Miért vadul meg a kutyam ilyen helyzetben?hogyan szoktassam le?
A helyedben kikérném egy szakértő kutyakiképző véleményét. Keress valakit aki jó és házhoz jön, h megnézze amiről szó van. Az okot ő látni fogja egyből és aszerint ad tanácsot h merre indulj.
Sztem egy ember ellen irányuló agresszió nem olyasmi, amivel otthon bohóckodik az ember - ehhez tényleg szakember kell. Pont azért, mert nem lehet tévedni.
Ide egy szakember kell,ez nem egy egyszerű eset. Ha nagy testű ebből még bajod is lehet, vigyázz vele,és keress valakit aki segíthet. Kutya suli most felejtős a te szituációdban, bevinni nem biztos, hogy jó ötlet ha ilyen kiszámíthatatlan, de be sem engednék.házhoz jövőt hívj.
Csak úgy random gondol egyet és megharap? Milyen jellegű, ez, van előzménye (morog, vicsorog, feszült lesz, kihúzta magát, farkat emel és fület hegyez, el ugrik, stb?)? Alapvetően milyen, hogy viselkedik, mióta csinálja ezt? Milyen fajta kutya, nagy testű?
Én így elsőre azt mondanám, hogy valami rossz tapasztalata van a kinyíló ajtóval, ki-be járkálással. Jött valaki akit nem kedvelt, volt valami balhé vele?
Esetleg bántottad (akár csak véletlenül) amikor jöttél-mentél, jött valaki hozzátok? (felugrálásért, üdvözlésért, csaholásért,akármi)
Ha magával az érkezés-távozással van baja az kemény dió lesz.
Súlyos dominancia gond is lehet. Ha ő érzi magát a "főnöknek" nem tetszik neki, hogy nélküle, az ő engedélye nélkül téblábolsz.
Ez magyarázná meg a csipdelődést, támadást, helyre próbál tenni.
De ezek is csak feltételezések.
Ha eddig nem vette érsze a problémát, eddig fajult akkor semmit nem tudsz kiötleni amit otthon meg tud egyedül csinálni.
Nem kell kihívni olyat akinek még nem mutattad be a problémát,üzenetben kell elmondani mindent, ha tud vele mit kezdeni úgyis jön.
Ez NAGYON naiv hozzáállás. Az igazság az,ha pénz kell neki márpedig a lehúzós fajta házhoz jövősöknek az kell, akkor menni fog.
Írtam volna ha a Kérdezőnek van ajánlott szakembere, akkor ahhoz forduljon de gondolom ha lenne, akkor nem ide írt volna. Persze most még mindig körbe lehet kérdezni az ismerősöket.
A támadások sokkal gyakoribbak olyan gazda ellen, aki nem ért a kutyához, illetve beszélhetünk félelmi- és dominanciaagresszióról is.
Előbbi a rossz bánásmód, verés miatt alakulhat ki, a folyamatosan traumatizált, stresszes állat félelemből támadhat. Sokszor egy-egy harapásról van szó, de nem mindig, a „vörös köd” az ő agyukra is leereszkedhet. A dominanciaagresszió hátterében sok ok állhat, általában viselkedési problémának tekintjük.
A kutya felméri az erőviszonyokat, és mondjuk egy etetés során kialakult izgalmi helyzetben – főleg ha többen vannak, egymással is acsarkodnak – bizony támadással fejezheti ki, hogy nem tűri adott ember beleszólását a dolgaiba.
Azt viszont érdemes hangsúlyozni, hogy a kutyát csak a helyzet veszi rá a támadásra. Az emberi értelemben vett bosszú valószínűleg számukra túl összetett érzelem, még a legalávalóbb tulajdonosnak sem kell attól tartania, hogy a kutyája minden előzmény nélkül, álmában átharapja a torkát. Pontosabban van egy kivétel:
Rage-szindrómnak nevezik, és elsősorban spánieleknél azonosították azt a nagyon ritka, örökletes idegrendszeri betegséget, aminek hatására a kutyán látszólag ok nélkül kontrollálhatatlan agresszió lesz úrrá, ami néhány perc alatt nyomtalanul elmúlik.
Általánosságban fogalmazva a támadások leggyakrabban a gyengekezű gazdát érik, legyen szó bármilyen ebről. A gazdinak vezetőnek kell lennie a kutya/kutyák szemében, ha ez nincs meg, csak a megfelelő alkalom kell, hogy megpróbálják átvenni az irányítást.
Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy a gazda szó szerint a tulajdonost, vagy valamely családtagját jelenti, az embernek kell dominánsnak lennie. Mivel lehet ezt elérni? Fegyelemmel, kiképzéssel, ha kell szigorral és keménységgel, mert a kutya nem szőrös gyerek, hanem akár tetszik akár nem egy állat, akivel a saját nyelvén kell beszélni.
Sokan ismernek vagy láttak már a gazdáját pórázon sétáltató „ölebet”, amelyik arra viszi a gazdit amerre neki tetszik, esetleg megugatja a bicikliseket, járókelőket, talán beléjük is harapna póráz nélkül. Az ilyen kutya igazi kis akarnok otthon is, nem általánosítunk, de sokuknál megesik, hogy morognak a gazdira, oda is kapnak, ha az fegyelmezni akarja őket.
Képzeljük most el ugyanezt a viselkedést egy német doggal, boxerrel vagy staffodshire terrierrel: nem kérdés, mi a vége.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!