg lehessen ítélni, ezért írok néhány tippet, ami alapján én válogattam.
1) MEOESZ-nél rákerestem a fajta kötelezően előírt eü. szűrésekre, ami sok esetben kimerül a diszplázia és a szem szűrésekben, ha ezen felül a tenyésztő más szűrést is megcsinál, úgy hogy az nem kötelező, nincs előírva (pl. szív vagy más belső szervek ellenőrzése), akkor az plusz pont, azt mutatja, hogy számára extrán fontos a kutyák egészsége. Ez nyilván nem feltétel ahhoz, hogy valaki jó tenyésztőnek számítson, mert lehet, hogy tényleg nincs más jellemző betegség, mint aminek a szűrését előírja a MEOESZ, de ha mégis, akkor ez szerintem fontos.
2) Minél több valódi tapasztalat gyűjtése. Nem az a fontos, hogy a tenyésztő mit oszt meg a saját kutyáiról, hiszen nála a legjobb minőségű kutyák maradnak, ezért az fontosabb, hogy azok a kutyák, amiket elad milyen minőségűek. Érdemes belépni fajta csoportokba, még jobb ha az adott kennelnek is van saját, aktív csoportja, ahol a gazdik képeket töltenek fel a saját kutyáiról (ez alapján látod a kutyák testfelépítését, a szőr minőségét, egyszóval, hogy a külleme mennyire felel meg az elképzeléseidnek), illetve tanácsot is kérnek egymástól, esetleg megosztják a tapasztalataikat, ez nyilván túlzás, de ha a csoportban minden második gazdi allergiával küzd vagy fiziora hordja a kutyáját nem jó előjel. Az allergia egyébként pont olyan dolog, ami öröklődik, de nem szűrhető, jellemzően csak felnőtt korban derül ki.
3) Ismételt párosításból hozz el kölyköt. Ez két okból is nagyon hasznos, az egyik, hogy azt jelzi, hogy a tenyésztő tökéletesen elégedett volt a párosítással, ezért ismétel (nyilván itt is körültekintőnek kell lenni, ha csak azért ismétel, mert nincs másik kutyája, az egy másik dolog), illetve a te kölyködhöz nagyon hasonló genetikai állomány rendelkező kutyákról is tudsz információt gyűjteni a gazdiktól (volt e köztük valamilyen betegséggel küzdő, allergia, ízületi probléma, kellett e műteni valamiért (még a gyomorcsavarodás esetében is kimutatták a genetikai hajlamot), akármi)
4) Figyelj a furcsaságokra, ha egy szuka első alma csak 5-6 évesen jön össze kérdezz rá az okokra, a nagyon alacsony vagy a nagyon magas alomszám is jelezhet problémát.
Ezek persze nem feltétlenül kizáró okok, simán lehet egészséges olyan kutya is, akinek a rokonai között van allergiás vagy csak egy alomtestvére van, az is lehet, hogy a gazdik nem fordítanak kellő figyelmet a szőrápolásra és azért nincs jó minősége a kutya szőrének, csak lehet ezeket is ellenőrizni, ha extrán alapos akarsz lenni. Általánosságban az a lényeg, hogy ne a tenyésztő által megosztottakból indulj ki, ő nyilván a lehető legjobb képet akarja mutatni és még aranykoszorús mestertenyésztők között is akadhat törzskönyves szaporító.
Ez nem azt jelenti, hogy ne bízz a tenyésztőben, mert ilyen esetben nagyon fontos a jó kapcsolat a tenyésztővel, ha jól választasz, a kutya egész élete során nagy segítség lesz egy jó tenyésztő. Nyugodtan tedd fel neki is kérdéseidet, találkozz vele személyesen, nézd meg a kutyáit élőben (ez is sokat elárul, hogy hogyan tartja őket, hogyan néznek ki a mindennapokban), egy személyes találkozásból is sok mindent le lehet szűrni szerintem.
A másik dolog pedig, hogy jól választott tk-s kutya egészségénél szerintem a tartási körülmények is nagyon fontosak, a megfelelő táplálék, mozgás, orvosi ellátás és persze a jó állatorvos is aranyat ér.
A nagy könyv, amibe az egyedek a fajtaleírás-honosodás óta vezetve vannak, a magyar ebtörzskönyv. Ennek, a te kutyádra vonatkozó kivonata a származási lap.
Sajnos nem. Ez még nem garancia arra, hogy azt kapsz, amit megbeszéltetek. Egyrészt, a kutya élőlény, simán dobhat egyest a genetikája. Immemtől kezdve ahogyan erre a tenyésztő reagál, onnantól kezdve lesz nálam vagy tenyésztó vagy csak egy papíros szaporító. Másrészt, attól mert kennelnév alatt teszi,még nem feltétlen lesz minőségi a munkája, sokaknál szentesíti a cél az eszközt sajnos.
Kínosan alaposan bele kell ásd magad a fajtád magyarországi állományába, ha a rizikót csökkenteni akarod. Beszélgess gazdikkal, tenyésztőkkel, figyeld a red flageket.
Köszönöm mindenkinek a jó tanácsokat, ment a zöld! Igyekszem utánajárni, mert tényleg nem akarok belefutni semmilyen betegségbe. Ha nem tökéletes egy kutya külleme, az még csak-csak elmegy, bár nyilván ha egy rakat pénzt kifizetek, akkor jogos elvárás, hogy nagyon ne térjen el a standardtól.
Az viszont, hogy egy örökletes betegség miatt állandóan szenvedjen szerencsétlen állat, mert hozzá nem értők szaporították, számomra elfogadhatatlan. Ebbe tényleg nem szeretnék belefutni. Láttam mindkét végletet közelről, (full egészséges és hót beteges) elég durva, hogy mennyire tönkre lehet tenni egy élőlényt a hozzá nem értő szaporítással. Ahogy az is, hogy érzelmileg és anyagilag mibe kerül ez a gazdának.
Igen, a kettő ugyan az. De attól még nem feltétlen lesz garancia a kutyára. Azt külön szerződésben kell megkötni. És nem mindig visszavásárlás van, sok esetben a kutya kezelését fizeti a tenyésztő, ha beteg lesz, vagy visszaadja a vételi árat.
Az meg, hogy fura... Nekem az a fura, hogy emberek enélkül vesznek mindenféle fajtajellegű keveréket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!