Idős kutyánál mekkora kockázat az emlő daganat?
Az ivarszervi daganatok talán legnagyobb veszélye nem a méretük (természetesen nem az óriásira növekedettek esetében, amik kifakadnak vagy a mozgásában akadályozzák), hanem hogy gyakran adnak áttétet. Az emlődaganat általában a tüdőre. Tehát leszedetni inkább az áttétképződés megelőzése miatt kell.
Ha a vérképe és a szervei rendben vannak a kutyának (a korától függetlenül), altatható. Természetesen nem a régi lórúgás módszerrel, hanem gázos altatással, és olyan rendelőben ahol az altatást is orvos csinálja.
Nálunk is ez volt a helyzet. Befogadott, idős, szívbeteg kutya emlődaganattal. Két évig nem volt semmi gond, a két kis daganat stagnált, aztán a következő tüzelés után elkezdtek elég gyorsan nőni. Ezután megműttettem, nálunk is gázos altatás volt, amit nagyon jól viselt. Műtét közben kiderült, hogy a két daganat mögött még 3 másik is volt, amit szintén eltávolítottak. Következő tüzelésnél megjelent két másik emlőjében is a daganat és ezzel együtt elkezdett néha köhécselni is, az emlődaganat tüdő áttétet képezett. Néhány hónapig még viszonylag jól volt, de aztán annyira súlyos lett a fulladása, hogy sajnos el kellett altatni.
Én mindenképpen beszélnék egy jó orvossal, akinek jól felszerelt rendelője van, megcsináltatnám a szükséges vizsgálatokat, hogy altatható-e és minél előbb kiszedetném a daganatokat, mert az emlődaganat hormonérzékeny és bármilyen hormonális változás hatására(tüzelés, álvemhesség) elindulhat rossz irányba, ráadásul nem tudhatod, hogy alattomosan nem képez-e áttétet valahol.
Sajnos nekem nincsenek jó tapasztalataim az emlődaganattal.
#7
1. Az emlődaganat nagyjából 30-50%-ban rosszindulatú, tehát nem jellemzően rosszindulatú, ahogy írtad.
2. A harmadik tüzelés után ivartalanított kutyák esetében nincs statisztikai különbség az emlődaganat előfordulásában, tehát a kérdező nem tudta volna megelőzni az emlődaganat kialakulását az idős kori ivartalanítással.
3. Nem igaz, hogy idős kutyánál rutinműtét az ivartalanítás. A kutyák szervezete nehezebben viseli az altatást, mint az embereké, bármennyire is kifinomult altatási technikák vannak manapság. Általában az mondják az orvosok, hogy 7-8 éves korig altatható biztonsággal egy kutya. Az életkorral nő a műtéti kockázat.
4. Vannak rendkívül magas kockázattal műthető kutyák,mint például az enyém, akinek szívelégtelensége is volt és a vérképe sem volt rendben. Orvosi javaslatra vártunk, hogy megmozdul-e a daganat vagy sem. És nem, nem kókler orvos véleménye volt ez.
5. A kidobott idős kutyák nem arról híresek, hogy olyan első osztályú fizikai állapotban vannak, tehát náluk az altatás mindenképpen nagyobb kockázatot jelent. Az a tulajdonos, aki képes kidobni egy idős kutyát, az előzőekben sem fordított elég figyelmet a megfelelő táplálásra és orvosi vizsgálatokra vagy élősködők elleni védelemre. Az enyémben chip sem volt és mivel chip nélkül nem lehet kutyát oltani, így valószínűleg egész életében sohasem kapott semmilyen oltást, mi csináltuk végig az oltási programját 10 éves kora felett.
Mielőtt elkezdesz itt fröcsögni és észt osztani, legalább az orvosi tényeknek nézz utána és gondold át, hogy mit jelent, mivel jár együtt egy rossz állapotú idős kutya befogadása és milyen nehéz meghozni a döntést arról, hogy melyik rosszat válassza az ember.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!