Ez tényleg így van a magyar agárnál?
"Ritkaságából is adódik, hogy az évek során más kutyákkal is keresztezték, ezért sokan a mai, hobbi célból tartott, nem vadász agarakat nem tekintik tiszta vérű magyar agárnak."
Innen idéztem.
Így. Sőt, ennél sokkal bonyolultabb a dolog.
A magyar agarakat eleve 4 felé kell bontani.
Van a küllemagaraknak egy ága, amelyeket a '90-es években olyan fajtákkal keresztezték, amelyekkel próbálták elérni azt a mondást, hogy a magyar agár robusztusabb, mint az angol agár. Konkrétan tönkretették ezeket a kutyákat. Lógó szájszél, túlságosan erős (már-már dogos) stop, űző ösztön gyakorlatilag megszűnt. Nem nevezhető magyar agárnak.
Vannak a versenyagarak, ahol nagyon sokan sajnos szintén csaltak, és a sebesség növelése érdekében angol agarat kevertek a fajtába. Ezt egyébként már sajnos Széchenyi is megtette, ezért is szokták mondani, hogy a BP környékről származó magyar agarak nem igazán magyar agarak.
Vannak a rabsicagarak, amelyeknek egy jó része tisztázatlan körülmények között került "tenyésztésre". Itt is vannak angol agár vonalak belekeverve, de mivel a vadászat volt a fő funkció, így az angol agár gyengeségei (sérülékeny, hosszabb távot nem bírja, stb.) azért szelektálták az állományt rendesen, így csak azok maradhattak életben, amelyek jóval inkább magyar agár tulajdonságokkal rendelkeztek.
És ott van a klasszikus magyar vadászagár. Itt is voltak sajnos belenyúlások, de ez a legtisztább vonal. Főleg az ecsedi, a bácskai, a baranyai és az erdélyi vonalak. Ezekre lehet a leginkább azt mondani, hogy magyar agarak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!