Milyen módszerrel tudtátok elérni a kutyátoknál, hogy a nálatok lévő jutalomfalatot ne védje féltékenyen más kutyáktól?
Van egy örökbefogadott kutyám, már felnőttként került hozzám, korábban az utcán volt. Szóval a kölyökkori szocializációból én már kimaradtam, és nem tudom, mi mindent élhetett át, mire segítséget kapott.
Rengeteget javult, sokat fejlődött, emberekkel és más kutyákkal is sok pozitív változást sikerült nála elérni. Egyedüli kutyám, szóval amit főétkezésnek kap, azt nem kell más kutyától féltenie, embertől (tőlem, más családtagtól, vendégségben) sose védte be, nem kunyerál pofátlanul (az éhes bociszemeket nem tekintem annak, de nem ugrál fel, nem akar enni a tányéromból, elfogadja, ha nem kap abból, amit eszek). Viszont az utcán, sétánál, futiban (ha éppen nem egyedül vagyunk) nagyon nem szereti, ha jutalomfalat van nálam, és más kutya megközelít. Feltételezem, hogy ez is olyan, ami az előéletéből jöhet, amikor még az utcán élt. Szeretném ezt a viselkedését változtatni.
Nem tudom, az mennyire segíthet, ha közösen tréningeznék olyannal, akinek a kutyája nem szemtelen, nem mászik a zsebembe, ha kaja van nálam (van ilyen kutyás ismerősöm). Esetleg más módszer, ami valakinek bejött ebben.
Jól írja, feltétlen főnökként kell elismertetni magad. Ha ez megy, akkor minden alkalommal rá kell szólni.
Nézd Cesar Millan filmjeit, ott látható, milyen fegyelmezési módokat használ.
Kutyának nem tudsz elmagyarázni semmit (kivéve Rex felügyelőnek). A kutyának csak megtiltani lehet a nemkívánatos dolgokat, de ehhez az kell, hogy elfogadjon falkavezérnek.
Nem biztos, hogy az előélete miatt védi a kajáját, lehet, hogy szimplán ilyen a személyisége. Nekem tenyésztőtől van kajaféltő kutyám, pedig neki sose kellett éheznie... (meg van egy menhelyes, utcáról mentett kóbor, aki egyáltalán nem félti a kaját)
Sokat javított a helyzeten, hogy mindig tiltottam és megtanítottam, hogy ha kérem, csak rám koncentrál. Utóbbit fokozatosan, kis lépésekben haladva értem el, egyre nehezebb szituációkban vártam el tőle és nem hagytam nagyon hibázni, nagyon lassan csökkentettem a juti mennyiségét az egyes szituációkban.
Van másik két kutyám is, együtt is szoktam jutizni őket, így akkor is megtanulhatta, hogy nem csak övé lesz minden.
Ezzel egy kicsit meg is kell tanulni együtt élni. Pl ha más kutyák társaságába mentek ne vigyél nagy értékű(=nagyon finom) jutit magaddal, ne vedd elő, ne produkcióztasd miatta a kutyádat, mert utána már nem fog a többivel játszani. Ha mégis rádkattant a falatok miatt, ne foglalkozz vele, sétálj el, akkor kevésbé tud bevédeni, mintha egy helyben állnál. A másik kunyizó kutyára meg szólj rá te, ha a gazdája nem képes rá vagy ugyanígy térj ki előle.
Elvileg az is segít, ha rávezetet a kutyát, hogy a kaja egy végtelen, kimeríthetetlen erőforrás, ami mindig a rendelkezésére áll, így már nem áll majd érdekében bevédeni, viszont onnantól elveszíti a motivációs értékét is, így én ezt a módszert nem próbáltam, csak jókat hallottam róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!