Mikortol erdemes az ivartalanitas?
“Hazánkban az 4-6 hónapos korban történő ivartalanítás az elfogadott, míg nyugaton ennél korábban, akár 3 három hónapos kor előtt is ivartalanítanak. A lány kutya ivartalanítás esetében, ahogyan fentebb már említettük, semmi alapja nincs az első ivarzásra, vagy ellésre várni.
Ne feledd! A szukáknál a leggyakoribb daganattípus az emlődaganat, ami 50%-os arányban rosszindulatú, rákos elváltozást jelent! A daganatos megbetegedés kialakulásának esélyét a kutyus korán és fajtáján kívül ivarossága, és az ivartalanítás időpontja is befolyásolja!
A nőstény kutya ivartalanítása, amennyiben öt hónapos korban történik, akkor 0,5%-ra csökken a tejmirigy-daganatok kialakulásának valószínűsége. Míg ugyanez az adat az első tüzelés után történő ivartalanításhoz képest 8%, második és harmadik tüzelés között pedig 26% az ivaros szukákkal szemben.”
Első tüzelés 7-9 hónapos kor között várható.
Műtét előtt 6-8 óra koplaltatás. (Az én kan kutyámnál úgy volt hogy hétfőn este 18 óráig ehetett, és kedden reggel 6 óráig ihatott, majd délelőtt 10 órakor műtét.)
Altatás: injekcióval vagy gázzal történik (az utóbbi a jobb)
Műtét után állatorvosonként változó az hogy hogy adják ki alszik még vagy felébresztik (is az utóbbi a jobb)
Nem szabad engedni hogy hirtelen megpróbáljon felkelni mert a vérnyomás emelkedés miatt elindulhat az orra vére.
Enni inni csak akkor kaphat ha már teljesen kiment belőle az altató.
A legjobb az lenne ha addig bent lehetne a lakásban amíg teljesen felépül, mert a hideg sem tesz jót a frissen műtött kutyának.
10-12 nap után varratszedés. A seb környékét naponta ajánlott betadin oldattal fertőtleníteni.
Seb védelmére szolgáló eszközök:
Műanyag gallér: A legtöbb helyen ezt adják.
Előnye: ebben nem tudja piszkálni a sebet.
Hátránya viszont több van: Nem tud benne jól tájékozódni,enni-inni, mozgás közben leverhet ezt azt.
az én kutyámnak ez volt de 10 percig volt rajta összesen mert ő nem piszkálta a sebet.
Felfújható gallér: Szuka kutyánál teljesen jól használható, de ha nagyon hajlékony a kutya akkor nem javaslom.
Műtét utáni ruha: Szuka kutyánál ez a legjobb, de azért figyelni kell hogy ne nagyon nyalja a ruhát mert átnedvesedhet, ami nem jó a sebnek.
Bent lesz a lakasban mindenkepp, azert is veszek ki szabit, hogy tudjam ot figyelni is napkozben, hogy ne piszkalja a sebet, vagy ha barmi problema van akkor azonnal tudjak vele indulni a dokihoz.
Az ivartalanitas egyebkent a fejlodeset gatolja valamiben? Novekedes vagy barmi?
Ha nagy a kockázat, hogy befedezik, sok az ivaros kan, kóbor kutya, önsétáltató a környéken, akkor célszerű az első tüzelés előtt, egyébként meg lehet várni az első tüzelést és csak utána elvégezni, mindkettő mellett és ellen is vannak érvek. Tüzelés alatt biztosan nem végzik el.
Időpontot ettől függetlenül már kérhetsz.
Nekem mentett szuka kutyám van, ő az utcán élt és lettek kölykei, de hozzám már ivartalanítva került. A korai ivartalanításról nincs tapasztalatom, ő kb 1-1,5 éves lehetett, mikor elvégezték. Egyedtől függ, mennyire viseli meg, első napokban kómásabb lehet, mert a szukáknál hasi műtét, nagyobb beavatkozás. Az enyémnél nagyon szépen eldolgozták, nem látszott már a seb, pedig pár héttel azelőtt műtötték, hogy hozzám került, a hasa kopasz volt, gondolom, a műtét miatt, úgyhogy jobban fázott kint azon a télen, kapott ruhát. Amúgy most több év után úgy látom, semmi hátránya nem volt az ivartalanításnak, játékos, aktív, amennyire kell, csak a szaporodási ösztön lett kiiktatva, az meg nem baj.
Sajnos a környezetembe túl sok fiatal kutya lett ivartalanítva és mindegyiknek inkontinenciája lett,szuka és kannak is!!
Én 1,5 éves kort tuti megvárnám.
Van egy kanom, 2 éves és most lesz ivartalanítva jövőhéten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!