A Berni pásztorkutyát lehet udvaron tartani?
Hát, amilyen telek vannak, lassan már a vizslák is bírni fogják kint.
Legyen háza, de nem az általánosan használt olyan fajta, aminek tulajdonképpen csak 3 oldala van, az eleje egy nagy „lyuk”, ami be- illetve kijárat.
Az ilyen típusú jobb: [link] Oldalra, védetten el tud bújni, de ha akar akkor ki is tud kukucskálni, szemmel tartani a birodalmát. Persze, kell a bejáratra takaró; szoktak a házhoz valót árulni, vagy eleve adják vele. És a képen látottat, ha nincs külső felületvédelem, akkor festeni, lakkozni kell. És a tejére is kéne zsindely. Ezek a fajták hőszigeteltek szoktak lenni (Ez a képen nagyon félig késznek látszik, ami nekünk volt az azokkal volt, amiket soroltam.)
Nálunk pl. a német juhász, vagy az amerikai-kanadai fehér juhász (valami bonyolult nemzetközi fajtaelismertetés miatt ma már svájci fehér juhászkutya) nem akart a lakóházunkban lenni, talán melegnek érezték még az előszobát is, ahol elzártuk a fűtést. Legalább zord hófúvás idején mi óvó sajnálatból hívtuk be őket, de látszódott rajtuk, hogy engedelmeskedni engedelmeskednek, de valamiféle büntetésként érték meg. Ahogy nyílt az ajtó, slisszoltak is ki. Nyári rekkenő forróságban inkább be-be lehetett őket csalni, de voltak jó árnyas részek az udvaron, kertben, akkor is jobban szerették azt.
Több éve, még amikor azért havazott egy-egy jót, a fedett tornácon levő házaik ellenére inkább az udvaron voltak, simán aludtak a havon, hóesésben. A német juhász még szeretett bele is bújni. Volt, hogy reggel, mikor kimentünk, egyszer csak valahol megmozdult a hó, felállt, megrázta magát, aztán nyújtózott egyet, mint aki pihepuha meleg ágyban aludt.
Persze, hogy lehet, hiszen a hegyekből származik. A magyar neve is egy félrefordítás, mert nem pásztorkutya, legalábbis klasszikus értelemben véve nem az, inkább teherhordásra és jelzőkutyának használták. Őrkutyának és pásztorkutyának alkalmatlan.
Németül és angolul is berni hegyikutya a neve, én nem nagyon értem hogy lett ebből magyarul pásztorkutya, de nem ez az egyetlen fajta, amit rosszul fordítottak magyarra. A XX. század előtt egyébként még csak nem is berni volt a neve, hanem dürrbachi kutya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!