A kutya tüzelés szakaszai
Ugyan a kutyák tüzelési ideje és időpontja igazán különböző, az ivarzási fázis és a kutya tüzelés szakaszai minden kutyánál ugyanazon minta szerint zajlik. A kutya tüzelése 4 szakaszra osztható:
Proöstrus (előivarzás): a proöstrus kezdete általában pontosan megállapítható, mivel a szuka lényeges, látható változásaival jár. A kutya vulvája, a péra megduzzad , s véres hüvelyváladékot választ ki. Ez a fázis általában 9 napig tart, de ezen a téren sem szokatlan az ingadozás: 3 és 17 nap közötti esetek is előfordulhatnak. A véres folyás mennyisége is változó kutyánként. Néhány szuka esetében alig észrevehető, míg más kutyák olyan erősen véreznek, hogy a gazdinak attól kell tartania, hogy vörös foltok jelenhetnek meg az ülőbútorokon, szőnyegeken. Egy további jele az előivarzás eljöttének a hím kutyák megnövekedett érdeklődése, amely szinte odaláncolja a őket a nőstényekhez. Még ha a nőstény nem is termékeny még ebben az időpontban, a hímek számára rendkívül “csábító” illatot áraszt. A szuka ebben a fázisban legtöbbször szeszélyesen és elutasítóan reagál fiú kutya hódolói közeledési kísérleteire: ugat, kitér előlük, olykor még fogait is kimutatva vicsorog, ha egy hím kutya nagyon rámenős lenne.
Östrus (ivarzás): az östrus ivarzási fázis alatt a szuka felhagy elutasító magatartásával – hirtelen nyitottá és érdeklődővé válik a kan kutyák tanúsította közeledés iránt. Ez egyértelmű jele, hogy mostmár “veszélyessé” válik a helyzet, mert a szuka ilyenkor fedezhető és termékeny. Ha ebben az időszakban egy hím kutya közelít hozzá, készségesen megáll, s farkát oldalra hajtja. Így azután ezt a fázist, ami átlagosan megint csak 9 napig tart, “állva tüzelésnek” is titulálják, s ebben az időszakban több peteérés is zajlik. A péra duzzanata kissé leapad, a hüvelyváladék vizesebb és olykor nyálkásabb lesz. Ha ezeken a napokon párosodásra kerül sor, nagy a megtermékenyülés esélye.
Metöstrus (utóivarzás): az ivarzás mintegy 9 napja után beköszönt a következő fázis, az utóivarzás. A tüzeléssel járó tünetek, így a megduzzadt vulva és a vízszerű folyás egyre inkább alábbhagy. Külsőleg lassan már semmi jele nem észlelhető a tüzelésnek, azonban az állat szervezetében a hormonok mindenféle változásról gondoskodnak. Függetlenül attól, hogy sor került-e megtermékenyülésre vagy sem, a sárgatestek progeszteron nevű hormont termelnek, ami elősegíti az embriók anyaméhben való növekedését. A peteérés, a petesejt kiszabadulása után, a petefészek felszínén létrejövő sárgatestek csak 9-12 hét múlva sorvadnak el. Másfelől az ezáltal csökkenő progeszteron-szint felfokozza a prolaktin nevű hormon termelődését, ami pedig serkenti a tejtermelést, ami néhány kutya esetében álvemhességhez vezet.
Anöstrus (nyugalmi fázis): a komoly hormonális változások hetei után a szexuális hormonok ismét “nyugalmi állapotba” állnak be. A progeszteron egy szinten marad, az ösztrogén-szint még mutat enyhe ingadozásokat. Ezt a nyugalmi periódust nevezzük anöstrusnak. Több héttől hónapokig is tarthat, s a következő kutya tüzelési idő preöstrus-ának kezdetével kutya tüzelés folyamatának vége van. A szuka ebben a fázisban nem mutat semmilyen tüzelési jelet, s nem termékeny.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!