Jártatok már úgy, hogy a kutyátok semmit nem volt hajlandó csinálni a kutyasulis foglalkozáson? Mi volt az oka?
Első kutyámnál sokszor volt, hogy csak "nagyon kis fordulaton pörgött", neki nyílván nem volt felépítve a motivációja, meg én sem voltam túl ügyes még, leginkább a szagok vitték el és az sem segített, ha meleg volt.
Második kutyámmal esőben van vizes talajon lehetetlen dolgozni, nem is szoktam erőltetni. (vele csak agilityztem, rossz időben sajnos ott kellett hagynunk az edzést, ha kinti volt, de szerencsére már akkor is sok beltéri pálya volt)
A jelenlegi kutyámmal elég jó a helyzet, mert már én is rengeteget fejlődtem és egy rakat technikát ismerek már, amivel fel lehet pörgetni, ha gyengébb napja lenne, így vele még nem fordult elő ilyesmi.
Tudom, hogy nem pc, de van benne igazság: "Az a kutya, aki nem a munkájával foglalkozik, nem alkalmas arra a munkára." Ezt lehet úgy is értelmezni, hogy bár az adott feladat nem neki való, lehet, hogy érdemes tovább kutatni és egy másik közös elfoglaltság után nézni.
Ez az! Ha szofogado munkakutyat akarsz,akkor ov kutyat valassz es abbol is olyan egyedet,aki alkalmas a munkara,a feladatteljesitesre. A kutya es egyed valasztasnal kell toppon lenni. Felig vagy teljesen felnott kutyan latszik szerintem az,h milyen elvarasoknak tud o megfelelni.
Parancsteljesitest orommel ne varj vadaszkutyaktol meg zsebkutyaktol.
En is ezt tanultam a 2. kutyamtol. Enyem esoben kocogva is ugyanugy teljesiti a parancsokat,mint jo idoben stb. Leteleme a parancsteljesites.
Több probléma is okozhatja ugyanazt.
Részben tudni kellene a kutya korát, illetve hogy mióta tanultok, milyen közegben stb.
Kölyök vagy fiatal kutya esetén ugye otthon, akár bent a házban a legjobb kezdeni tanulni, utána kimenni az udvarra, utána már akár idegen helyen is, lényeg a fokozatosság.
Ha valahol 8 hónap és 1,5 év között van, simán lehet hogy kamasz és épp a hormonok robbantak fel a fejébe(na az egy kataszrofális időszak, de előbb utóbb magától megoldódik)
Másrészt lehet probléma, hogy nem vagy neki elég érdekes, illetve a környezet érdekesebb, lehet hogy te se 100%-on vagy a kutyára hangolódva és ezt megérzi és ugyanazt adja vissza.
Lehet a jutalom nem megfelelő, több fajtát érdemes használni, időszakonként cserélgetve, hogy ne unjon rá.
A kutya maga is kérdéses lehet, ugye a legdrasztikusabb eset, hogy gyenge idegrendszerű és ez miatt fél a zajoktól, esetleg a zajokhoz való hozzászoktatás maradt el.
Lényeg a lényegben, ezek és ezek mindenféle kombinációja okozhatja a problémát, amit csak Te vagy egy oktató vehet észre.
Nincs udvar, és egy eléggé ingergazdag városi részen élünk lakótelepen, benti kutya. Most próbálok találni egy ingerszegény környéket, ahol tudunk gyakorolni. A feladatok nem mind olyanok, amik bent a lakásban gyakorolhatók, mert nagyobb a helyigényük.
Örökbefogadott felnőtt kutyám van, kölyökkorában nem ismertem, már volt egy előélete, amikor hozzám került. Úgy indultunk, hogy nem viselte el a nyakörvet, ez is idő volt, mire megszokta. Az egészsége rendben van állatorvos véleménye szerint, nála az ingerekre semlegesítés lesz a nagyobb feladat, csak ott még nem tartunk a sulis foglalkozásokon. Én ettől függetlenül foglalkozom ezzel a problémával, amióta nálam van, és ha lassan is, de haladunk.
Ebben az esetben én személy szerint direkt csinálnék zajokat, nálunk iskolába ez benne is van a folyamatban, de te is írtad, hogy várhatóan nálatok is lesz. Nálunk a végén már kocsival, dudálva, a kocsiból kikiabálva, a kutyát meg is szólítva járt körbe 1-1 személy és közbe kellett feladatozni, vagy labdát dobálva, játszva járt fel-alá az oktató (a legtöbb kutya öv-s munkavonalas kutya nálunk, nekik ugye a labda a mennyország és nagy kihívás, hogy ne menjenek játszani).
De kezdésnek szerintem én magam okoznék furcsa zajokat gyakorlás közben. Akár telefonon időzítőt beállítva, hogy néha csipogjon, műanyag palackba kavicsot rakni stb stb. A lényeg itt is a fokozatosság, illetve hogy magát a feladatot már tudja. Vegyük pl a helybenmaradást, itt ugye 3 tényező van: az idő, a távolság és a zavaró körülmény. Egyszerre mindig csak 1 tényezőt szabad növelni, a többit úgymond szintentartani. Ne várjuk el, hogy helyben maradjon zavaró tényezőkkel, ha még anélkül sem tudja pl a dolgát. Ennek gyakorlására jó ha egy ismerős segít, te a kutya mellett maradsz, marad parancs kiadva, az ismerős meg elkezd körülöttetek legyeskedni először csak körbejárva, utána meg már a fent említett telefont vagy kavicsos palackot használva. Már ez is sok idő lesz, de utána lehet változtatni a dolgon, már nem a kutya mellett állsz közvetlenül, hanem mondjuk szembe állsz a kutyával 2-3 méterre, a lényeg hogy lásson. Utána állhatsz mögé, ez még nehezebb lesz mert nem feltétlenül fog látni. Aztán meg úgy hogy már abszolút nem lát.
Persze ezek mind mind sok idő, egy tiszta lappal kezdő kutya számára is sok sok gyakorlást igényel, egy mentett kutya meg végképp zsákbamacska, hogy mire hogy fog reagálni, meddig tudja tartani a figyelmét.
Illetve továbbra is tartom azt, hogy a jutalmakkal próbálkozni kell, hogy mi a legjobb. Mentett kutya esetén az is lehet, hogy nem a kaja motiválja, hanem ha a feladat után nagy dögönyözést kap, szeretetet.
És mi a jobb? Együtt leküzdeni a félelmet, amivel többek között növeled a kutyád feléd irányuló bizalmát vagy tudni, hogy van egy probléma, de figyelmen kívül hagyni és nem megoldani?
Én azt vallom, hogy ha látom a kutyámon, hogy valamitől tart akkor igen is megmutatom, hogy nincs mitől félnie. Minél több ilyen problémát oldotok meg együtt, annál jobban fog benned bízni a kutya. Az enyém a magasabb helyektől félt, a rámpára se mert felmenni. Együtt leküzdöttük és már vígan rohan fel rá. De a kúszóalagútba is csak félig mert elsőre bemenni, ezt is megoldottuk és már átszáguld rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!