Milyen kint tartható, közepes mozgásigényű fajták vannak?
Amit biztosítanék neki:
- Kazánházban alvás
- minőségi kaja
- szellemi és fizikai fárasztás, játék, órákon keresztül, udvaron belül
- heti 1-2x pár km-es séta (mennék én vele, de bizonyos tényezők miatt nem merném egyedül vinni)
- nem házőrzésre kell, inkább társnak (persze nem árt, ha van benne területvédő ösztön)
- és persze rengeteg szeretet kapna.
Régi vágyam egy husky, de nem tudnám lemozgatni. Németjuhászom, illetve vizsla keverékem volt már, nem vagyok kezdő kutyatartó. Milyen fajták jöhetnek szóba, amik kint tarthatók? A puli, mudi, komondor, illetve kuvasz nem nagyon fogott meg.
Leonbergi: nagytestű, hatalmas bundával, a telet jól bírja, inkább a nyári hőségben kell neki egy hűvösebb hely, ahová el tud vonulni. Teljesen kezdőnek nem ajánlanám, le kell vele tisztázni határozottan a szabályokat, nem szabad egy nagy cuki plüssmaciként bánni vele, de alapvetően nyugodtak, jámborak. Ahol sétálunk van egy leonbergi, maga a nyugalom szigete, mindenkivel türelmes, az agressziónak nyoma sincs nála, de ez persze nevelés kérdése is, a gazdájának előtte kaukázusi juhászai voltak, ő azt mondja ég és föld a két fajta természete. Egyetlen hátránya, hogy elég lomha, lassú, a mozgásigénye inkább alacsony, mint közepes.
Nagytestű pásztor/őrkutyák: pireneusi hegyikutya, moszkvai őrkutya, kaukázusi juhász, náluk elég erős az őrző-védő ösztön, inkább tapasztalt kézbe valóak, de egy határozott gazdi mellett ők is szuper kutyák lehetnek.
Svájci fehér juhászkutya: ha a husky nagy szerelem, akkor küllemben szinte biztos, hogy elnyerik a tetszésed. Ugyan a németjuhászból tenyésztették ki, de Magyarországon abszolút show vonalra tenyésztenek, komoly munkára csak kevés egyedük alkalmas, inkább kanapékutyák. Ettől függetlenül azért szükségük van a napi foglalkozásra, de inkább a szellemi fárasztásra, a gazdával töltött minőségi időre, tanításra, labdázásra, közel sem olyan kilóméterhiányosak, mint egy husky, ha napi 1-1,5 órát erre rá tudsz szánni és mellette hetente 1-2 alkalommal nagyobb sétára is el tudod vinni, akkor az elég lesz neki. Elég alkalmazkodóak és ösztönösen szívesen működnek együtt az emberrel, mint sok juhászkutyában bennük is van általában "kikapcs gomb," ha nyugalmat parancsolsz neki kivárja, amíg munka/történés van, nem pörög feleslegesen és céltalanul (ez az, ami a bc-ből mondjuk hiányzik), persze ezt nem szabad túlfeszíteni, mert a levezetetlen energia azért ki tud belőlük is robbanni. Szóval napi 1-1,5 óra foglalkozás mellett nyugodt kutyák, ezzel nem lenne probléma, a szőrük a kinti tartásra is alkalmas télen, nyáron (a fehér bunda a nagy melegben sem melegszik át olyan vészesen, de erre azért náluk is figyelni kell), viszont elég gazdicentrikusak, fontos számukra az ember közelsége, szóval az nagyon kevés nekik, ha csak akkor látnak, amikor hazamész meg dolgozni indulsz meg etetésnél, ha kint is tartanád tényleg minőségi időre van szükségük, kerti díszként könnyen lesznek depreissziósak, de a leírás alapján nem is annak szánod.
#11 Köszönöm a részletes leírást. Napi minimum 4-5 órát tudnék vele aktívan foglalkozni, ez az alap.
#12 Értem amit írsz, de mint már írtam, kinti tartásra nem nagyon adnak kutyát, illetve kölyköt szeretnék. Az, hogy "menhelyi" nem egy fajta. Nem kell, hogy feltétlen fajtatiszta legyen, keverék is tökéletes. Egyébként nem értem. Minden kinti kutyás kérdésnél szerepel, hogy kistestű és rövidszőrű kutyákat nem tartunk kint. Akkor itt most miért lenne tökmindegy, hogy milyen fajta van benne?
Egyébként a #11-es, számomra hasznos válaszának lepontozását megindokolná valaki? Vagy csak azért megy a lepontozgatás, mert kinti kutyát szeretnék? Elárulom, jóval több időt szánnék rá, mint sok benti kutya tartó.
#11 vagyok. Miért lettem lepontozva?
A 12 válaszból a legtöbb vagy azon vitatkozik, hogy mennyi mozgásigénye van egy kutyának vagy élből a menhelyt javasolja, én meg a kérdésnek megfelelően kint tartható, közepes mozgásigényű fajtákat írtam, olyanokat, amik ténylegesen megfelelnek a kérdező kritériumainak és nem mondjuk bc, mint amit az első válaszoló írt.
Egyetértek, hogy szép és hasznos dolog menhelyről kutyát hozni, de a kérdező külön írta, hogy nem zárja ki, de neki más szempontok fontosabbak. Ebben az esetben miért nem lehet fajtát javasolni? Igen, egy tenyésztőnél drágább a kutya, de a 200.000 és az 1-1,5 év várakozási idő is elég nagy túlzás, ráadásul ha ez a kérdezőnek nem gond (ugyanis ezt nem írta, míg a menhellyel kapcsolatban kifejtette a problémáit), miért baj, hogy fajtatiszta kölyökkutyát szeretne? És ha azt szeretne miért baj, ha az igényeinek megfelelő fajtákat javasolunk? Az hasznosabb, hogy még öten leírják, hogy inkább hozz menhelyről? Azzal előrébb lesz a kérdező?
#14 Ismételten köszönöm, hogy te a kérdésre válaszoltál, illetve, hogy valóban érted a kérdésem lényegét.
Egyébként #12, tudom mennyibe kerül egy tk-s, tenyésztőtől származó kutya és nem problémázok rajta. De a kérdés nem arról szólt, hogy honnan szerezzek kutyát. Ennyiből bemegyek egy menhelyre és kihozok egy husky mixet, mert menhelyi, tehát lényegtelen a fajtája, holott tudom, hogy egy huskyval nem bírnék el. Ez nem így megy, legalábbis számomra nem. Nem csak a saját, de a kutya érdekében is fontos számomra a fajta, még ha keverék is. Lényegtelen, hogy honnan lesz, nekem az a lényeg, hogy biztosítani tudjam az igényeit és se a kutyának, se nekem ne legyen rossz.
"Nem kell, hogy feltétlen fajtatiszta legyen, keverék is tökéletes."
Ezt most nem értem. Menhelyen kívül keveréket csak szaporítótól tudsz venni. Menhelyről nem akarsz kutyát. Felelős ember pedig szaporítótól nem hoz el kutyát. Akkor hogy is van most ez?
#18 Te nem vagy normális! Írtam, hogy tenyésztőtől való kutyára sem sajnálnám a pénzt! Mi a fene bajod van?
Ne tartsak kutyát ilyen hozzáállással?
Na akkor idefigyelj! Nemrég veszítettem el a kutyámat. Besikerült alomból származott, az anyja tk-s, tenyésztőtől származó kutya volt. Későn lett észrevéve, hogy vemhes, nem lehetett már ivartalanítani. A szomszéd kutya volt az apa. A tenyésztő is értesítve lett, még tanácsokat is adott a szuka gazdáinak! Bizony, nem volt seggfej és nem szaporítózta le őket, mert nem hülye. Iszonyatosan okos volt a kutyám, el nem hinnéd, hogy mennyire. Rengeteg trükköt tudott, de amit magától csinált, ahogy viselkedett...szinte csak beszélni nem tudott. Kinti volt ő is. A szomszédoméknak lett egy amstaffjuk és mivel alapból nem normálisak, nem is tudják kezelni, nevelni. Ráadásul a férfi még direkt uszította is a kutyáját a kapunknál. Sajnos ebből voltak balesetek, a kutyámnak szét lett harapva a pofája és az orra is. Mindig stresszeltem, hogy na vajon mikor viszi a dögöt sétálni, készenlétben álltam és kint vártam és vigyáztam a kutyámra, amíg haza nem érkeztek a sétából. Hála a staffinak a kutyámnál kialakult az epilepszia. Mielőtt itt belém kötnél, hogy azért mert szaporítós... A kutyám anyjának tenyésztőjét is felkerestem ez ügyben. Mondta, hogy az ő kutyái szűrtek, nem vesz tenyésztésbe epis kutyát, de szuka fajtája hajlamos az epire, így sajnos kijött rajta. Mint tudjuk, ugye erről nem kell felvilágosítanom, tk-s kutyák is lehetnek episek...
Naszóval itt már 13 éves volt. Mikor éppen nem voltam kint nála, kamerával figyeltem, hogy mikor várható roham. Tudta, hogy a kamerából figyelem. A végén, mikor már mennie is nehéz volt, mindig ugatott, ha valami kellett (pisi, kaki, ivást stb). Mindig kimentem hozzá, kísérgettem, ha bepisilt, feltöröltem, beadtam az oldatot, ha rohama volt stb. Ha nem jól volt, inkább nem aludtam, vagy csak max 1,5 órát, de az sem érdekelt. Nekem ő volt a fontos, nem saját magam. Fel voltam készülve rá, hogy lassan vége lesz ennek. Mondtam neki többször, hogy szóljon, ha itt az idő és menni akar. Aztán egyik este, miután sikeresen elhárítottam az orrdugulását, ismét rohama volt. Megkapta az oldatot, ez már magasabb dózisú volt, mint amit eddig kapott. Kis ideig kiütötte, majd újra rohamozott. Mégegy végbél oldatot kapott, szintén pár óra alvás, ismét roham, ott maradtam vele órák hosszat hajnalban, mert amíg aludt, addig nem volt roham. Reggel ismét rohama volt, ismét kapott egy végbél oldatot. Aludt pár órát. Felébredt és újra rohamozott. Megfogta a kabátomat és a szemembe nézett. Szólt, hogy itt az idő és menni akar. Utána már csak feküdt, az orvos szerint még 1-2 napig húzta volna. El lett altatva, 15 éves volt.
Ezt csak azért írtam le neked kedves #18, mert fogalmad sincs semmiről. Azt hiszem, hogy minden tőlem telhetőt megtettem a kutyámért, erőmön felül. Ez a következő kutyámmal sem lesz másként. Feltettem egy kérdést, mint felelős állattartó, aki informálódik, mielőtt (bárhonnan is) beszerez egy kutyát. Életem legjobb döntése volt a besikerült alomból származó kutyám. Egy tk-s kutya sem múlja felül, abban biztos vagyok. Írtam, még én sem tudom, hogy honnan lesz (alap, hogy nem szaporító telepről), de nem a te válaszaid és véleményed miatt. Fajtamentés is szóba jöhet, de ahhoz tudnom kéne, hogy mégis milyen fajtában gondolkozzak. Egyébként a menhellyel kapcsolatban nem a szerződés a problémám, inkább a hozzáállásuk. De te persze mindent jobban tudsz. Menj, sétáltasd meg Fifikét, engem meg hagyj a hülyeségeiddel. Köszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!