Van Magyarországon tamaskan farkaskutya-tenyészet?
Nem hiszem, hogy Magyarországon ilyen tenyészet van. Itt egy lista a tenyésztőkről: [link]
Kedves előző egy kutyát nem csak a kinézete határoz meg! És mivel fajtastandarddal rendelkezik, ezért fajtának tekinthető a Tamaskan Dog.
Még nem.
A honlapon is írták, hogy még kb. 15 év, mire eljutnak odáig, hogy felterjesszék elfogadásra. Addig csak egy keverékkutyának minősül.
Utána is kétséges, hogy az FCI szükségét látja-e egy újabb fajta kialakításának.
Nyissál ki egy állattenyésztéssel foglalkozó könyvet (pl.Az állattenyésztés alapjai, 32. oldal) és olvasd el a fajta kritériumait. "A fajta fogalmán az állattenyésztésben tehát olyan fajon belüli, többé-kevésbé egységes jellegű, kellően nagy létszámú állatcsoportokat értünk, melyek tudatos szelekció következtében a faj többi egyedétől eltérő morfológiai, szervműködésbeli és termelési bélyegeiket ill. tulajdonságaikat fenntartják és azokat megbízhatóan át is örökítik." Ezek a kutyák ezt messze kimerítik és még standard leírással is rendelkeznek. Amúgy nem csak az FCI létezik és egyáltalán nem mindenható. Egy rakat szervezet van még p. CKC, AKC, UKC.... Szerinted amíg ezek a szervezetek nem voltak nem létezett fajta?
Az, hogy keveréknek gondolod, az semmit se von le az értékéből. Ezt a kutyát bizonyos elvek szerint tenyésztik, van standard leírása, jellemző tulajdonságai és többé kevésbé homogén állománya. Ilyen keverék nincs.
Nyugodj meg, hogy több olyat olvastam, mint Te.
Először nézd meg a képeket: 4. generációs kutyák vannak, ahány darab, annyi féle. Még elég messze van attól, hogy egy homogén állomány létrejöjjön.
Standard leírást az első perctől produkálni kell, de minden standard igen tág, sok minden belefér. Attól még nem lesz egy homogén állomány.
Ezt a fajtát Finnországban találták ki, tehát mivel FCI tagállam, ott fogják elfogadni a standardet.
Annak viszont szigorú követelményei vannak: Be kell majd mutatni 100 egyedet, akik egymással még féltestvéri kapcsolatban sem lehetnek. Nyilvántartást kell vezetni, (majdani törzskönyv) amiben 4 generáción keresztül nem fordulhat elő azonos szülő.
Ha a kutyák azonos fenotípust mutatnak, akkor a bizottság dönthet úgy, hogy elfogadja egy új fajtának.
Tehát tenyésztésről majd akkor beszélhetünk, ha mindezek a feltételek teljesültek.
Addig csak malamut-husky-németjuhász keverékek.
Ha a kérdező vágyik egy papírok nélküli egyedre, vagy elrohan Finnországig érte, vagy talál a menhelyeken egy csomó hasonlót.
Nem tudom, hogy miért személyeskedsz? Elhiheted, hogy több ilyen könyvet olvastam. Sőt ebből diplomáztam. De ha már személyeskedünk, Te valószínűleg egy olyan tenyésztő vagy, aki azt hiszi, hogy mert van egy-két kiállítási kutyája, már mindent tud.
Nem egy olyan fajta van, aminek az alapító állománya messze az 50-es egyedszám alatt volt. A standard leírást nem kell első perctől produkálni, hiszen nem egy fajta van, ami még az 1800-as években kialakult, vagy még előbb, mindenféle standard nélkül. Mai napig vannak olyan fajták, amik nem kerültek regisztrációra sosem és MÉGIS FAJTÁNAK tekintik őket. Értsd már meg, hogy nem a regisztrációtól lesz a fajta!
Az, hogy Finnországban találták ki, még nem biztos, hogy Finnország lesz a standard-adó ország. Tehát nem biztos, hogy az FCI követelményeit kell majd teljesíteni. Ezzel egyáltalán nem lesz egyedi az eset. Pl. a salukinak, a tibeti spánielnek, az orosz agárnak, az afgán agárnak is Anglia a standard-adó országa.
Az, hogy a kérdező meddig hajlandó elmenni egy "keverék" kutyáért, az nem a Te dolgod! Ez a kutya semmivel nem rosszabb, mint a Te kutyáid vagy az én kutyáim. Kutya, akit szeretni kell, és ha ő pont ilyet akar, az csak az ő dolga.
Te kezdtél személyeskedni, hogy olvassak utána.
Te meg diplomáztál állattenyésztésből, ettől függetlenül nem tudod hogyan működik egy fajta regisztrációja.
Nem 1-2 kiállítási kutyám van, azon kívül minden voltam már kutyás ügyben, még akasztott ember nem. De ez teljesen mindegy. Érdekel és utánajárok és megtanulom.
Nem tudom mért fájt, hogy megmutattam, hogy pont olyanokat lehet örökbefogadni a fajtamentéstől, mint amilyen keverékeket Finnországban előállítanak. Ez mennyivel jobb, mint az amerikai divatkutyák összehozva két fajtából?
A felsorolt példákat meg gondold végig miért is Anglia?
Mert Irak, Afganisztán, Tibet a mai napig nem tagja semmilyen kinológiai szervezetnek. Tenyészteni néhány odavitt egyedből Angliában kezdték. És az igen rég volt, azóta változtak a feltételek. Az orosz agár nem nyert, mert Oroszország a standardadó.
Légy szíves, nézd meg a céljaikat: [link] "One of our goals is formal recognition by one or more organizations such as the UKC, CKC or the AKC." vagyis eszükben sincs az FCI- vel regisztráltatni, amúgy a honlap is amerikai.
Nekem nem fáj, hogy az örökbe adható kutyákat preferálod, ez nagyon nemes, csak a stílusod fáj, ahogy lenézed ezeknek az embereknek a munkáját.
Az amerikai divatkutyáknak pont az a lényege, hogy mindig két fajtából hozzák létre és soha nem tenyésztik tovább őket, mert az F2-es generáció visszaütne az eredeti szülőkre (Mendel: A szegregáció szabálya). Már ha a Cockapoo-ra meg a társaira gondolsz.
Nyilvánvaló, hogy minden fajtához lehet hasonlót találni a menhelyeken, ezt valószínűleg a kérdező is tudja. Azt is írhattad volna neki, hogy vegyen pl. Csehszlovák farkaskutyát, de nem az volt a kérdés, hogy milyen hasonló kutyák vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!