A kutyafajták általában mennyire veszélyesek, kerülendők?
Most hirtelen ennyit találtam ezzel kapcsolatban, ez egy 2008-as Coloradói statisztika (elvileg akkoriban 5.5 millió ember élt ott és 150,000 kutya), hogy a jelentett kutyatámadások közül hány százalékban volt az “elkövető” XY fajta...
Labrador retrievers: 13.3%
Pit Bulls: 8.4%
German Shepherds: 7.8%
Rottweilers: 3.9%
Chows: 3.5%
Mint az előző kommentekben írtam, ha jól emlékszem, akkor az egész Egyesült Államokra vetítve volt egy hasonló “tanulmány” és ott meg a goldi jött ki “nyertesként” és ott ráadásul az átlagolásnál ellensúlyozták azt is, hogyha valamilyen fajta elterjedtebb... Mint már írtam.
"A bulldogokat bikákkal viadalozhatták inkább, ezért lehet hogy nem agresszívak a kutyákkal, vagy csak minimálisan."
Igen és nem... Eredetileg valóban bikákra tenyésztették őket (nem feltétlenül viadalra, sokkal inkább vágóhídi munkakutyának, ha jól tudom), de ez idővel megváltozott. És igenis kutyviadalokra lettek specializálva.
Ez nem azt jelenti, hogy emberre különösebben veszélyesek lennének, bár a rangsorban még így is második helyet foglalnak el az általad leírt rangsor szerint. Viszont az a tény, hogy idegen kutyák ellen indokolatlanul dominánsan, agresszívan lépnek fel, méghozzá nem is olyan ritkán, tagadhatatlan.
Valahogy a szaporítókat és a rossz gazdákat kéne kiszűrni és akkor talán enyhíthetőbb lenne a probléma, bár ha kivennéd a bullok ezen vonását, már egy gyengített vérvonalról beszélünk, szóval kérdés, hogy van-e ennek értelme.
#21. Vagyok...
Nos, vannak a bull type kutyák, ami egy nagyon tág fogalom.
Ebben benne vannak a különböző bulldogok, illetve különböző bullterrierek is például.
Bulldogból van francia, kontinentális (ez a legképlékenyebb, lévén hogy nincs annyira konkrét standard), angol, és amerikai. Az amerikain belül vannak még külön vonalak, melyek nagyon eltérhetnek...
Az eredeti angol bulldogokat, azokat valóban főleg vágásnál használták bikák ellen és nem szó szerint viadalokon, de volt az egész tevékenységnek egy show jellege, sokan szórakozásból nézték, akár esetleg fizettek is azért hogy nézhessék,
Ezt a tevékenységet már nagyon korán, az 1800-as évek végén betíltották (szerencsére)...
Akkoriban kezdték el a bulldogokat inkább kutya viadalokon használni, de nem tartott ez olyan hosszú ideig. A bulldogokat elkezdték terrierekkel keresztezni és lassan létrejött az (angol) staffordshire terrier (jó, most jelentősen lerövidítettem a sztorit, de talán most ez az a rész ami ide vág). Ezt a fajtát kifejezetten és kizárólag a viadalokra tenyésztették, azért viszonylag kistermetűek, mert leginkább bányászok tenyésztették Őket, hogy szórakoztassák magukat a viadalokkal, és nekik nem volt akkoriban sok pénzük eltartani több állatot. Nagytermetű kutyákat nem bírtak volna etetni, ha tenyésztési mennyiségben gondolkodunk.
Tehát ennek a fajtának soha nem volt más funkciója mint a viadal, más kutyákkal szemben.
A bulldogok közül pedig a francia bulldog az társasági kutya, az amerikai bulldog pedig kőkemény munkakutya, farmerek tartották Őket leginkább, Ők is közvetlen kapcsolatban voltak a szarvasmarhákkal, de nem vágásnál segédkeztek, hanem őriztek Őket.
De annyira nagyon sok közük nincs már az eredeti angol bulldoghoz, hiszen sokszor magasabbak és nagyobb termetű kutyák...
A 2 fő irányvonal a rendkívül szép és egészséges Scott type és a kevésbé szép, valamint (amennyire én tudom) kevésbé egészséges Johnson type.
A Magyarországon (angol staffbullnál) is jobban elterjedt amerikai staffordshire terrier (továbbiakban amastaff) már egy későbbi fajta mint a staffbull, jóval nagyobb de azért elég közeli rokonok.
Viszont angol nagytestvéreikkel ellentétben, Őket már vegyesen használták az amerikaiak... Nem csak viadalra, hanem szintén farmokon dolgozni, amennyire én tudom ez a feladatkör előtérbe is került elég hamar.
Szerintem érzékelhetően alacsonyabb az agressziószintjük más kutyák jelenlétében mint a staffbulloknak, bár esetükben sem tagadható teljesen hogy benne van a vérükben a harc.
Többek között az amastaffok viador ágából alakult ki az amerikai pitbull terrier, amelyet megint csak más feladatkörben nem igazán “hasznosítottak” mint a kutya viadalok.
Évtizedekkel kevesebb ideje tartják kedvtelésből mint a staffbullt, így jelenleg talán ez az egyik legagresszívabb kutyafajta, ha más kutyákkal való agresszióról van szó.
Magyarországon csupán 2010 óta lehet legálisan tartani, tenyészteni.
Azóta csökkent valamennyit a szaporításuk, de még így is nagyon sok a szaporított.
Sajnos most látom, hogy van pár elírás, meg egy helyen az angol staffordshire (bull) terrier nevéből kihagytam a bullt.
Ezért bocsi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!