Az alábbi fajták közül HOBBI szinten melyik alkalmas canicrossra vagy dogscooterre vagy bikejörningre?
Tudom, hogy a szánhúzó kutyák a leginkább alkalmasak, de én ilyen éghajlaton nem szeretnék északi fajtát tartani és nem is a versenyzés a cél mindenképp.
Sokat járok futni, biciklizni a természetbe, ilyenkor egyre többet látok olyanokat, akik kutyával csinálják ezt.
Amennyire utánaolvastam mindegyiknél az a fontos, hogy a kutya elől menjen és valamennyire húzza maga után a gazdáját és lendületet adjon neki. Tehát nagytestű kutya kell, amelyik biciklistől is el tud húzni és szeret futni, tehát nagy a mozgásigénye.
Eszerint ezeket a fajtákat választottam ki, amik tetszenek, azt írják róluk, hogy nagyon sokat szeretnek futni, nagytestűek és a mozgáson kívül nem túl feladatigényesek, nem igénylik hogy sok mindent tanítsanak nekik:
Csehszlovák farkaskutya
Svájci fehér juhászkutya
Nagy svájci havasi kutya
Ridgeback
Weimari vizsla
Ír szetter
Ibizai kopó
Nekem cseh farkasom van, azonban egyik fenti sportágat sem próbáltam vele.
Milyen tapasztalatod van kutyák terén? Ugyanis ez a fajta abszolút nem való kezdőknek. Illetve nem nagyon értem mit gondolsz azalatt, hogy "nem igénylik hogy sok mindent tanítsanak nekik". Ezt a kutyát képezni kell, le kell foglalni különben a temperamentuma miatt teljesen elkanászosodik
Az északi fajtákat leginkább hosszú távokra tenyésztették ki és már nagyon elmentek show irányba, nem igazán alkalmasak "munkára" (persze tisztelet a kivételnek, néhány show tenyésztő dolgozik is a kutyáival).
A weimari nagyon alkalmas lenne a feladatra, nem csak hobbira, de hazai versenyeken is elérhetsz vele simán eredményeket (és amúgy valószínű időben jobbat is fog futni, mint az északi fajták, akiknek amúgy külön kategóriája van a hivatalos versenyeken). Hasonló kategória a magyar és német vizsla.
Hobbi szinten minden felsorolt fajta jó lehet, kivéve talán az ír szetter, ha nagyon hosszú szőrű kutyád lesz és hosszan is akarod tartani a szőrét, a hám alatt be fog csomósodni, zavarni fogja a kutyust.
Úgy értem, hogy nem kell vele engedelmes feladatokat vagy olyan sportokat csinálni, ahol kiélheti az ösztöneit, tehát nem kell terelni hordani vagy őrző-védőre vagy más ilyen jellegű képzésre. Azt olvastam, hogy a legtöbb nagy mozgásigényű fajtát fejben is le kell fárasztani, egy border collie-val vagy egy vizslával hiába futom körbe a fél világot nem lesz elég nekik, az agyukat is dolgoztatni kell, ehhez pedig nekem annyira nincs kedvem. Inkább futótársat keresek, de azt nem hobbi szinten, hanem aki bírja terepen hosszútávon is, napi rendszerességgel.
A nevelés az más dolog, persze az alap szabályokat megtanítanám neki, de nem kell, hogy trükköket tudjon vagy nagyon gondolkodós sportban kiemelkedő legyen.
Kutyás tapasztalatom még nincs, de szívesen utánaolvasok. Alap, hogy tenyésztőtől vennék kutyát, aki meg ugye elvileg nem is ad, ha nem tart alkalmasnak és tudom, hogy kell gyakorolni meg kell a tapasztalat, ezért pici korától vinném rendszeresen kutyaiskolába, ahol engem is meg tudnak tanítani, hogy hogyan kell tanítani a kutyát.
De amúgy a cseh farkas pont azért is merült fel, mert arra azt mondják, hogy annyira másképp viselkedik, mint egy kutya, hogy hiába van valakinek 10+ év kutyás tapasztalata, az úgysem ér semmit, azt úgyis csak a hozzáértő kiképzőtől/tenyésztőtől tudod megtanulni, hogy egy ilyen kutyát hogyan kell nevelni. Meg azt is olvastam, hogy ők nem olyan haverkodósak, máshogy kommunikálnak mint a rendes kutyák, de nekem ez se baj, mert nem egy futtatóba akarom lemozgatni, viszont mozogni szeret, amit meg tudnék neki biztosítani. Szóval hogy ha alkalmas rá, meg én is megtanulom, hogy hogyan legyek alkalmas, akkor nem feltétlen vennék előtte 15 évre egy yorkit, hogy legyen kutyás tapasztalatom, hiszen egész másképp kell a két fajtával foglalkozni.
De azt is elfogadom, ha szerinted cseh farkas gazdiként erre nem alkalmas és mindenképp előfeltétel a hagyományos kutyás tapasztalat, direkt azért néztem utána több fajtának is, hogy legyen miből válogatni, ha az egyik esetleg mégse lenne olyan jó nekem.
3!
1. vagyok. Nekem az első kutyám egy basset hound volt, 10 évig élt velem. Utána lett a mostani farkasom, na hát vele már jóval nehezebb volt számomra. Biztos vagyok benne, hogy a kiképzők rendesen megtanítanak bánni vele, de azért ha én 0 kutyás tapasztalattal álltam volna ott, hát főtt volna a fejem rendesen :D
Az, hogy teljesen másképp viselkedik mint egy kutya pedig egyértelműen túlzás
Bikejöring/canicross sportolóként a cseh farkast biztos nem ajánlom. Bekötve, főleg bringa elé megbízható, dolgozni akaró kutya kell, a farkas pedig - ha egyáltalán elindul előre - vadra biztosan ki fog lépni, és akkor nagyot eshetsz.
A svájci fehér jó lehet, de a nagy szőr és a fajta munkamorálja aggályos. Személyesen kevés olyan svájcival találkoztam, akiben van annyi kraft, és tenni akarás, hogy ténylegesen dolgozzon és húzzon előre, de van, aki versenyen német juhásszal jó eredményeket ér el, szóval akár működhet is.
Svájci havasi kutya érdekes lehet, még nem láttam senkit versenyezni vele, de a tenyésztők talán segíthetnek. Náluk a nagy test lehet gázos, majd szuka felé tendálnék inkább.
Ridgeback, Weimaraner tök alkalmasak, bár egyik sem könnyű természet, mindkét fajtát látni versenyeken. Német vizsla amúgy a bikejöring kategóriában az egyik favorit (de főleg a mixelt keverékei), ha már vizslában gondolkozol.
Ír szetter esetében a szőr és a könnyű termet lehet akadály, de náluk is azt mondom tenyésztők véleményét érdemes kikérni.
Ibizai kopó gyakorlatilag agár, őket nem annyira ajánlom, kevés, aki dolgozik előre, max ha másik kutya megy előtte és "húzza", ráadásul ki fog lépni vadra.
Ha ilyen komoly terveid vannak, javaslom a fb-on "Bikejöring-canicross mushing club" csoportot, jó sokan vagyunk, lesz, aki el tud igazítani.
Választásnál ne csak arra gondolj, hogy atletikusnak nézzen ki a kutya, hanem hogy ezeknél a sportoknál kell az akarat, hogy dolgozzon előre, a trieb, hogy élvezze az előre futást, ne zavarja a lelkét, hogy küzdeni kell az elemekkel, és jajj nekem most anyát/apát kell húzni. Lehetőleg kevés vázrendszeri nyavalya terhelje a fajtát, mert nincs nagyobb méreg, mint mikor a tevékeny, pörgős kutyád dp-s lesz, vagy feladja a gerince, de a szívprobléma is fellelhető már sajnos sok fajtánál. Fontos az is, hogy legyen benne megfelelni akarás, fegyelem, egy előzésnél vagy - ahogy többször említettem - vad felugrásánál is tisztán kell előre húznia.
Én speciel a juhászkutyákat favorizálom (mali, beauceron), pont mert megvan bennük a megfelelni vágyás és a lendület is, ráadásul rohadt intelligensek, így pl a vadra sokkal kevesebb balesetet okoznak, mint a vadászkutyák, vagy azok "hibridjei". De ahogy írtam, a legnépszerűbb és leggyorsabb kutyák a német vizslák és különböző szándékos mixek (WSD, Eurohound, Greyster). Általában legalább 25-30 kilós kutyákat ajánlanak versenyszinten bikejöringre, de ha elég jól tekersz, kisebb kutyával is lehet szép eredményeket hozni, ahogy az pl B. Szilárdnak is sikerül egy pici keverékkel, de border collie-val is lett már dobogós férfi bj-s.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!