Félős, pánikoló kutya nevelése, sétáltatása?
Jelenleg idéglenes befogadói vagyunk egy menhelyi kutyának akinek ugyan az előéletét nem igazán ismerjük, de valószínűleg szaporító telepen élt. Viszonylag idős lehet, ősz a pofája és a mancsai.
Szegény nagyon félénk, pórázon egyáltalán nem tud sétálni, retteg tőle, semmilyen vezényszót nem ismer. Emberektől nem fél (csak hirtelen mozdulatoktól, hangos beszédtől), sőt nagyon emberfüggő, bújós, kicsit pofátlan is. Más kutyákkal sincs baja, most is a mi kutyánkal él, de látszik rajta hogy nem szokott hozzá, nem tudja hogy kell játszani, hogy nem mászhat a másik kutyára, nem ehet bele a táljába.
A mi kutyánk is menhelyi kutyus, és ő is felénk volt, de ez a kutya sokkal túlszárnyalja.
A legnagyobb probléma a sétával van. A nyaka sebes (valószínűleg egy másik kutya harapása) így csak hámmal tudjuk sétáltatni. Nehezen jön ki az utcára, nem akarja elhagyni a házat. Az utcán nagyon gyakran megtorpan, minden ok nélkül. Mikor megáll, könyörögni kell neki hogy elinduljon, hogy aztán pár méter múlva újra megtorpanjon. Sötétben rosszabb, alig hajlandó haladni. Az utcán egyáltalán nem is hajlandó pisilni, vagy kakilni, de a kertben ügyesen intézi. A póráztól is nagyon fél, ahogy hozzá ér a hátához, füléhez, meglátja a feje felett megáll, lelapul a földre. Ha a mi kutyánkal együtt visszük ki, kicsit jobb a helyzet.
(az utcánk csendes, nincsenek hangos zajok, sok autó, más kutyák akik a kerítésnél ugatnának)
A pórázhoz fokozatosan tudjuk szoktatni, de a sétálást nem tudjuk megoldani. Nem tudunk vele határozottan bánni, hiszen a póráz legapróbb húzására lelapul a földre. Jutalom falat után elindul de mondhatni kuszva. Hivásra, ha legugolunk odaoldalog, de ezt még nem nevezném sétának.
Semmilyen parancsszót nem ismer. Fél és nem érti mit szeretnék ha megpróbálom tanítani neki az Ült, Feksziket.
Szocializálodni, más kutyák közé, addig nem akarom vinni amíg legalább nem tud normálisan sétálni.
Tudnátok valamilyen tanácsot adni? Hogyan tudnám segíteni? Hogyan tanítható meg neki hogy sétálni nem rossz dolog? Hogyan legyek vele határozott, és következetes anélkül hogy megijeszteném?
Előre is köszi
Ne akard futni tanítani, amíg sétálni sem tud!
Ha a nyaka sebes, akkor annak minimum be kell gyógyulni. Rá lehet tenni a kertben a hámot, hogy szokja. Később a kertben jutalomfalattal a biztonságban a pórázhoz is kell szoktatni. Nagyon messze van még az, hogy az utcát próbáljátok, felejtsd el egyelőre.
A póráznál érdemes olyat csinálni, hogy szimplán rajta hagyjátok otthon is sokszor. Hadd húzza maga után, lépjen rá, feszüljön meg és jöjjön rá, hogy ezzel a világon semmi baj nincs. Oldja meg ezeket a kis konfliktus helyzeteket.
A fiatalkori szocializációt gyakorlatilag nem lehet sajnos pótolni. De javítani lehet rajta. Hagyjatok neki időt. Menjetek inkább több, rövid sétára, legyen ideje rápihenni ezekre. Ha egyszerre túl sokat vársz tőle, egyszerűen fejben nem fogja tudni feldolgozni a sok ingert.
Nem gondolom hogy túlterhelné napi 2x tízperc séta.
Viszont csak pár hónapig (maximum 4 hónap) lesz nálunk, és után kerül a végleges gazdájához. Mire ez megtörténik, jó lenne ha tudna sétálni és egy kicsit szocializálódna is. Legalábbis a menhely ezt kérte, ezért (meg hogy télen ne a hideg kennel e keljen lakni) adták idéglenesbe.
Nyilván nem akarom sietetni, de kénytelen lesz megszoknia hogy sétálni megy, mert ha olyan helyre kerül ahol nem lesz kért és ilyen szenvedős lesz minden kivitel, nem biztos hogy mindenkinek lesz hozzá türelme.
Egyébként a nyakán a seb már majdnem teljesen begyógyult, az állatorvos mondta hogy használjunk egyenlőre hámot ha van, de ha nincs a nyakörv sem fog nagy bajt csinálni, csak kellemetlen lesz neki
Sétáljatok az udvarban először és akár a pórázt, hámot rajta is hagyhatod pár órákra, ahogy már írták.
Ne sajnáljátok, mert az nem visz előre, de persze legyetek vele türelmesek és apró lépésekben haladjatok, dícsérjétek sokat.
Lassan vezessetek be neki szabályokat, először pl azt, hogy nem zabálhat bele a másik kutya tányérjába.
Töltsetek vele sok időt, néha hívjátok magatokhoz és dícsérjétek meg, majd lépjetek egyet hátra és közben hívjátok újra majd ismét dícsérjétek. Talán ez a legkevésbé stresszesebb "feladat/trükk", ha már nem feszül ennél, mehettek tovább. Az ültetést, fektetést ne a lenyomós módszerrel tanítsátok, hanem kizárólag rávezetéssel.
Sétánál vigyétek a másik kutyát is, ha megtorpan, ne forduljatok felé, ne nézzetek rá, hanem csak kedvesen szóljatok neki, hogy gyere tovább és kicsit húzzátok meg a pórázt. Ha a meglévő kutyátok kiegyensúlyozott, nem kajla, de mégis határozott, kössétek hozzá a pórázt először az udvarban, majd ha szépen működik, menjetek így az utcára. Hosszú pórázzal is próbálkozhattok, hogy had fedezze fel magának a terepet. Le is ülhettek egy padra és eltölthettek ott egy fél órát. A kajáját is kaphatja nyugodtan kint.
Otthon a szobaban tanitjuk eloszor ulni fekudni odajonni falattal.
Foldre ulve tanitasd eloszor a oarancsokat. A masik kutyad bemutatja neki,mit kell csinalni. Tole fog tanulni.
Sebesen ne vidd az utcara.
Tarsd be a sorrendisegi szabalyokat,mert abbol veszi le,h te vagy a fonok,azaz o biztonsagban van es ettol nyugatik meg.
Etelt soha nem hagyunk elerheto helyen szamukra az etetes ot percen kivul!!!
A bizalom feled hosszabb ido lesz.
Latszik,h terrorizaltak es porazzal vertek szegenyt a hozzanemertok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!