Hogyan kezeljük/etessük az érzékeny gyomrú kutyánkat?
Huminsavat próbáltátok?
Én is a szakorvosi kivizsgálást ajánlom, valamint kutyasuli is jó lehet, hogy a vàlogatósságot tudjátok kezelni
Sajnos ismerős a helyzet, mi egy egész kölyökkort csináltunk végig így, csak nekünk még folyamatos, sokszor véres hasmenés is kísérte. 10 hónapunk ennyiből állt: eszik, hasmenés, étvágytalanság, az étvágytalanságtól savas hányás, rosszullét, aztán megint beleimádkoztunk valamit, (volt olyan, hogy csak pirított kenyérkockát volt hajlandó enni) amitől kezdődött előlről az egész.
Általánosságban ugyanazt tudom javasolni, mint az egyes válaszoló, ehhez mindenképp szakorvos kell. Annyi saját tapasztalattal egészíteném ki, hogy soha ne hagyd, hogy kivizsgálás nélkül kezeljék a kutyát, nekünk az elején sajnos sok állatorvos elintézte annyival, hogy biztos összeszedett valamit a futtatóban és a lehető legerősebb antibiotikumokkal próbálták kezelni, ami csak tovább rontott a helyzeten. Szóval a diagnózist és a kezelést mindenképp előzze meg egy átfogó kivizsgálás, az állatorvosok sem mágusok, hogy ránézésre megállapítsák, hogy mi baja a kutyának. Az én kutyámnak volt széklettenyésztés, kontrasztos röntgen, teljes vérkép és hasi ultrahang és még így is csak úgy lett meg a valódi diagnózis, hogy a laboreredményeket egy rendes mezei állatorvos kiküldte nekünk egy osztrák belgyógyász specialistának.
Két fontos dolgot mindenképp írnék még neked, az egyik, hogy ez elsőre elég költségesnek tűnik, valóban az is, de ha végre tényleg meggyógyul akkor végre búcsút inthetsz a hetente kiváltott felesleges gyógyszereknek, mert végre tényleg egészséges lesz, a másik, hogy nem szabad feladni a reményt! Tudom, ez így közhelynek hangzik, de tényleg tudom milyen egy ilyen helyzet, amikor a szemed előtt zuhan össze a kutyád, amikor olyan hangosan kurrog a gyomra, hogy aludni se tudsz, amikor csak fekszik a hűvös kövön a hányingertől vagy amikor kétségbeesve tapasztalod, hogy a mai vacsi sem maradt meg benne. Borzasztó ilyenkor a tehetetlenség és a reménytelenség, de bízni kell benne, hogy van megoldás, mert van!
Nekünk a tápkészítés során hozzáadott adalékok váltottak ki egy felszívódási zavart, ez okozott folytonos bélgyulladást. Érdekes egyébként, hogy nálunk is a platinum volt, amit hosszabb ideig tünetmenetesen tudott enni, pedig addigra a legdrágább hipoallergén és gyógytápokat is próbáltuk. A megfelelő gyógyszeres kezelés mellett először "házi bébiételt" kapott, pépesre főtt sárgarépát, áztatott zabpelyhet és főtt csirkét (ellenőrzött, szabadtartású csirkéből, nem nagyüzemit, ennél sokkal kisebb az allergia kockázata). Ezt eleinte naponta 5x ette nagyon pici adagokban, amíg megerősödött az emésztése, szép fokozatosan álltunk át a napi kétszeri etetésre, amit a mai napig tartunk is. Mellette jó minőségű probiotikumot kapott, Synbiotic DC-t, a gastroferm és hasonlók nekünk nem váltak be, igaz olcsóbbak, de felesleges pénzkidobás.
Jelenleg barfozunk vele, de azt is a lehető legkörültekintőbben, minden szabályt betartva. Kezdésnek szigorúan csak csirkecombfilét és mellcsontot kapott, mellé még probiotikumot és én tényleg fél grammos adagokban vezettem be minden újdonságot, de így, szép fokozatosan teljesen helyrejött az emésztése, két éve már mi is csak oltásra járunk állatorvoshoz, ami számomra hihetetlen. Ehhez persze továbbra is nagy odafigyelés kell, a mai napig grammra pontosan tartom az arányokat, kitapasztaltam, hogy miből mennyi kell, mi az, aminek az emésztése már problémás, amivel nem éri meg kísérletezni, de ettől függetlenül a barfnak megfelelően tudom kellően változatosan etetni, eszik szarvashúst, lazacot, még egész fürjet is minden probléma nélkül. És így a kutya teljesen egészséges, tele van energiával, félévente a biztonság kedvéért nézünk egy vérképet, de az alapján is minden rendben van.
Nem mondom, hogy nektek is a barf lesz a megoldás, hiszen közel sem biztos, hogy hasonló a két kutya problémája, de abban biztos vagyok, hogy megfelelő orvosi segítséggel ti is meg fogjátok találni azt az etetést, amivel egészséges lehet a kutyusod!
#4 válaszoló vagyok.
A specialistának nem is kell feltétlenül látnia a kutyát, elég ha megvannak a laboreredmények, az alapján ha nem valami extrán különleges problémája van a kutyának, amihez mindenképp szükséges fizikailag is megvizsgálnia fel fog tudni állítani egy diagnózist.
Olyan rendelőt meg, ahol megcsinálják a bélsártenyésztést, vérképet, hasi uh-t meg már vidéken is lehet találni. Ezeket az eredményeket el kell kérni és elküldeni a szakorvosnak, előtte/utána pedig lehet telefonon konzultálni vele. Ha meg mégis muszáj látnia is hozzá a kutyát, akkor az megint egy megkerülhetetlen dolog, akkor tényleg kénytelenek vagytok utazni.
Az egészen biztos, hogy magától vagy egy mezei állatorvostól, aki eddig is kezelgette a kutyát nem fog megoldódni a probléma, sőt csak egyre rosszabb lesz. Kísérletezhetsz gyógytáppal, házilag összeállított valóban nagyon kímélő diétával (a a petchef közel sem az), jó minőségű probiotikumokkal. A leírás alapján nem vagyok biztos benne, hogy ezen mind túl vagytok, hogy mennyire körültekintően próbáltátok ki azt a "mindent", mennyire figyeltetek, hogy tényleg könnyen emészthető legyen az étrend, mert például érzékeny gyomrú kutyának a marha, hal, burgonya is csak nagyon fokozatosan bevezetve adható.
Illetve nagyon fontos lenne szétválasztani, hogy az adott étrendet UTÁLJA vagy BETEG tőle. Előbbi esetben nevelni kell, ha a táptól pl. egészséges, nincs kurrogás, nincs hányás, csak nem eszi, akkor muszáj kivárni, amíg hajlandó enni. Ha viszont beteg, akkor egyszerűen muszáj az orvos és muszáj egy szigorú étrendet követni.
Továbbra is azt mondom, hogy tudom mennyire kilátástalannak, céltalan macerának és felesleges anyagi tehernek tűnik, de tényleg saját tapasztalatból mondom, hogy a megfelelő kezeléssel minden szempontból megéri! Végre egészséges lesz a kiskutyád és hosszútávon inkább most legyen egy nagyobb kiadásod, minthogy a kutya egész életében beteg legyen a félmegoldások miatt! Különösen egy fiatal, egy éves kutyánál számít rengeteget mindez, hiszen előtte van még 12-15 év, ezalatt sokat romolhat az állapota, ha nem kezelitek megfelelően!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!