Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha kutyának adnak vért nem...

Ha kutyának adnak vért nem számít a vércsoport?

Figyelt kérdés
Többször látok olyan kiírásokat, hogy a kutyának műtéthez, baleset miatt vérre lenne szüksége és ezért keresnek nagytestű (40kg+), nyugodt, egészséges kutyákat, viszont az soha nincs megjelölve, hogy pontosan milyen vércsoportra lenne szükség. Kutyáknál ez máshogy működik, mint az embereknél? A ti kutyátok volt már véradó? Ti tudjátok egyáltalán a kutyátok vércsoportját?

2020. nov. 5. 23:15
 1/4 anonim ***** válasza:
52%

A kutyák vércsoportjait a DEA (Dog Erythrocyte Antigens, azaz kutyavörösvértest-antigén) szócskával és egy számmal jelöljük. Legalább tucatnyi DEA-vércsoport létezik, de közülük csak néhányra létezik klinikai teszt (általában a DEA 1.1-re szokás tesztelni). Az ismert DEA-vércsoportokon kívül a Pennsylvania Egyetem kutatói felfedeztek egy új kutya-vércsoportrendszert Dal néven. A Dal a dalmaták egy részében hiányozhat. BLOOD GROUPS OF DOMESTIC ANIMALSA kutya bármely DEA-csoportra pozitív vagy negatív lehet. Ha pozitív, akkor annak a vércsoportnak az antigénje jelen van a vörösvértesteinek felületén, ha negatív, akkor nincsen jelen. A DEA 4 és a DEA 6 antigének a kutyák 98%-ában megtalálhatók (így ha egy állat csak ezzel a két antigénnel rendelkezik, csaknem univerzális donor). A DEA 1 vércsoportnak több altípusát fedezték fel, ezek név szerint: DEA 1.1, DEA 1.2 és az DEA 1.3. Klinikai szempontból a három legfontosabb vércsoport a DEA 1.1, DEA 1.2 és a DEA 7 (de a DEA 1.3, DEA 3 és a DEA 5 is érzékenyítheti a recipienst). A DEA 1.1 különösen lényeges, mert erre nézve termelődik a legtöbb antigén, ezért ez felelős a legsúlyosabb klinikai immunreakciókért a transzfúziók során. A kutyák kb. 50%-a pozitív a DEA 1.1 antigénre nézve.


A kutyáknál kezdetben szinte soha nincsenek jelen antitestek a vérben. Ezért az első transzfúzió nem vált ki immunreakciót, de a következőknek súlyos következményei lehetnek, ha a donornak más a DEA 1.1 vércsoportja. Ezért a keresztpróbákat lehetőség szerint mégis ajánlott elvégezni. Néhány kutya születésétől fogva immúnis a DEA 7-re, így egy DEA 7-pozitív donortól származó első vérátömlesztés is problémát okozhat számára. Kb. minden 15. kutya negatív minden antigénre, így univerzális donor.

Legközelebb bemutatom a google használatát.

2020. nov. 5. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
93%

Igen, másképp műküdik... a kutyák vérében nincsenek antitestek amíg nem kapnak vért, tehát az első esetben elméletileg nyugodtan kaphat a kutya bármilyen másik kutyától vért. Azért a gyakorlatban persze a keresztpróbát el kell végezni.

Egyébként [link]

2020. nov. 5. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
88%

1X, bármelyik kaphat, bármelyitől.


Egy...

2020. nov. 5. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 SAMpernatural ***** válasza:
58%
érdekes
2020. nov. 6. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!