Lesz nemsokára egy amstaff-német dog keverék kutyám. Jó lesz neki a Real Nature Wilderness táp, vagy mindenképpen barf szerint etessem?
A kutyák gazdái és a férjem szerint is friss, nyers hússal, húsos csonttal kéne táplálnom(meg persze a kiegészítők), de én nem vagyok biztos benne, hogy jól menne, főleg mivel nagytestű kutya lesz, ha valami arányt elszúrunk, ott a baj. De lehet, hogy az lenne az egészségesebb. Viszont a Real Natur Wilderness tápnál nagyon változatosan láttam a húsféléket, 60-70 % hús és sokféle van, halasok, szárnyasosak, vörös húsosak, vadhúsosak, minden. Nekem nagyon tetszik az összetétele.
Szóval érveket szeretnék kérni a nyerskoszt és a táp mellett/ellen. Mert ha mindenképp a nyers tenne jobbat a kutyusomnak, akkor megoldanám valahogy, hogy azt kaphasson. De ha nem jobb annyival, hogy megérné kockáztatni, nem tudom, na.
Köszönöm előre is. 🐾💗
nagytestűnek várható kutyánál a nyerssel etetés nagyon komoly odafigyelést kíván.
Egy megfelelő táppal minden nap a szükséges összetevőket tudod megadni neki.
Konzervet semmiképpen, nincs rá szüksége és a nagyrésze csak víz. Egy jó minőségű táp ezerszer többet ér. Azért elég sok szuperprémium táp van már, mi is Real nature wilderness-szel kezdtük, de nekünk sajnos nem jött be, sok volt tőle a kaki és sokszor túl lágy, tehát nem emésztette elég jól. Ez nem azt jelenti, hogy ez nem egy kiváló táp, csak azt akartam mondani, hogy ki kell tapasztalni, hogy a te kutyád emésztésének melyik táp felel meg. (Ez nem azt jelenti, hogy hetente tápot kell váltani, ha nem jön be egy fajta táp, hiszen a táp váltásnak is fokozatosnak kell lennie, plusz idő mire az előző teljesen kiürül.)
Ha nyers etetésen gondolkodsz akkor lépj be facebookon a B.A.R.F. elvek az alapoktól, mit-miért és hogyan csoportba. A fájlok között megtalálható a starter fájl, azt mindenképp olvasd át, de nyugodtan kérdezz is, nagyon segítőkészek.
Konzervet úgy gondoltam, hogy kiegészítésnek, mondjuk heti 2x főtt zöldséggel összekeverve, mert láttam nagyon egzotikusokat(legalábbis számomra a bivaly, strucc stb egzotikus).
Meggondolom még a barfot.
Én barf-párti vagyok, de kölyökként a tenyésztő és állatorvos (nem igazán kompetens a barf etetésben) is a jó minőségű tápot javasolta, ezért én másfél éves koráig azzal etettem.
A jó táp előnye, hogy azzal nehezebb elszúrni, megvan benne minden vitamin, tápanyag, ami a megfelelő fejlődéshez szükséges, feltéve, hogy bírja a kutya a tápot és ezek tényleg beépülnek. Hátránya, hogy az valóban nem lesz sose az a minőség, mint amit te összeállítasz neki otthon. Azt nem gondolom, hogy a real nature hústartalma kizárólag tollból, bőrből, szaruból, faggyúból állna össze, de az is biztos, hogy nem azokat a húsokat rakják bele, amit egyébként emberi fogyasztásra is el lehetne adni.
A jól összeállított barf előnye, hogy ott pontosan tudod mit adsz a kutyádnak, a saját igényei szerint tudod alakítani az étrendet és a hús/zöldség/belsőség nem esik át egy olyan tartósítási folyamaton, mint a táp, legyen az extrudálás, fagyasztva szárítás, hidegen sajtolás, hidroalizálás, minden esetben sérül a beltartalom összetétele (a hőkezelésre pl. pont a fehérje szerkezete kiemelten érzékeny) és ezért kell mesterségesen hozzáadott szintetikus fehérjével, vitaminokkal kiegészíteni a tápokat, hogy az analitikai összetevők olyanok legyenek, mint a táp leírásában (tehát az, hogy 35% mondjuk egy táp fehérjetartalma az nem azt jelenti, hogy a belerakott húsból annyi, hanem, hogy összesen annyi, ugyanígy a vitaminoknál is). Ezért mondhatnánk, hogy a barf egészségesebb, viszont ez csak abban az esetben teljesen igaz, ha olyan állatot és növényt etetnénk a kutyával barf néven, amit mi magunk neveltünk, termesztettünk, hiszen a boltokban árult húsok, zöldségek sem mentesek a mesterséges beavatkozástól (antibiotikumos húsok, génkezelt növények stb.). Viszont az mindenesetre biztos, hogy mire az a hús és növény eljut addig, hogy táp legyen belőle további mesterséges beavatkozásokon esik át, tehát innen nézve még mindig egészségesebb a barf.
Hátránya, hogy nagyon oda kell figyelni az összeállításra, nemcsak lehet, hanem szükséges is a kutya igényei szerint alakítani, tehát nincs egyetlen jól bevált recept, ami mindenkinél működik, csak ajánlások, főleg kölyökkorban, pl. az egyik kölyöknek olyan szinten le kell rontani a fehérjearányt, hogy ne növekedjen túl gyorsan (ami ízületi gyulladást okozhat), hogy szinte csak gégét meg tüdőt ehet színhúsnak, a másiknak meg igenis kell a magas fehérjetartalom a megfelelő növekedéshez, szóval ezt ki kell tapasztalni és nem biztos, hogy jó ha ezzel a kísérletezgetéssel kölyökkorban hetek-hónapok mennek el, mert az intenzív fejlődési szakaszban pár hét rossz etetésnek is súlyos következményei lehetnek. A másik hátrány, hogy szinte bárhol vásárolsz húst, ha jól akarod összerakni és nem csak csirkével meg marhával etetsz, akkor tuti drágább, mint bármelyik táp, nekem csirkeallergiás kutyával pont dupla annyira jön ki havonta, mintha a 2000ft/kg-os tápot adnám neki.
De röviden leírom a saját történetünket is, hogy lásd, nem teljesen fekete-fehér ez sem. Az én kutyám egy elismert, lelkiismeretes tenyésztőtől jött, aki mindent megadott a kölyköknek, a szülők is szűrtek, egészségesek, szóval közel sem egy genetikai csődtömeg, mégis valamiért a tápokat nem bírta. A tápos időszakban sok jó minőségű tápot kipróbáltunk (N&D, orijen, acana, platinum), mégis rendszeres bélgyulladással és folyamatos felszívódási problémával küzdöttünk, tehát pont a tápok legnagyobb előnyét, hogy minden vitamint, tápanyagot megkap belőle teljesen elbuktuk. Nem is fejlődött úgy, ahogyan kellett volna, kisebb lett, mint a tesói, a mellkasa nem szélesedett meg, a bordakosara kifejezetten keskeny, a szőre fakó és rossz tapintású volt, ami ugyan változott, de valószínűleg soha nem lesz olyan dús, hatalmas szőre, mint amilyennek egy kiállításon lennie kéne. Én végső elkeseredésben váltottam barfra és nálunk tényleg hatalmas volt a változás. Sajnos a növekedésben már nem tudott segíteni, de végre nem csont és bőr (régen rossz volt ránézni, bármennyit evett úgy nézett ki, mintha most mentettem volna a gyepiről), szépen megizmosodott, már egész szép kiállása van, a szőre gyönyörű fényes és hát ami a legnagyobb előny, hogy már nem kell 2hetente állatorvoshoz járnunk. És ezzel nem túlzok, tényleg szinte az egész kölyökkorát állatkórházakban töltöttük, olyan gyakran és olyan súlyos emésztési problémái voltak. Sőt még a kedve is sokat javult, sokkal aktívabb, energikusabb lett. Szóval nálunk tényleg "csodát tett" a barf, de ez sem törvényszerű, valakinek pont a barf nem válik be.
Én azt mondom, hogy kezdjetek táppal, azzal, amit a tenyésztőnél kap, ha az beválik, szépen nő, de nem hirtelen, fényes a szőre, jó a széklete, akkor az tökéletes lesz. Arra figyeljetek, hogy kölyökként inkább legyen egy picikét vékonyabb, mint dundi. Konzervekre nincs szüksége, sem strucc meg kenguru húsra (ezt inkább a mindenre IS allergiás kutyáknak fejlesztették ki, nem igazán természetes élelme a kutyának ezek az állatok), ha tényleg jó minőségű tápot kap, amellé nem kell más hús kiegészítésnek. Ha extrán oda akartok figyelni, akkor én inkább az elején valamilyen természetes probiotikumot, emésztést segítő készítményt adnék (pl. embio), mert a környezetváltozás okozta stressz megviselheti az emésztést, aztán 4-5 hónapos korban az intenzív fejlődési szakasz beindulásakor valamilyen ízületvédőt (zöldkagylópor, kollagén+csipkebogyó), az első vedlésnél meg szőrre-bőrre és általános immunerősítőnek lazacolajat. Ezeket is inkább barfosok adják, de tápos kutyának is lehet, mivel teljesen természetes összetevők nem ütköznek a táp szintetikusan hozzáadott vitaminjaival és ha betartod a 8 hetes kúrákat túladagolni sem lehet. Kölyökkorban egyébként sokan adnak komplex készítményeket (pl. fiske pulver, barfer's best junior) ezek is jók (a béres csepp, immunovet viszont felesleges a jó táp mellé, mert konkrétan semmi plusz nincs bennük), illetve valamilyen formában kálciumot, ami szintén hasznos. Szóval én a helyedben a táp mellé (ha úgy látod, hogy az a táp beválik) hús és konzerv helyett ilyeneket adnék. Illetve saját tapasztalat alapján hozzátenném, hogy viszont ha úgy látod, hogy több táp sem válik be, nem fejlődik szépen a kutya, akkor inkább tegyél egy próbát a barffal, ne húzd olyan sokáig mint én, de persze itt is meg kell találni a reális elvárásokat, ha az első napon van egy kis hasmenése a táptól az még nem jelenti azt, hogy semmilyen tápot nem bír a kutya, szóval csak átgondoltan :)
Sok boldogságot a kutyushoz!
Kutyának nem kell mas mint hus + valamennyi rost. Asvanyi anyagokat es a vitaminokat a belsosegekbol szerzi, ezert neha azt is adni kell neki. Ennyi.
Nasinak neha mehet neki egy kis nyers sargarepa meg alma.
Nem kell ezt tulspilazni!
Amstaffom van es barfozunk. Ennel mincs egyszerubb.
Ha nem szeretned,h samta legyen az izuleti gyulladastol meg a kalciumhianyt,barfozzatok. A barfboltok konkret etrendet irnak ossze. Megmondjak mibol mennyi kell pontosan. Nem tudod elszurni. Segitenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!